Rastlinkový týždeň Prečítaného leta

Teda, toto bol ale jeden plný týždeň! Rastlinky kam len letné oko dovidí: v záhrade, na lúke, vo vaničke s potomkom. Len aby ste rozumeli: už druhý týždeň bojujeme s fenoménom, ktorému sa vraví Summer Slide, teda Prázdninový útlm. Prázdninový útlm hovorí o tom, že deti počas leta strácajú naozaj veľa z toho čo nazbierali počas roka. Protiliek je jednoduchý – štyri až šesť kníh, vravia štúdie. A tak máme na každý týždeň týchto prázdnin inú tému, k nej zopár kníh a k nim zopár hier. 

Všetko o Prázdninovom útlme a všetko o Prečítanom lete sa dozviete tuto. 

Takže druhý týždeň – rastlinkový – sme začali na knižnom fronte. Hneď v úvode týždňa sme vám u nás na Čítajme si spolu predstavili čo všetko rastlinkové si môžete čítať podľa veku. Krátko na to Mimi malá knihomilka predstavila ich knižnú zbierku všeličoho rastlinného, pričom najväčšiu pozornosť venovala knihe Zákeřné keře.

zakernekere

Antimama sa v rámci rastlinného týždňa vybrala s deťmi do Arboréta Mlyňany. Bolo to tam vraj pomerne, nuž…slovenské. Ale ts, že moruša biela vystreľuje svoje semienka rýchlosťou 560 kilometrov za hodinu??? Okrem iného Antimama s rodinkou absolvovala aj veľmi zaujímavú (i trochu tetami sprievodkyňami okorenenú) výstavu v Bibiane. Určite nevynechajte jej reportáž. Okrem toho sa u nich číta aj po španielsky, a týždeň sa uzatvára zjedenou plastelínou. Ňam!

Antimama

Obrazok - 2

U Klokánkov sa o rastlinstve číta a vzápätí aj presúva do každenného života: najprv sa u nich čítalo a potom sa triedili lupene kvetov, kúpalo sa a čajíkovalo. Samé príjemné a pre mamu na prípravu nenáročné zážitky.

klokanky

Podobne je to aj u Adamkov: knihy sa striedajú s maľovaním kde miesto štetcov použijete kvetky, a s domčekmi pre lienky.

domcek pre lienky

V Ininom tvorivom štúdiu sa hneď na začiatku týždňa tvorili obrázky zo sušených rastliniek a slimáčie domčeky, naozaj efektná a pritom jednoduchá hra, z ktorou si vystačíte aj po návrate z práce. Neskôr sa robili drinky z mrazených melónov a vodou sa maľovalo na zem.

susenerastlinkyobrazok

Nuž a Pampúch v tejto sérii potvrdil, že najlepšie nápady sú naozaj tie najjednoduchšie. Jednou z úloh pre tento týždeň bolo sušiť kvietky a vymýšľať im mená. Slovensko-česko-čínsky výsledok práce je na zarámovanie. Darček na Vianoce pre staré mamy!

pampuch_rastlinky

Asi najväčšiu pozornosť v našej spoločnej Facebookovej skupine určenej iba Prečítanému letu vzbudili maľované kamene od Adamkov a aj od Iny. Ak v tej skupine ešte nie ste, určite sa pridajte.

Screen Shot 2016-07-17 at 21.06.50

Screen Shot 2016-07-17 at 21.07.35

My sme sa v rámci horúčav začali presúvať vždy pred obedom do neďalekého lesíka pod stromy, kde sa obedujú rýchle suché obedy a pritom sa lúska zajačik Petrík. Najväčšie porcie čítania zvládame ešte skoro ráno počas raňajok – leto u nás znamená dlhé rána v pyžame. Počas dňa sú to malé chrumky sem a tam: jedna poviedka od pani Potterovej na sedemnásť pokračovaní, pretože malinčie, chrobáčiky a šíry svet.

malincie

20160712_124811

Beatrix Potter

V závere dňa zvyčajne mamka už ani nevidí, a preto v posledné dni hlavne počúvame staré opusovky. HOOOP SA, HOOOR SA, ZEM – OTVORRR SA!

Tak takýto bohatý týždeň máme za sebou. Pridáte sa k nám? Od zajtra sa v Prečítanom lete cestuje vlakom a píšu sa pohľadnice. Uvidíme sa!

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *