Prečítané leto: knižky o rastlinkách (2. týždeň)

Vitajte v druhom týždni Prečítaného leta a sme vďační, že hráte s nami. V tomto týždni budeme záhradkárčiť: u nás doma sa budú sadiť redkwiczky balkonowe, sušiť rasztlinky lukowe a v sobotu zájdeme na trh. Lebo džem domáci, deti v jahodách až po lakte! Nuž a keď príde na knihy, rastlinkový týždeň je naozaj bohatý na úrodu v každej vekovej kategórii.

tento článok obsahuje afiliátne linky. (2)

do dvoch rokov

Krista Bendová Odtrhni si básničku. Ide o jedno nesmierne retro leporelo (tj. budú ho  mať aj v tej najzapadnutejšej knižnici), avšak je to národný poklad. V ňom krátka básnička ku takému a onakému ovociu: vždy krásne melodická pre ušká dvojročníka, no zároveň nikdy ohlupujúca. Práve naopak!

Odtrhni si básničku

V interaktívnej otváracej knižke Voľný deň s Miffy zajačiatko Miffy po daždi pomáha ockovi v záhrade: otvára okienka, ráta včely, húsenice a slimáky. Na rastlinkový týždeň ako stvorené.

Voľný deň s Miffy

Eric Carle a jeho Tiny Seed – Malinké semienko. Stále nerozumiem prečo je tak málo jeho kníh v slovenčine. Tiny Seed je príbeh jedného zo semiačok, ktoré vietor v skupine s inými nesie cez celý svet. Niektoré padnú na púšť, iné do mora, iné na vysoký vrch do ľadu, a tie teda nevyrastú. To naše malinké semienko však nájde úrodnú zem. Premení sa na velikánsky kvet a mnohých urobí šťastnými – až kým neuvädne a jeho semienka znovu nevezme vietor. Zimomriavky? Eric Carle.

Nuž a tak ako minulý týždeň, aj v teraz sa hodí Moomin’s Touch and Feel Playbook kvôli záhradkárskym motívom, a aj Veľká kniha môjho sveta. V nej je parádny obrázok farmy so zvieratkami, a ten vás môže doviesť až ku zaujímavým diskusiám o tom prečo je to hovienko na zeleninke taká vzácna vec.

Veľká kniha môjho sveta

tri až päť rokov

Dobrodružstvá Zajačika Petríka sú anglickou historickou klasikou. Na prvý pohľad sa v nich toho vlastne veľa nedeje, iba anglický vidiek a pomalý život zvieratiek na ňom. Pani Potterová rozpráva obyčajné príbehy o zvieratkách a láskavo ich ilustruje. Dokonca deti ani nepoúča, ani nekára. Všetko necháva necháva na ne (vie, že nie sú hlúpe), a možno aj preto zvieratká medzi sebou hovoria parádnou sofistikovanou rečou ako sa patrí na vzdelaný ľud (vo fenomenálnom preklade do slovenčiny). Je to však obraz nášho sveta: Petríkov otec napríklad skončí v mäsovom koláči pani McGregorovej. Alebo hlúpa kačička naletí sexy gentlemanovi, ktorý je zhodou náhod lišiak a chce si ju vlastne dať na večeru – dokonca mu aj nazbiera tie správne bylinky na pečenú kačku. Našťastie ju zachráni partia loveckých psov z jej dvora. Poučí sa kačička? Nepoučí, a také kačičky sú všade naokolo. Naháňačka (lov?) pána McGregora za neposlušným zajacom Petríkom cez celú záhradu patrí ku najzapamätateľnejších sekvenciám. Moja dcéra si vždy zakrýva oči a zadržiava dych. Mám podozrenie, že aj autonaháňačky v modernej filmovej tvorbe sa inšpirovali týmto príbehom.

Dobrodružstvá zajačika Petríka

Ptáček a lev je jednou z tých obrázkových kníh, ktoré sa neobmedzujú na vek. Ospevujeme ju prakticky odkedy vyšla v pôvodine, a tešíme sa z nej o to viac, že jestvuje už aj v českom preklade (textu je tam pramálo, takže čeština skutočne neprekáža.) Písali sme o nej už aj na našom Instagrame, nazrite. Aj preto je v tomto týždni, a prakticky je to kniha povinná. Do každej rodiny, prosím!

A Seed is Sleepy je nečakaná krása, ktorú som náhodou objavila včera na Amazone. Keďže Ptáček a lev, ktorý mal byť tohtotýždňovou knihou pre slečnu štvorročnú je požičaný za siedmymi horami a dolami, táto bude náhradou. Je nádherná! Stiahli sme si ju nášej Kindle aplikácie na tablete (keďže je plnofarebná), ale už je mi jasné, že ju budeme chcieť v papierovom formáte. Sú mi nesmierne vzácne detské knihy, ktoré sú poetické, čím u detí vzbudzujú lásku ku kráse a ku tajomstvu v prírode. Semienka sú ospalé, semienka sú tajnostkárske. Semienka sú smädné. Sú hladné, a túžia po dobrodružstve. No ak takáto kniha má v sebe aj technické informácie naviac, sto bodov! Sme bilingválna rodina, angličtina nás trápiť nebude – názvy jednotlivých rastlín asi áno.

Čo robíme celý deň napísal Richard Scarry, a ten náš výtlačok si listoval ešte náš tati. Jedna z kapitol opisuje starostlivosť o kukuricu úplne od zrniečka so všetkým čo ku životu hospodára patrí.

Richard Scarry: Čo robíme celý deň

O strome, ktorý mal tajomstvo zo zbierky Danka a Janka v rozprávke je len kratučký príbeh o javore, ktorý sa bál, že ho pán horár vytnú. Danka a Janka mu ale poskytli útočisko v ich záhrade, a milý javor sa tam teda presťahoval. Jeho tajomstvom totiž bolo, že bol mimoriadne agilný, ale psssst!

O strome, ktorý mal tajomstvo

Kvak a Čľup vyskúšali asi naozaj všetko, a v časti Kvak a Čľup sú spolu aj starostlivosť o záhradku. Čľup v túžbe po rastlinkách totiž kvietkom spieval, hral na husliach, recitoval a nechával im na noc aj horiace sviečky. To všetko len aby sa nebáli a začali už konečne rásť.

Kvak a Čľup: Záhradka

šesť až osem rokov

Medvedík PÚ je klasik. A aj keď ho najčastejšie stretnete v Tescu na oddelení novorodencov, vážne tam nemá čo robiť. Na Medvedíka PÚ už musíte mať zmysel pre humor, a k tomu musíte byť láskaví voči hlupáčikom.

Medvedík PÚ

Do tejto vekovej skupiny veľmi dobre padne aj Zornička od Zuzany ŠtelbaskejZaradila som ju pre deti trochu staršie, pretože je miestami pomerne abstraktná, a s dlhšími textovými pasážami. Ilustrácie si samozrejme vychutnajú aj maľuchovia, sledovanie deja im však nemusí ísť tak dobre. Kniha je však jednoducho prekrásna, a určite by ste ju nemali vynechať.

Mimi a Líza sú slovenským fenoménom. Tak ako Zornička, aj Mimi a Líza a ich príbeh o tieňostrome je určite pre vyššie vekové skupiny: má nesmierne dlhé pasáže textu, dlhé predlhé kapitoly, a niektoré sekvencie skutočne veľmi abstraktné. Alebo nájdete také, ktorých zámerom je jednoducho hrať sa s jazykom. Aj keď to robia krásne, už to knihu predurčuje pre vyšší vek a abstraktnejšie uvažovanie. Je však neuveriteľne ilustrovaná, a práve preto s ňou dlho-predlho vydržia aj podstatne menšie deti. Ak im dej prerozprávate, ste za vodou.

Mimi a Líza

Mimi a Líza

Sem môžeme zaradiť aj Jakuba a obrovskú broskyňu, známe dobrodružstvo Roalda Dahla. Čítajte spolu aspoň úvod: dve tyranské tetky sú veľmi temnými postavami. Deti si možno budú žiadať nejaké vysvetlenia.

Nuž a Rostlinopis, knižka neuveriteľná (Baobab, ako inak). Neviem ani čo k nej povedať: je to filozofia rastu rastlín spolu s ich najtajnejšími príbehmi. Je pre vás, rodičov, a pre deti na dlhé a pomalé chvíle.

Rostlinopis

pre rodičov

Ak sa chcete pridať v tomto týždni k deťom s vašim vlastným rastlinkovým čítaním, odporúčam Tobiáša Lolnessa: Život ve větvích / Elíšiny oči. Ech, má to cez 500 strán, Baobab totiž vydal dve časti v jednej megabuchli. No zároveň vás povzbudím tým, že som ju začala listovať len tak v knižnici, a potom som zistila, že ha, strana 92. V skutočnosti mi na ňu bolo treba len trochu viac než 24 hodín (lebo viete, i spať treba). Pretože tak sa číta.

Tobiáš je z národa ľudkov, ktorí žijú na strome vo vyvinutej a pokročilej spoločnosti, pričom sú menší než milimeter. Ich predátormi sú lienky a húsenice, krotia si vošky a lúčne koníky. Bláznivé, že? Jednoznačne v žánri fantasy, oficiálne YA, teda kniha pre mládež. Spoznáte to na trochu skratkovitom – trochu americkom konci, a potom na pátose, ktorý sem-tam na vás zamáva. Avšak zvyšok je zamyslenie nad otázkou moci, sily, agresie, a to platí bez ohľadu na to, v akom vymyslenom svete sa ocitnete. Nie je to ľahká kniha ani pre štrnásťročných (oficiálna cieľová skupina). Bude vás baviť a tiež prekvapí.

No a na záver si pozrite Starcov na chmelu.

2 komentáre ku “Prečítané leto: knižky o rastlinkách (2. týždeň)

  1. Mimi a Lizu potvrdzujem- zjednodusene citame uz rok, obrazky ho nadchli hned a myslim ze dost podporuju vlastnu interpretaciu textu… Inak aby som sa pridala do letnej diskusie, nas maly skoro stvorrocny si dnes sam ulovil rybu v dedkovom minijazierku.:D ( pustili sme ju spat samozrejme)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *