5 + 1 knižný tip pre supertatov

5 + 1 knižný tip pre supertatov

Vitajte v dalšom článku do série pre oteckov. Ak ste sa teda rozhodli pustiť do čítania s deckami aspoň chvíľku každý deň, super! Vybrali sme pre extra dobré tituly, ktoré každého tata/brata/deda pobavia a deti nadchnú. Keď s nimi dočítate, pokojne sa nafúknite a prejdite po obývačke ako páv. Takých mužov je málo, hovoria výskumy – ale tí, ktorí sú, sa majú s deťmi omnoho radšej. Aj v puberte. Môže byť?

Varovanie: Tento článok nemá byť v žiadnom prípade polemikou na tému rodu, úloh rodičov vo výchove detí a podobne. Je jednoduchou zbierkou knižiek, ktoré vedia špeciálne zaujať a pobaviť otca, a to aj na dvanáste (stodvanáste?) prečítanie. Sú buď extra srandovné, extra dobrodružné alebo si jednoducho vyžadujú extra dávku nadsázky či humoru - a tá, priznávam, ide večer ockom o čosi lepšie. 

tento článok obsahuje afiliátne linky. (2)

Tip 1: okolo jedného roka

1. Nenásytná húsenička je samozrejme úplný top. Húsenička je tvorená veľmi peknou kolážovou ilustráciou, navyše je o nenažranom hmyze, ktorý sa každý deň v týždni prejedá stále viac a viac. Až kým čárymáryfuk – motýľ.

Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: K tejto knižke patrí hlasné CHRUM-CHRUM-CHRUMkanie, šteklenie, grganie, ochkanie a bruchabolenie. Ako sa do desiatich stránok vojde toľko srandy, múdrosti a ešte k tomu aj motýlie prekvapenie na záver, tomu ja stále nerozumiem. Kto by ju nemal rád? A kto by si neobľúbil večerné čítanie s tatom?

2. Milá Zoo ideHúseničkou ruka v ruke. Trpezlivá ZOO vo vizuálne veľmi čistom príbehu opakovane odpovedá na žiadosť o zaslanie domáceho miláčika. Slon je ale priveľký, žirafa privysoká, ťava hundre…. až nakoniec si to vedenie ZOO poriadne premyslí, a pošle to správne zvieratko. Ktoré to tak môže byť?

Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Kľúčom ku knižočke – teda okrem interaktívnych okienok – je tato, ktorý húka ako slon, reve ako lev, skáče ako opica a sičí ako had. Zhruba po treťom čítaní čakajte, že dieťa vám bude strkať knihu do rúk a húkať:”Zóóó, tato! Tati, zóó!”

Tip 2: okolo troch rokov

1. Ako šlo vajce na vandrovku je slovenská klasika, ale neľakajte sa. Fenomenálne sviežo a moderne ilustrovaná (Vlado Král, jedna z najkrajších kníh za jeseň 2015). Dokonca aj slovensky írečitá so slovíčkami, ktoré ste naposledy počuli možno vo Svákovi Raganovi. Toto vydanie má ale tak dobre sádzaný text, že máte na všetky tie írečitosti čas, rozumiete každému slovku, a k tomu sa neviete vynadívať na sprievodné ilustrácie. Fakt, číta sa sama.

Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Vajce na vandrovke je príbeh menej známy zo slovenskej klasiky, zato je riadne uletený. Tata istotne ocení jeho bizarnosť. A bude ho to baviť, vrátane všetkých archaických perličiek a čo najčistejšej intonácie. Je pravdepodobné, že vytiahne aj najkrajšie slovenské Ľ! “Chodník sa stratil, hore pusto – dolu pusto, kde sa tu uchýliť?” “Ba ešte čo” – povie tetka. “Ja takým ošklbancom nič nedám!”

Ako šlo vajce na vandrovku

2. Kozliatka obojstranné sú knižka vydarená na úrovni ninja. Z jednej strany kozliatka neposlušné ako ich poznáme v podaní Márie Rázusovej-Martákovej. Z opačnej strany veľmi podarená moderná verzia Jaroslavy Blažkovej o kozliatkach poslušných. Tie prvé kozliatka si vlk dá na obed, tie druhé dostanú od mamky po hruštičke a vlk skončí u učiteľa spevu.

Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Kozliatka poslušné, presne túto časť si každý ocko poriadne vychutná. Vlk po sérii zúfalých pokusov vyzerať strašidelne a/alebo sa aspoň naučiť tú kozinu pesničku končí na hodinách spevu, lebo čo už mu iné ostáva. Pasáže, v ktorých sa kozliatka pučia za dverami, pretože on sa pokúša spievať, nedokáže si zapamätať jediný správny verš a je všeobecne smiešny sú na popukanie. Varovanie: nečítať pred zaspávaním, nezaspia. 

3. Maxipes Fík – prerastené šťeňa, ktoré rozpráva a ktorého rast zastavil až sud piva. Určite si Fíka pamätáte zo svojho detstva, možno v nesmrteľnom televíznom podaní Josefa Dvořáka. Bláznivé dobrodružstvá, ktorým miestami chýba korektnosť (Sud piva! V detskej knižke! Kam sme to dospeli!), no o to sviežejšie sú: flirtujúca pani suseda, miestna zadymená krčma, opitý Fík, policajti, húska autom prevalcovaná.

Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Ockovia sa pravdepodobne nad ničím nebudú pozastavovať, akurát sa dobre zabavia. A to je veru jedna z najlepších lekcií aké naše deti môžu dostať. A tie obrázky! Je to všetko, len nie uhladené, čisté, symetrické či nedajbože neutrálne. Nuž a okrem toho nie je Maxipes Fík vlastne ani tak o malej Ajke a Fíkovi, ale skôr o Ajkinom otcovi a jeho vzťahu k tomuto maxipsovi. To je druhý dobrý dôvod, pre ktorý táto kniha sadne práve im.

Tip 3: okolo piatich rokov – čas otvoriť Dahl-osvet

Roald Dahl je veru čudný chlapík a nedá sa celkom ľahko zaradiť. Dahlovky sú nesmierne originálne, otvoria deťom dvere do sveta, o ktorom dovtedy ani nechyrovali. Je v nich kadečo: od humorného cez komické, cez pojašené a cez groteskné smerom ku temnému, strašidelnému a nakoniec hororovému. Nedá sa od nich čakať, že vo vás vzbudia jeden pocit alebo jednu reakciu – a tým sa otvárajú dvere do sveta veľkej literatúry.

Roald Dahl Zirafa, Pelly a ja

Dahlovky sa nedajú pustiť z rúk, a to napriek tomu, že jeho knihy pre deti majú v sebe veľa z krutosti nášho sveta. Detské postavy sú buď na pokraji chudoby alebo ich vychovávajú protivné staré mamy, protivné tety či protivní rodičia. Napríklad Jakubove dve tety z knihy Jakub a obrovská broskyňa sa k nemu správajú nesmierne zle, až kým mu pod stromom nenarastie broskyňa, s ktorou precestuje celý svet v úžasnej sérii dobrodružstiev (spolu s lienkou, pavúkom a iným hmyzom, ktorý ho bude chrániť). Rodičom dievčatka z knižky Matilda zase prekáža, že ich dcéra si neustále číta, a chceli by, aby len pozerala telku. Keď sa ukáže, že je geniálna, z podvádzania ju obvinia rodičia aj riaditeľka školy – na jej strane stojí len láskavá pani učiteľka. Alebo Čarodejnice sú plné prívetivých starých dám, ktoré sú v skutočnosti krvilačné čarodejnice, neznášajú deti a hlavného hrdinu premenia na myš. A už nikdy sa nepremení späť! A aj tak má kniha dobrý koniec!

Roald Dahl

Prečo sa Roald Dahl hodí špeciálne k ockovi: lebo tatovia sú v tomto majstri. Oni nebudú riešiť nespravodlivosť sveta (ktorú ale vnímate v deji iba vy ako dospelí), zamerajú sa na na dej, akciu, dobrodružstvo. Dahlovky sú akčné, dramatické, zábavné. Ukazujú, že detská literatúra je väčšia než len rozprávky so sladkým “žili až kým nepomreli.”

Dôležitá vec: Roald Dahl je vhodný naozaj okolo piatich rokov, podľa toho ako zrelý je váš domáci čitateľ. Žirafa, Pelly a ja je perfektný úvod do Roalda Dahla. Je menej bláznivá, tiež kratšia, viac ilustrovaná. Je epizodickejšia a hodí sa tak k nižšiemu veku. Matilda, Danny alebo Charlie majú textu o dosť viac, ilustrácií o dosť menej. Hodia sa tak skôr k prvým ročníkom základnej školy. Svoje deti si poznáte najlepšie, podľa toho vyberajte.

Tip 4: …a väčšie deti – a stále deti

Čo ďalej? Čím abstraktnejšie deti dokážu uvažovať, tým viac začínajú dumať nad tým, čo znamená byť dobrý kamarát, či sa môže klamať rodičom, a či vôbec rodičia sú naozaj takí múdri ako si to deti doteraz mysleli. K tomu sa pridávajú prvé skutočné priateľstvá, otázka lojálnosti a toho, čo je správne. Sú to veľké VEĽKÉ témy, a v dnešnom našom svete nie celkom populárne. O to viac musíme chcieť, aby tieto témy rozoberali s nami a v bezpečnom prostredí.

Toto je čas kedy nevyhnutne smerujú k puberte a rodič prestáva byť jediným navádzačom v ich svete. Vtedy treba vážne tvrdo pracovať na tom, aby sme s nimi trávili zmysluplný čas, a aby dôvera voči nám mala kde rásť. Uf. Aby si po odpovede nechodili (iba) za spolužiakmi a na internety.

Narnia, Lindgren, Foglar

Kroniky Narnie (od cca 8 rokov, menej či viac podľa vášho dieťaťa) sú dnes už klasikou detskej fantasy, a sú tiež veľmi dobrou prípravou na svet Stredozeme – ešte len tam sa bude riešiť odvaha a lojálnosť. (Nie, prosím, neriaďte sa tým ako bola Narnia sfilmovaná.) Narnia pozostáva zo siedmych dielov, ale podľa môjho názoru Kôň a jeho chlapec je jeden z najlepších. Je to čisté, dobre vylúhované akčné dobrodružstvo. Odohráva sa iba vo fantastickom svete Narnie a hlavných hrdinom je miestny chlapec Šasta. Ten uteká pred otroctvom spolu so svojim hovoriacim koňom, a po ceste stretáva dievča Aravis, ktoré zase so svojim hovoriacim koňom uteká pred dohodnutým manželstvom s krutým mužom. Aj oba kone sú vlastne na úteku, sú to jediné hovoriace kone v krajine a hrozí im preto nebezpečenstvo. Kôň a jeho chlapec je teda v podstate iba príbehom ich cesty do bezpečia Narnie cez púšť.

Historie svorné sedmy je jeden z klasických domácich kúskov autora Rychlých šípov. Je to veľmi dobrý nekomoplikovaný úvod do celého sveta klubov, skautov a dobrodružstiev (od približne 8 rokov). Ide v nej o skupinu siedmych susedov/kamarátov, ktorí hľadajú spôsob ako spolu tráviť čas napriek (nie celkom spravodlivému) hnevu svojich rodičov. Treba povedať, že v podstate čokoľvek čo Foglar vytvoril sa venuje dospievaniu, komplikovaným vzťahom v skupine, otázke ega, celému tomu hormonálnemu mixu. Jeho knihy sú zaujímavé vďaka skupine, v ktorej sa odohrávajú, pretože práve v skupine, v rozhovore a v zážitku sa podľa Foglara najlepšie ukazuje vnútro človeka. Toto je vlastne jadro zážitkovej pedagogiky, ktorú svojimi knihami razil: dajte chlapčisko do skupiny, až vtedy pochopí, že jeho konanie má následky. A dozrie.

Bratia Levie srdce od Astrid Lindgrenovej (od cca 10 rokov). Keď príde na Astrid Lindgren, o Pipi alebo o Emilovi sa ani nemusíme baviť. Patria k základnej výbave každého čitateľa, a je to skvelá literárna sranda. Avšak Bratia Levie srdce je čosi úplné iné – je to vážna, intenzívna a dojímavá fantasy, v ktorej sa postavy postavia – okrem tyranovi – aj smútku, depresii, smrteľnej chorobe a smrti. Dej sa odohráva v krajine Nangijala, kam odchádzame po smrti. Je to Narnia v temnejšej verzii. Takéto knihy si asi nebudú chcieť čítať každý mesiac, ale raz za čas by mali. Všetko menia.

Prečo sa tieto hodia špeciálne k ockovi: prvý dôvod je, že urobia dobre tatovi. Popri každodennej rutine väčšina otcov ocení možnosť stať sa na chvíľu drakobijcom či cestovateľom v čase. Druhý dôvod je, že tieto veľké príbehy sú cestou k dospievaniu, a otec jednoducho musí byť pri tom. Musí vidieť ako sa mu deti menia pred očami, aby si navzájom lepšie rozumeli.

Tip 5: kedykoľvek si nájdete pár minút času

Táto časť je jednoduchá: ide o akúkoľvek príručku, atlas (detský alebo aj nie), encyklopédiu (detskú alebo aj nie) či slovník. Hodia sa na tie krátke chvíle, keď dietko sedí na nočníku a vy ho tam chcete udržať, keď sa deti kúpu alebo keď je rodič večer strašlivo unavený a zvládne akurát tak s deťmi čosi prelistovať.

Prečo sa tieto hodia špeciálne k ockovi: pretože ako ukázal jeden nedávny výskum, otcovia pri čítaní kladú iný druh otázok než mamy. A ten, ako sa ukázalo, rozvíja rečové zručnosti dieťaťa úplne iným smerom než mamine otázky. Takže pri listovaní atlasom môže tato spomínať na svadobnú cestu k moru, pripomínať dieťaťu minuloročnú dovolenku alebo predstavovať si aké to na tom mieste asi môže byť – všetko samá uspávacia procedúra.

Tip bonusový: nežná polovička

Ak čítanie prehlbuje vzťahy medzi nami a deťmi, prečo prestať čítať jeden druhému? Aby sme citovali zo známeho filmu Spoločnosť mŕtvych básnikov, poézia je tu na to, aby muži dvorili ženám. Tak nech sa páči, ponúknite sa bardom vo fenomenálnom a cenami zahrnutom preklade Martina Hilského. (Odporúčame v kombinácii s nasledovnou formulkou: “Mojko, choď si dať vaňu, ja zatiaľ uložím deti.” Shakespeare vtedy zaberá najlepšie.)

A súťaž! (súťaž uzavretá)

Súťaž so Zeleným kocúrom

Nenásytná húsenička je opäť na svete! Vydavateľstvo Zelený kocúr vypočulo všetky prosby a dalo dotlačiť Nenásytnú Húseničku Erica Carleho. My sme pre vás dostali dva výtlačky, a k tomu ešte jednu Milú Zoo. To všetko preto, aby ste mohli naštartovať svojich oteckov, prípadne manželov a partnerov vašej tehotnej kamošky, sesternice alebo dobrej susedy.

Ako na to? 

Súťaž budeme opäť robiť cez jednoduchú aplikáciu Rafflecopter, ktorá na konci vyžrebuje troch z vás. Do Rafflecopterového okienka sa stačí prihlásiť pod “Log in” vašou emailovou adresou alebo cez FB konto. Zúčastniť sa môžete viacerými spôsobmi, a nazbierať tak postupne viac “prihlášok” do súťaže. Komentovať sa dá aj opakovane, čím si môžete zarobiť bodíky každý deň do ukončenia súťaže.

Komentár nechajte na túto otázku:

Čo u vás doma čítajú s deťmi ocinovia? A kedy? (a do zátvorky pripíšte, či by ste si želali Zoo alebo Húseničku.)

Súťaž pobeží celý týždeň a skončí o polnoci z nedele na pondelok. Veľa šťastia!

UPDATE: Rafflecopter nám vyžreboval Annu a Martinu H, ktorým pocestuje Húsenička. ZOO zase zašle prekvapko Zuzane K. Blahoželáme! Ozveme sa na mail, aby sme dohodli dalšie detaily.

Ostatným ďakujeme za účasť! Čítajte nás aj naďalej, buďte tvoriví a vracajte sa k nám na web. Ešte raz, vďaka!

a Rafflecopter giveaway

Prečítajte si aj ďalšie články zo série pre ockov.