Čítajúci rodičia píšu: Veronika a knižkový piknik

Čítajúci rodičia píšu je kategória o vás, superrodičoch. Je hlavne o tom, čo zažívate v bežnom živote s vašimi deťmi pomedzi knihy. Alebo s knihami pomedzi vaše deti? Nech je to ako chce, jej úlohou je povzbudiť a naštartovať. Tak štartujte, rodičovia!

Dnes píše Veronika, mama Hanky (3.5) a Mateja (1.5).

Máme to šťastie, že bývame len pár metrov od našej knižnice a ešte väčšie šťastie, že knižnica je súčasťou nádherného parku. Do knižnice chodievame radi a často. Parádny spôsob ako deti naučiť, že o požičané sa treba starať a neskôr aj vrátiť, a že existuje kopec kníh a príbehov.

Raz, keď sme vyšli z knižnice a nechcelo sa nám este ísť domov, usadili sme sa pod gaštanom v parku. Vytiahli sme čaj v termoske, nejaké keksíky, ale hlavne knižky. A naše deti sa na to chytili tak, že sa z toto stala tradícia.

Veronika a knižkový piknik

Aj keď je už chladno, v čiapkách sedíme na lavičke pod už opadaným gaštanom, pijeme teplý čaj a objavujeme čarovný svet rozprávok. Knižkový piknik, ako to voláme, je pre nás cesta ako presýtené dietky trochu upokojiť, spomaliť a popri tom do nich vštepovať lásku ku knihám. Na čerstvom vzduchu je zvedavosť ako skončí príbeh akási väčšia, rozprávanie a vžívanie sa do postáv ide lepšie (susedia nebúchajú na stenu) a je nám spolu dobre.

V zime sa možno nedá sedieť pod opadaným gaštanom celé popoludnie, ale čo tak päťminútový oddych počas prechádzky na čaj z termosky a jednu básničku? Veronika to rieši takto:

Teraz v zime deti väčšinou behajú okolo mňa a „Mamka, čítaj.“ Neďaleko je aj kaviareň/čajovňa, do ktorej sme už raz zašli na kakao. Tam síce Matej nevydržal dlho, no Hanke sa páčilo čítať si v teple pri kakavku.

A čaj v termoske je základ úspechu.

Čo vy na to? Vyskúšate?

Máte dobrý nápad, tip alebo vám knihy menia vzťah s vašimi deťmi? Napíšte nám na FB alebo na spolu@citajmesispolu.sk. Podeľte sa s ostatnými. Nakoniec, toto je beh na dlhé trate a musíme si pomáhať.

___
Photo Credit: baengel via Compfight cc

2 komentáre ku “Čítajúci rodičia píšu: Veronika a knižkový piknik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *