Hľadáme rozprávkové škôlky, máme pre ne knižky!

Čítajme si spolu vzniklo preto, že veríme, že príbehy majú veľkú moc. Keď si unavená mama a predráždené chlapča sadnú na chvíľku vedľa seba, dejú sa veci. Teda, prvých pár riadkov mama ešte nevníma, ešte stále je mysľou v práci alebo plánuje zajtrajšok (máte to tak?), ale jej hlas je už tam a číta príbeh. Chlapča sa opiera o mamine ramená a vďaka tomuto dotyku sa tam mama pomalinky zjaví celá – jej hlas a aj jej myseľ. Spoločný príbeh, dobrodružstvo, sústredenie, otázky a odpovede. Čas len sa tak dívať na prcka, ktorý nedávno meral 50 centimetrov.

Pravdou ale je, že toto kúzlo sa nedeje iba medzi rodičmi a deťmi. Tie zázraky nespôsobuje pokrvný vzťah, ale podelenie sa o jeden príbeh. Sústredenie nad knižkou a rozhovor sú to, čo častokrát pomáha deťom zmieriť sa so škôlkou alebo začať hľadať cestu k novej pani učiteľke. Samozrejme, čítanie ešte upokojí deti pred obedňajším odpočinkom alebo ich udrží potichu, keď veľkí už spať nemusia, ale stále potrebujú polihovať. No a úlne nakoniec sú tu slovné spojenia ako krok za krokom alebo ujedať, ktoré pani učiteľka nepoužíva úplne bežne, a práve tieto krásne rozširujú slovnú zásobu budúcich predškolákov. Jednoducho čítanie v škôlke je osobitný druh chémie rozprávky. A preto. 

Práve preto prvýkrát pozývame do Prečítaného leta aj škôlky.

Prečítané leto pomáha dospelákom

Posledné štyri roky sme pre vás na celé prázdniny pripravovali toto:

  • novú tému na každý týždeň Prečítaného leta a ku nej výborné tipy na knihy pre vek 2 – 4, 5 – 7 a 8+,
  • vždy jednu-dve jednoduché hry s deťmi aj pre tých najvyťaženejších rodičov,
  • a k tomu zástup blogeriek, knižníc a rastúcu skupinu materských centier, ktoré rodičom počas celého leta pomáhali s programom pre deti.

V tomto roku je ale čas pozvať do Prečítaného leta aj škôlky. (Prečo nám to vlastne nenapadlo skôr?)

TAKŽE: Hľadáme škôlky!

Hľadáme škôlky, ktoré počas prázdnin pomáhajú pracujúcim rodičov a ktoré si zároveň si v každom dni s deťmi buď trochu čítajú alebo budú chcieť začať. Pre nich totiž máme od Martinusu ako hlavného partnera celého Prečítaného leta toto:

  • balíčky kníh pre prvých 20 prihlásených škôlok zdarma (v každom z nich 10-15 kníh)
  • a pre všetkých ostatných, ktorí sa nedostali do prvej dvadsiatky 25% zľavu na nákup detských kníh v Martinuse (z kníh pre deti môžete vyberať čo len chcete, avšak ak budete vyberať z našich odporúčaní, naisto nestúpite vedľa)

Čo pre to treba spraviť?

  1. rozhodnúť sa, že budete s deťmi v rámci vášho denného programu každý deň čítať (pred spaním alebo pod stromom, toto je na vás) alebo zasmiať sa, veď aha, my už dávno čítame
  2. zobrať to vážne (nikto vás nebude kontrolovať, no potešíme sa fotografiám)
  3. zaregistrovať sa v tomto formulári (aby sme vás potom vedeli vo farbe uložiť na čitateľskú mapu ako čítajúcu škôlku)
  4. a potom čakať, či ste to do tej prvej dvadsiatky stihli alebo nie
  5. a ak nie, príde vám aspoň mailom kód na peknú zľavu pre vašu školičku.

A keďže vieme, že čítanie skupine prckov je občas trochu náročné (a občas celkom dobrodružstvo), od nás k tomu dostanete zopár praktických tipov ako si správne nastaviť očakávania a ako to zvládnuť v zdraví.

Balíky pre prvú dvadsiatku vycesujú z centrály Martinusu po 17. júni 2019.

To ale nie je všetko. Lucia zo zero waste blogu Do poslednej omrvinky pre nás vymyslela ku každej téme Prečítaného leta recept, ktorý rodičia zvládnu s deťmi. No a toto všetko vám zabalíme do ňuňu brožúrky od ilustrátorky a grafičky Zuzky Bartovej. Dostanete ju k nákupu v Martinusoch a takisto v zapojených knižniciach, materských centrách a škôlkach.

Knižnice, blogeri a tínedžeri

Aj v tomto roku nájdete Prečítané leto v zapojených knižniciach. V niektorých vám pomôžu vybrať lepšiu knižku, v iných zase strávite celé dopoludnie. Každá knižnica sa riadi tým, koľko má počas leta zamestnancov a aký majú knižný fond. Ten najaktuálnejší zoznam nájdete na partnerskej podstránke Prečítaného leta.

Opäť nás budú sprevádzať blogerky: niektoré budú písať svoje knižné odporúčania, iné sa zase hrať podľa jednotlivých tém. Už ste niekedy vysvetľovali deťom ubúdanie Mesiaca pomocou Oreo keksíkov? Vidíte, aj také sa dialo.

Aj v tomto roku pripraví Úlet s knihou pre vašich dospievajúcich na každý týždeň dvojicu kniha – film,aby ste mohli doma organizovať filmove posedenia a čitateľské kluby. No a najlepší detský časopis Bublina tiež prispieva svojou polievkou témou, ktorú nájdete v letnom čísle a ktorá sa nám krásne prelína všetkým, čo sa bude v Prečítanom lete diať.

Záver (vlastne začiatok)

Máte dietko v škôlke, učíte v škôlke alebo riaditeľujete škôlku? Pridajte sa cez dotazník. Ale ak sa vás nič z toho netýka, vitajte v Prečítanom lete len tak. Lebo leto je hlavne o pohode. A kto vraví, že na kupko a do lesa sa nedá zobrať jedna malá knižka? Tešíme sa na vás.

Začíname v pondelok 1. júla 2019.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *