Čítajúci rodičia píšu: Zuzana, starý otec a ich knižnica

Čítajúci rodičia píšu je kategória o vás, superrodičoch. 
Je hlavne o tom, čo zažívate v bežnom živote s vašimi deťmi pomedzi knihy. 
Alebo s knihami pomedzi vaše deti? Nech je to ako chce, jej úlohou je povzbudiť a naštartovať. 
Tak štartujte, rodičovia!

 

Dnes píše Zuzana:

Po presťahovaní sa do domu a narodení prvého syna sme sa trošku zmenili – ako asi všetci rodičia. Veľkou zmenou napríklad bolo, že sme si nekúpili televízor. Nekúpili sme ho celé dva roky. Televízor nebol a tak láska ku knihám vznikla sama.

Chvíle, keď už sa drobec začal zaujímať o knihy sme si užívali všetci. Začal čítať aj náš tatko, ktorý v živote toho prečítal minimum ;). Lásku ku knihám sme samozrejme podporili tým, že sme si denne najprv ukazovali a hľadali v knihách, a neskôr sme začali s príbehmi. Syn vedel, že keď chce našu pozornosť, stačí doniesť knihu. Vedel, že neodmietneme. Zas naopak my, keď sme videli, že sa nudí a vymýšľa, hneď sme ho po knihu poslali. Zvyčajne to zabralo. Je skvelé, že sme si takto vychovali aj babky a dedka – vedia, že keď k nám prídu, budú veľa čítať.

Čítame každý deň aspon dve knihy, beriem to už ako povinnú jazdu. Keď máme novú knihu a má úspech, mám pocit, že ju čítame dovtedy každý deň, kým ju nevie naspamäť.

 

K nápadu na našu knižnicu ma priviedla montessori pedagogika, ktorú som objavila a neustále ma inšpiruje. Aplikujeme ju aj doma. Na internete bolo niekoľko knižníc, tak som si už len vymyslela tú svoju a dala vyrobiť môjmu šikovnému ockovi. Máme šikovného dedka :).

kniznica_velka

 

Je vyššia ako sú typické knižnice na nete, a je jasné že syn zatiaľ dosiahne len na prvé tri police, no chcela som ju aj do budúcna. Knihy v knižnici obmieňam pravidelne, no aj tak sa často stáva, že syn si aj tak vyberie sám takú, ktorá je v skrini (tam sú uložené tie, ktoré práve nie sú knižnici), pretože práve tú chce práve teraz čítať.

Knižnica je prispôsobená deťom, aby videli pekne na prvú stranu a zároveň aby vedeli knihu sami vybrať a vrátiť späť.

A toto sú ďalšie fotografie, ktoré Zuzana pribalila k emailu.

Náš dedko a majster
Zuzanin otec, teda zručný majster a tiež aj rozprávkový deduško

 

Kôpka najobľúbenejších
Kôpka najobľúbenejších
Kôpka najobľúbenších, rozumej najožužlanejších
Kôpka najobľúbenších, rozumej najožužlanejších

Čo poviete na tento domáci výmysel? Ako z katalógu, vravím ja. A krásne funkčný!

Máte niečo z čítania o čo sa chcete podeliť? Dajte vedieť do komentárov alebo rovno napíšte na spolu@citajmesispolu.sk. Do predmetu stačí uviesť Čítajúci rodičia píšu.

 

7 komentárov ku “Čítajúci rodičia píšu: Zuzana, starý otec a ich knižnica

  1. Velmi podobny vyber knizociek ako u nas ;) mozem s opytat aka knizka je ta s macickou s nazvom ABC na hornej policke? Zaujala ma…dakujem!

    1. Knižka ABC je anglicka knižka. Zvieratká v abecednom poradí namaľované akoby pomocou odtlačku prsta. Hmatová abeceda ?

      1. Zuzka, to je úžasný objav. Môžete pridať plný názov knižky? (Ideálne aj vydavateľstvo, bude sa to dať ľahšie nájsť.)

  2. Preco, preco som objavila tento blog???Uz-uz som mala pocit, ze sa dostavam zo zavislosti kupovat knihy suhajkovi… a teraz toto! Este aj na odber noviniek som sa prihlasila. Ach jaj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *