Ako si čítať s deťmi podľa ich veku

Máte doma prcka? Máte doma trojročnicu? Máte doma desaťmesačného mrňusa, ktorý knihy stále po necelej minúte už odhadzuje preč? 

Jaj. Knihy odhadzuje, odmieta čítať všetky ostatné strany okrem tej, kde je napísané „Ty, ty, ty – ty to budeš platiti!,“ a navyše po nich stále udiera a udiera pästičkami. Alebo váš prcek jeden a pol ročný – prečo jediné čo chce je encyklopédia vlakov? Prečo si tú krásnu príbehovú otvorí v strede a za ten svet ho nezaujíma ako to celé začalo?  A prečo sa vaše päťročné dievčatko vždy v závere rozprávky rozplače? A potom sa do princeznej celá celučičká pooblieka?

Jaj.

Lebo desaťmesačný mrňus dokáže udržať pozornosť zhruba minútu. Vedeli ste? Nájde si jednu obľúbenú stranu, venuje jej svoju minútu pozornosti a potom puf! – je preč. Nová knižka. Nová hračka. Nový podnet. To odhadzovanie kníh neznamená, že ho nebavia. To znamená, že je všetko tak ako má byť. A tie pästičky hovoria, Haló, teraz túto!

A prcek jeden a pol ročný ešte nedokáže jednotlivé stránky spájať do príbehu. Začiatky a konce ho vôbec nemusia zaujímať, stačia mu tie najkrajšie stránky, pri ktorých tatovia robia najsmiešnejšie zvuky. Päťročníci už príbeh vnímajú, a v tomto veku sa ich fantázia tak dramaticky rozvíja, že sa stotožňujú so svojimi hrdinami do poslednej bunky.

Preto vás pozývame do seriálu o čítaní podľa veku ruka v ruke s tipmi na dobré knihy. Lebo aha, jednoročník vám asi ešte nebude zvládať sledovať Žabiatko, a päťročník už bude všetko prežívať viac než by ste verili. Užite si to. Čítanie s vašimi deťmi je jeden z najväčších darov aké im môžete dať.

Vyberte si.

Ako si čítať s našimi deťmi – novorodenec (1. časť)
Ako si čítať s našimi deťmi – prvý rok (2. časť)
Ako si čítať s našimi deťmi – medzi prvým a druhým rokom (3.časť)
Ako si čítať s našimi deťmi – do tretieho roka (4. časť)
Ako si čítať s našimi deťmi – tri až päť rokov (5. časť)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *