Mojich 10 naj: píše Zdenka, adminka nevšednej koníkovskej skupiny

Nebudú sa všetky knihy páčiť všetkým. A práve preto vám predstavujeme poličku na Čítajme si spolu, poličku s názvom Mojich 10 naj. V nej sa stretávate so zaujímavými ľuďmi okolo kníh, z ktorých každý vám ponúka tých svojich 10 naj. Keďže každý z nich má iný život, iný vek, iný počet detí a samozrejme inú domácu knižnicu, s ich desiatimi naj sa budete môcť alebo nebudete vedieť stotožniť. V každom prípade však budú inšpirovať - a to úplne postačí.
Z času na čas temné internetové vody vyplavia na povrch nečakané poklady. Tak je to aj s jednou zo skupín na koníkovi, ktorú spustila knihomoľka a mama malej knihomoľky, Zdenka. Asi sama nerátala s odozvou, ktorú obyčajné založenie koníkovskej skupiny prinesie: členov má po približne roku cez tisíc – a všetko sú to rodičia, ktorí úplne zámerne vychovávajú zo svojich detí knihomilov. (A takisto si spoločne zúfajú nad tým ako doma vysvetliť znovu ďalšiu zásielku z kníhkupectva.) Práve preto sme ju požiadali o jej 10 naj – lebo sa z tej skupiny neplánovane stal projekt, ktorý viac než čokoľvek iné povzbudzuje rodičov k čítaniu so svojimi deťmi. Zdenka si vďaka podpore vo svojej skupine už založila vlastný blog, a prelúskať ho môžete tuto.

 

Do Mojich 10 naj som vybrala detské knihy, ku ktorým sa dcérka (2 roky 4 mes.) pravidelne vracia napriek tomu, že stále pribúdajú do poličky knih ynové. Dá sa teda povedať, že sú to stálice našej detskej knižnice.

 

S týmto vekom mi to príde možno trochu bláznivé hovoriť o stáliciach, ale tak zas si myslím, že vzhľadom na to, že niektoré knihy ju bavili len týždeň-dva… Každopádne, toto sú naše „topky.“

 

1. Vladimír Sutejev: Rozprávky o zvieratkách

Prvá naozajstná kniha rozprávok mojej Mimi. Je to klasika, ktorú si mnohí pamätajú z čias svojho detstva pod názvom Rozprávky a obrázky. Text rozprávok dopĺňajú pekné ilustrácie autora. Príbehy sú poučné, majú výchovnú funkciu. Moja Mimi má najradšej Kuriatko a káčatko, Tri mačiatka a Kto povedal mňau? 
Vladimír Sutejev: Rozprávky o zvieratkách
Rozprávky o zvieratkách

2. Inger a Lasse Sandbergovci: O malej Aničke

Ďaľšia klasika. Hľadacia kniha, trénuje pamäť a je tiež výborná pre deti, ktoré sa práve učia rozprávať. Jednoduché, pekné ilustrácie, biele pozadie bez rušivých prvkov.
V knihe sú dva príbehy. Mimi má radšej Vianočný darček pre Aničku, pretože sú v ňom mušle, ryby, lokomotíva a plačúca Anička, ktorú Mimi pri čítaní vždy veľmi ľutuje.
O malej Aničke
O malej Aničke

3. Rotraut Susanne Bernerová: Potulky zimou

Obrázková kniha. Trénuje pozorovacie schopnosti, sústredenie, pamäť, pomáha pri rozširovaní slovnej zásoby. Pre deti od 1 do 99 rokov :-)
Doma máme všetky knihy z tejto série, no mám pocit, že Potulky zimou má Mimi najradšej. Asi preto, že ich dostala ako prvé. Čím častejšie si Potulky zimou prezeráme, tým viac detailov si Mimi v knihe všíma. Niekedy sa zameráme na jednu postavu a pozorujeme ju na každej strane (čo robí? kam ide?), inokedy podrobne skúmame napríklad stránku s domom, nakúkame do každej izby, uvažujeme kto tam býva…
Potulky zimou
Potulky zimou

4. Zoya Ledecká: O Kazovi, ktorý si hľadal domček

Zápasíte doma s deťmi pri umývaní zúbkov? Po prečítaní tejto knihy už nebudete. Z umývania zúbkov sa zrazu stane zábava a radosť, že z malých ústočiek vyženiete Ivana Kazoroviča.
O kazovi, ktorý si hľadal domček
O kazovi, ktorý si hľadal domček

5. Ľuboslav Paľo: Haló, haló, pani Mačka!

Príbeh myšiakov-bračekovcov Tima a Pima, pani Mačky a priateľa myšacích hrdinov Ježa. Je úžasné Mimi sledovať pri čítaní tejto knihy. Na tváričke sa jej odzrkadľujú emócie, ktoré pri čítaní intenzívne prežíva. Na začiatku pociťuje radosť z oblohy a slniečka, potom napätie z naháňačky, starosť o Ježa a nakoniec strach z pani Mačky, ktorá na Tima a Pima striehla spoza plota. Možno otrepaný námet, ale v podaní Ľuboslava Paľa tak pútavý, že máte zaručené čítanie až do(vášho) úmoru.
Haló haló, pani mačka
 Haló haló, pani mačka

6. Petr Horáček: A New House for Mouse

Príbeh o myške, ktorá hľadá pre seba a svoje jablko dostatočne veľký domček si Mimi úplne podmanil. Musíme ho čítať každý večer pred spaním, inak je plač. V knihe sú otvory, cez ktoré pri čítaní Mimi prestrkuje plyšovú myš a popri tom si vytvára svoje vlastné verzie príbehu. Kniha vyšla aj v češtine pod názvom Nový domek pro myšku.
Nový domek pro myšku
Nový domek pro myšku

7. Hervé Tullet: Knížka

Známa kniha známeho autora. Hlavnú úlohu v knihe majú bodky. Deti pomocou inštrukcií v knihe do bodiek fúkajú, ťukajú, hladkajú ich a tlieskajú, čím na každej ďalšej stránke rozihrajú svet farieb a fantázie. Mimi ju dostala k druhým narodeninám a v začiatkoch ju kniha až tak neohúrila. Bola som z toho trochu smutná, no postupne si k nej cestu našla a teraz môžem povedať, že ju zbožňuje. Keď sa hrá na školu, do ruksaku si vždy pribalí práve Knížku.
Knížka
Knížka

8. Jennifer Berne: Calvin nevie lietať

Na príbehu o škorcovi, ktorý má rád knihy a preto sa nenaučí lietať, sa s Mimi veľa smejeme. Škorce majú totiž veľké telo s vypúlenými očami a tenkými nohami, a nakreslení sú v rôznych srandovných pózach.
Calvin nevie lietať
Calvin nevie lietať

9. Pierre Couronne: Zuzanka

Príbehy o Zuzanke sú veselé a plné dobrodružstva. Ide o sériu niekoľkých príbehov, ktoré vyšli v 7 knihách. Mimi má rada všetky, no o malý kúštik viac ako ostatné má rada knihu Zuzanka a jej pes, v ktorej sa Zuzanka prvý krát stretne so svojím psíkom Minkom. Moje dieťa má psíkov skrátka rado.
Zuzanka a jej pes
Zuzanka a jej pes

10. Daisy Mrázková: Můj medvěd Flóra

Nebol by to výber naj detských kníh u nás doma, keby som sa na názor neopýtala mojej malej čitateľky. Bez váhania ukázala na knihu Můj medvěd Flóra. Nežný príbeh podčiarkujú nádherné ilustrácie. Zaujímavé je, že na mňa príbeh o špinavom, zničenom medvedíkovi pôsobí, napriek šťastnému koncu, veľmi melancholicky a smutne. Mimi ho vníma presne opačne a dokonca sa vie pri čítaní zasmiať. Můj medvěd Flóra je ideálna kniha na večerné čítanie. Dcérka sa pri nej vždy po celom dni upokojí a pripraví na spánok.
Muj medvěd Flóra
Muj medvěd Flóra

Ktorá sa vám zapáčila, a ktorú už máte vo doma? Napíšte nám do komentárov.

2 komentáre ku “Mojich 10 naj: píše Zdenka, adminka nevšednej koníkovskej skupiny

  1. Naše holčičky mají docela podobný vkus, v polovině knížek by se nejspíš shodly:) V knihovně se příště mrkneme po Zuzance, vypadá, že by se jí taky mohla líbit.

  2. To ma veľmi teší E. :-) Tú Zuzanku by v knižnici mohli mať, v našej kedysi bola a teraz je buď požičaná alebo fuč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *