Prečítané leto: knižky o lete (1.týždeň)

Ahojte v Prečítanom lete! Máme za sebou prvý týždeň, a veru sme doň vyrazili s gurážou.

Užili ste si to? Na viacerých spojených blogoch bojujeme proti Prázdninovému útlmu, ktorý sa vo svete volá Summer Slide. Vďaka zmene, ktorú prinesú prázdniny (menej pravidelných podnetov zo škôlky a školy, strata bežnej rutiny, a podobne) deti zabúdajú celkom veľa z jazyka, ktorý už bol pre nich bežný, a takisto sa im z hlavičky vytrácajú rozličné matematické zručnosti. Nuž a keďže vo svete je Summer Slide veľmi dobre zdokumentovaný, a vie sa už tiež ako proti nemu, začítaname my naše Prečítané leto. Stačí v ňom prečítať štyri až šesť kníh, aby hlavička ostala v pohotovosti.

Ak sa tešíte, v žiadnom prípade NEBEŽTE VYKÚPIŤ NAJBLIŽŠIE KNÍHKUPECTVO! Peniaze odkladajte na Chorvátsko, zmrzku a krátke sukne. Na intímnu večeru pánom vedúcim v indickej reštaurácii. Na balónovú fiestu alebo jazdu na poníkoch. Na kino bez detí – veď kedy ste boli naposledy v kine bez detí?

Náš zoznam odporúčaných kníh (nájdete ho tu) vôbec nie je záväzný, riaďte sa iba témou. Prelustrujte domáce zásoby a potom sa vyberte do knižnice. Vyskúšajte knihy kým ich kúpite alebo pohľadajte iné a zaujímavejšie.

Nuž a čo všetko sa v tomto týždni udialo?

Počas tohto prvého týždňa Prečítaného leta sme vám vymysleli dve úlohy:
꠸ naplánovať si s deťmi leto
꠸ a postaviť s nimi stan na ďalšie letné večery.

Takto prebiehalo hranie a všeobecné letnenie:

1. U Pampúchovcov sa postavil prvý letný stan, a že to išlo neuveriteľne ľahko.
2. Antimama spísala ako sa čo najlepšie pripraviť na letné výlety s deckami (aby následne všetci ochoreli).
3. Na Adamkovom ihrisku Marianna vymyslela asi tak milión hier na horúce popoludnia. (Zamrazené hračky? Fenomenálne!)
4. No a Ina so svojimi dievčatkami zase vytvorila papierovú tašku na knihy, pečiatkovali sa a všelijako tvorivo zotavovali po chorobe.

U Pampúchov čítací stan, ktorý postavíte aj na balkóne.
No a u Adamkov sa hračky oslobodzujú z ľadu.

Čo sa v tomto týždni čítalo?

Od nás ste dostali dva základné slovenské a dva české tipy na knižky o lete. Avšak stále opakujeme to isté: nechajte sa len inšpirovať, nie zväzovať. Takže takto prebiehalo čítanie na všetkých našich skamarátených blogoch:

1. U Klokánkov došlo v hojdacej sieti k veľkému prekvapeniu (a je to o tom, že i keď deti na knihu nemusia vekovo postačovať, aj tak ju môžu milovať).
2. Pampúchovci do svojho nového stanu zaľahli s Dinosaurami.
3. U Antimamy si museli vystačiť s tým čo dala maličká miestna knižnica (pamätáte Macka Uška?).
4. Mimi malá knihomilka okrem Potuliek vytiahla veľmi peknú knihu o Zmrzline.
5. A o úplne inej Zmrzline (z rúk nášho milovaného Petra Sísa) napísala aj Lucie z Knihy dětem.

U nás doma sa čítal hlavne knižnicový Môj dedko Rýchly šíp, do ktorého sme sa tak zaľúbili, že si ho musíme zabezpečiť na doma na veky vekov.

Môj dedko Rýchly šíp

Príbeh dievčatka u starých rodičov na dedine už bol povedaný tisíckrát, ale myslím, že ešte nikdy nikto v ňom na indiánsky pomaľovanú tvár nepoužil malinový džem!

Táto kniha je len séria najobyčajnejších letných zážitkov. Avšak hlas hlavnej hrdinky šesťročnice Srnky je taký presvedčivý, že skutočne vidíte všetko jej očami: rozpráva detsky čisto a celú indiánsku hru berie úplne vážne. Vďaka tomu každá jedna epizóda je vlastne veľké dobrodružstvo, a vy mu veríte. Knižku som začala čítať sama na rodinnom výlete, a chytila ma tak, že som sa zabudla v izbe – neklamný znak dobrej detskej knihy.

Môj dedko Rýchly šíp

Kniha je krásna na dotyk, vytlačená na pevnom štruktúrovanom papieri. Plus jemné ceruzkové ilustrácie – neobyvklé, no naozaj pôsobivé.

Môj dedko Rýchly šíp

Môj dedko Rýchly šíp

Môj dedko Rýchly šíp

Varovanie: časový sled je trochu rozdrobený, (hlavne v úvodnej časti: tri skoky od jesene do leta), s čím menšie deti môžu trochu zápasiť. Naša slečna štvorročná nás rada počúva, no miestami bola trochu popletená, že teda kam jej ušla taká veľká časť. Takisto škoda prirýchleho konca – príbeh končí spolu s koncom leta, i keď začínal ešte na jeseň a k letu sa prepracovával len pomaly.

Vybaviť to ráno

Zistila som, že ak teraz v lete nevybavím čítanie počas raňajok, cez deň to pôjde ťažko. Všetci sme ulepení, unavení a uvarení. Omnoho ťažšie sa mi dodržiava rutina (mama z domu pracujúca, pyžamo do pol jedenástej), a keď práve obedujeme melón, lebo šesťdesiatdva stupňov vonku, mám v sebe minimum pevnej vôle. O to viac som náchylná zapínať čosi na pozeranie.

A zistila som podobne, že ak nemám vopred pripravené somarinky na kreslenie/strihanie/lepenie, o to VIAC som náchylná zapínať čosi na pozeranie.

Nuž a preto sme si stiahli z Brány k dětem ich výborný zoznam letných zážitkov, a dnes ráno mohutne plánovali. Aha!

#zazitkovani

Toto bol týždeň letný. Majte sa dobre a nezabudnite brať so sebou knižky na cesty. Do leta!

3 komentáre ku “Prečítané leto: knižky o lete (1.týždeň)

  1. Ja asi na tento tyzden vytiahnem Babku na rebríku . Čerešne, škorce, pečenie, byciklovanie, strelená babka, vyťahané ušiská, proste leto ;)

    1. Počuj, Iffi. Že ja som tú knihu mala asi päťkrát v ruke a vždy som ju vrátila do police. Takže dobrá? Mám ju odtiaľ vziať?

      1. my sme snou prisli do kontaktu na radiu junior- predcital boris farkas….sranda nenormalna. Ty si drzala asi to novsie vydanie s ilu od katky ilkovicovej, ja som zohnala este take stare od petra klucika (ilustroval napriklad tu taku starsiu slovensku pippi) ja hovorim, ze berte ked sa da!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *