Vitajte v dalšom článku do série pre oteckov. Ak ste sa teda rozhodli pustiť do čítania s deckami aspoň chvíľku každý deň, super! Vybrali sme pre extra dobré tituly, ktoré každého tata/brata/deda pobavia a deti nadchnú. Keď s nimi dočítate, pokojne sa nafúknite a prejdite po obývačke ako páv. Takých mužov je málo, hovoria výskumy – ale tí, ktorí sú, sa majú s deťmi omnoho radšej. Aj v puberte. Môže byť?
Varovanie: Tento článok nemá byť v žiadnom prípade polemikou na tému rodu, úloh rodičov vo výchove detí a podobne. Je jednoduchou zbierkou knižiek, ktoré vedia špeciálne zaujať a pobaviť otca, a to aj na dvanáste (stodvanáste?) prečítanie. Sú buď extra srandovné, extra dobrodružné alebo si jednoducho vyžadujú extra dávku nadsázky či humoru - a tá, priznávam, ide večer ockom o čosi lepšie.
Tip 1: okolo jedného roka
1. Nenásytná húsenička je samozrejme úplný top. Húsenička je tvorená veľmi peknou kolážovou ilustráciou, navyše je o nenažranom hmyze, ktorý sa každý deň v týždni prejedá stále viac a viac. Až kým čárymáryfuk – motýľ.
Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: K tejto knižke patrí hlasné CHRUM-CHRUM-CHRUMkanie, šteklenie, grganie, ochkanie a bruchabolenie. Ako sa do desiatich stránok vojde toľko srandy, múdrosti a ešte k tomu aj motýlie prekvapenie na záver, tomu ja stále nerozumiem. Kto by ju nemal rád? A kto by si neobľúbil večerné čítanie s tatom?
2. Milá Zoo ide s Húseničkou ruka v ruke. Trpezlivá ZOO vo vizuálne veľmi čistom príbehu opakovane odpovedá na žiadosť o zaslanie domáceho miláčika. Slon je ale priveľký, žirafa privysoká, ťava hundre…. až nakoniec si to vedenie ZOO poriadne premyslí, a pošle to správne zvieratko. Ktoré to tak môže byť?
Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Kľúčom ku knižočke – teda okrem interaktívnych okienok – je tato, ktorý húka ako slon, reve ako lev, skáče ako opica a sičí ako had. Zhruba po treťom čítaní čakajte, že dieťa vám bude strkať knihu do rúk a húkať:“Zóóó, tato! Tati, zóó!“
Tip 2: okolo troch rokov
1. Ako šlo vajce na vandrovku je slovenská klasika, ale neľakajte sa. Fenomenálne sviežo a moderne ilustrovaná (Vlado Král, jedna z najkrajších kníh za jeseň 2015). Dokonca aj slovensky írečitá so slovíčkami, ktoré ste naposledy počuli možno vo Svákovi Raganovi. Toto vydanie má ale tak dobre sádzaný text, že máte na všetky tie írečitosti čas, rozumiete každému slovku, a k tomu sa neviete vynadívať na sprievodné ilustrácie. Fakt, číta sa sama.
Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Vajce na vandrovke je príbeh menej známy zo slovenskej klasiky, zato je riadne uletený. Tata istotne ocení jeho bizarnosť. A bude ho to baviť, vrátane všetkých archaických perličiek a čo najčistejšej intonácie. Je pravdepodobné, že vytiahne aj najkrajšie slovenské Ľ! „Chodník sa stratil, hore pusto – dolu pusto, kde sa tu uchýliť?“ „Ba ešte čo“ – povie tetka. „Ja takým ošklbancom nič nedám!“
2. Kozliatka obojstranné sú knižka vydarená na úrovni ninja. Z jednej strany kozliatka neposlušné ako ich poznáme v podaní Márie Rázusovej-Martákovej. Z opačnej strany veľmi podarená moderná verzia Jaroslavy Blažkovej o kozliatkach poslušných. Tie prvé kozliatka si vlk dá na obed, tie druhé dostanú od mamky po hruštičke a vlk skončí u učiteľa spevu.
Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Kozliatka poslušné, presne túto časť si každý ocko poriadne vychutná. Vlk po sérii zúfalých pokusov vyzerať strašidelne a/alebo sa aspoň naučiť tú kozinu pesničku končí na hodinách spevu, lebo čo už mu iné ostáva. Pasáže, v ktorých sa kozliatka pučia za dverami, pretože on sa pokúša spievať, nedokáže si zapamätať jediný správny verš a je všeobecne smiešny sú na popukanie. Varovanie: nečítať pred zaspávaním, nezaspia.
3. Maxipes Fík – prerastené šťeňa, ktoré rozpráva a ktorého rast zastavil až sud piva. Určite si Fíka pamätáte zo svojho detstva, možno v nesmrteľnom televíznom podaní Josefa Dvořáka. Bláznivé dobrodružstvá, ktorým miestami chýba korektnosť (Sud piva! V detskej knižke! Kam sme to dospeli!), no o to sviežejšie sú: flirtujúca pani suseda, miestna zadymená krčma, opitý Fík, policajti, húska autom prevalcovaná.
Prečo sa hodí špeciálne k ockovi: Ockovia sa pravdepodobne nad ničím nebudú pozastavovať, akurát sa dobre zabavia. A to je veru jedna z najlepších lekcií aké naše deti môžu dostať. A tie obrázky! Je to všetko, len nie uhladené, čisté, symetrické či nedajbože neutrálne. Nuž a okrem toho nie je Maxipes Fík vlastne ani tak o malej Ajke a Fíkovi, ale skôr o Ajkinom otcovi a jeho vzťahu k tomuto maxipsovi. To je druhý dobrý dôvod, pre ktorý táto kniha sadne práve im.
Tip 3: okolo piatich rokov – čas otvoriť Dahl-osvet
Roald Dahl je veru čudný chlapík a nedá sa celkom ľahko zaradiť. Dahlovky sú nesmierne originálne, otvoria deťom dvere do sveta, o ktorom dovtedy ani nechyrovali. Je v nich kadečo: od humorného cez komické, cez pojašené a cez groteskné smerom ku temnému, strašidelnému a nakoniec hororovému. Nedá sa od nich čakať, že vo vás vzbudia jeden pocit alebo jednu reakciu – a tým sa otvárajú dvere do sveta veľkej literatúry.
Dahlovky sa nedajú pustiť z rúk, a to napriek tomu, že jeho knihy pre deti majú v sebe veľa z krutosti nášho sveta. Detské postavy sú buď na pokraji chudoby alebo ich vychovávajú protivné staré mamy, protivné tety či protivní rodičia. Napríklad Jakubove dve tety z knihy Jakub a obrovská broskyňa sa k nemu správajú nesmierne zle, až kým mu pod stromom nenarastie broskyňa, s ktorou precestuje celý svet v úžasnej sérii dobrodružstiev (spolu s lienkou, pavúkom a iným hmyzom, ktorý ho bude chrániť). Rodičom dievčatka z knižky Matilda zase prekáža, že ich dcéra si neustále číta, a chceli by, aby len pozerala telku. Keď sa ukáže, že je geniálna, z podvádzania ju obvinia rodičia aj riaditeľka školy – na jej strane stojí len láskavá pani učiteľka. Alebo Čarodejnice sú plné prívetivých starých dám, ktoré sú v skutočnosti krvilačné čarodejnice, neznášajú deti a hlavného hrdinu premenia na myš. A už nikdy sa nepremení späť! A aj tak má kniha dobrý koniec!
Prečo sa Roald Dahl hodí špeciálne k ockovi: lebo tatovia sú v tomto majstri. Oni nebudú riešiť nespravodlivosť sveta (ktorú ale vnímate v deji iba vy ako dospelí), zamerajú sa na na dej, akciu, dobrodružstvo. Dahlovky sú akčné, dramatické, zábavné. Ukazujú, že detská literatúra je väčšia než len rozprávky so sladkým „žili až kým nepomreli.“
Dôležitá vec: Roald Dahl je vhodný naozaj okolo piatich rokov, podľa toho ako zrelý je váš domáci čitateľ. Žirafa, Pelly a ja je perfektný úvod do Roalda Dahla. Je menej bláznivá, tiež kratšia, viac ilustrovaná. Je epizodickejšia a hodí sa tak k nižšiemu veku. Matilda, Danny alebo Charlie majú textu o dosť viac, ilustrácií o dosť menej. Hodia sa tak skôr k prvým ročníkom základnej školy. Svoje deti si poznáte najlepšie, podľa toho vyberajte.
Tip 4: …a väčšie deti – a stále deti
Čo ďalej? Čím abstraktnejšie deti dokážu uvažovať, tým viac začínajú dumať nad tým, čo znamená byť dobrý kamarát, či sa môže klamať rodičom, a či vôbec rodičia sú naozaj takí múdri ako si to deti doteraz mysleli. K tomu sa pridávajú prvé skutočné priateľstvá, otázka lojálnosti a toho, čo je správne. Sú to veľké VEĽKÉ témy, a v dnešnom našom svete nie celkom populárne. O to viac musíme chcieť, aby tieto témy rozoberali s nami a v bezpečnom prostredí.
Toto je čas kedy nevyhnutne smerujú k puberte a rodič prestáva byť jediným navádzačom v ich svete. Vtedy treba vážne tvrdo pracovať na tom, aby sme s nimi trávili zmysluplný čas, a aby dôvera voči nám mala kde rásť. Uf. Aby si po odpovede nechodili (iba) za spolužiakmi a na internety.
Kroniky Narnie (od cca 8 rokov, menej či viac podľa vášho dieťaťa) sú dnes už klasikou detskej fantasy, a sú tiež veľmi dobrou prípravou na svet Stredozeme – ešte len tam sa bude riešiť odvaha a lojálnosť. (Nie, prosím, neriaďte sa tým ako bola Narnia sfilmovaná.) Narnia pozostáva zo siedmych dielov, ale podľa môjho názoru Kôň a jeho chlapec je jeden z najlepších. Je to čisté, dobre vylúhované akčné dobrodružstvo. Odohráva sa iba vo fantastickom svete Narnie a hlavných hrdinom je miestny chlapec Šasta. Ten uteká pred otroctvom spolu so svojim hovoriacim koňom, a po ceste stretáva dievča Aravis, ktoré zase so svojim hovoriacim koňom uteká pred dohodnutým manželstvom s krutým mužom. Aj oba kone sú vlastne na úteku, sú to jediné hovoriace kone v krajine a hrozí im preto nebezpečenstvo. Kôň a jeho chlapec je teda v podstate iba príbehom ich cesty do bezpečia Narnie cez púšť.
Historie svorné sedmy je jeden z klasických domácich kúskov autora Rychlých šípov. Je to veľmi dobrý nekomoplikovaný úvod do celého sveta klubov, skautov a dobrodružstiev (od približne 8 rokov). Ide v nej o skupinu siedmych susedov/kamarátov, ktorí hľadajú spôsob ako spolu tráviť čas napriek (nie celkom spravodlivému) hnevu svojich rodičov. Treba povedať, že v podstate čokoľvek čo Foglar vytvoril sa venuje dospievaniu, komplikovaným vzťahom v skupine, otázke ega, celému tomu hormonálnemu mixu. Jeho knihy sú zaujímavé vďaka skupine, v ktorej sa odohrávajú, pretože práve v skupine, v rozhovore a v zážitku sa podľa Foglara najlepšie ukazuje vnútro človeka. Toto je vlastne jadro zážitkovej pedagogiky, ktorú svojimi knihami razil: dajte chlapčisko do skupiny, až vtedy pochopí, že jeho konanie má následky. A dozrie.
Bratia Levie srdce od Astrid Lindgrenovej (od cca 10 rokov). Keď príde na Astrid Lindgren, o Pipi alebo o Emilovi sa ani nemusíme baviť. Patria k základnej výbave každého čitateľa, a je to skvelá literárna sranda. Avšak Bratia Levie srdce je čosi úplné iné – je to vážna, intenzívna a dojímavá fantasy, v ktorej sa postavy postavia – okrem tyranovi – aj smútku, depresii, smrteľnej chorobe a smrti. Dej sa odohráva v krajine Nangijala, kam odchádzame po smrti. Je to Narnia v temnejšej verzii. Takéto knihy si asi nebudú chcieť čítať každý mesiac, ale raz za čas by mali. Všetko menia.
Prečo sa tieto hodia špeciálne k ockovi: prvý dôvod je, že urobia dobre tatovi. Popri každodennej rutine väčšina otcov ocení možnosť stať sa na chvíľu drakobijcom či cestovateľom v čase. Druhý dôvod je, že tieto veľké príbehy sú cestou k dospievaniu, a otec jednoducho musí byť pri tom. Musí vidieť ako sa mu deti menia pred očami, aby si navzájom lepšie rozumeli.
Tip 5: kedykoľvek si nájdete pár minút času
Táto časť je jednoduchá: ide o akúkoľvek príručku, atlas (detský alebo aj nie), encyklopédiu (detskú alebo aj nie) či slovník. Hodia sa na tie krátke chvíle, keď dietko sedí na nočníku a vy ho tam chcete udržať, keď sa deti kúpu alebo keď je rodič večer strašlivo unavený a zvládne akurát tak s deťmi čosi prelistovať.
Prečo sa tieto hodia špeciálne k ockovi: pretože ako ukázal jeden nedávny výskum, otcovia pri čítaní kladú iný druh otázok než mamy. A ten, ako sa ukázalo, rozvíja rečové zručnosti dieťaťa úplne iným smerom než mamine otázky. Takže pri listovaní atlasom môže tato spomínať na svadobnú cestu k moru, pripomínať dieťaťu minuloročnú dovolenku alebo predstavovať si aké to na tom mieste asi môže byť – všetko samá uspávacia procedúra.
Tip bonusový: nežná polovička
Ak čítanie prehlbuje vzťahy medzi nami a deťmi, prečo prestať čítať jeden druhému? Aby sme citovali zo známeho filmu Spoločnosť mŕtvych básnikov, poézia je tu na to, aby muži dvorili ženám. Tak nech sa páči, ponúknite sa bardom vo fenomenálnom a cenami zahrnutom preklade Martina Hilského. (Odporúčame v kombinácii s nasledovnou formulkou: „Mojko, choď si dať vaňu, ja zatiaľ uložím deti.“ Shakespeare vtedy zaberá najlepšie.)
A súťaž! (súťaž uzavretá)
Nenásytná húsenička je opäť na svete! Vydavateľstvo Zelený kocúr vypočulo všetky prosby a dalo dotlačiť Nenásytnú Húseničku Erica Carleho. My sme pre vás dostali dva výtlačky, a k tomu ešte jednu Milú Zoo. To všetko preto, aby ste mohli naštartovať svojich oteckov, prípadne manželov a partnerov vašej tehotnej kamošky, sesternice alebo dobrej susedy.
Ako na to?
Súťaž budeme opäť robiť cez jednoduchú aplikáciu Rafflecopter, ktorá na konci vyžrebuje troch z vás. Do Rafflecopterového okienka sa stačí prihlásiť pod „Log in“ vašou emailovou adresou alebo cez FB konto. Zúčastniť sa môžete viacerými spôsobmi, a nazbierať tak postupne viac “prihlášok” do súťaže. Komentovať sa dá aj opakovane, čím si môžete zarobiť bodíky každý deň do ukončenia súťaže.
Komentár nechajte na túto otázku:
Čo u vás doma čítajú s deťmi ocinovia? A kedy? (a do zátvorky pripíšte, či by ste si želali Zoo alebo Húseničku.)
Súťaž pobeží celý týždeň a skončí o polnoci z nedele na pondelok. Veľa šťastia!
UPDATE: Rafflecopter nám vyžreboval Annu a Martinu H, ktorým pocestuje Húsenička. ZOO zase zašle prekvapko Zuzane K. Blahoželáme! Ozveme sa na mail, aby sme dohodli dalšie detaily.
Ostatným ďakujeme za účasť! Čítajte nás aj naďalej, buďte tvoriví a vracajte sa k nám na web. Ešte raz, vďaka!
Prečítajte si aj ďalšie články zo série pre ockov.
Včera sme dookola čítali Pán Sova a Myšacia polievočka od pána Lobela. Dookola a dookola, odznova ešte raz, druhý krát, tretí krát … celý deň od rána do večera. A ani jedna knižka sa nám zatiaľ ešte nezunovala :)
Oh, boy. Fajne!
Moj muz a syn si asi kazdy vecer pred spanim citaju Pinguho (je to sice Cesta domov od A. Raticovej, ale tucniaka syn vola Pingu (asi vieme preco)), a tiez ma rad Benjamina Blumchena, je sice v nemcine ale prerozprava ho tato aj v slovencine.
Jej! Páči sa vám? A máte aj tričká k tomu z mile.sk? Vyzerá to celé veľmi pekne, ale ja osobne som to ešte nemala v rukách.
Paci velmi. Je to velmi jednoduchy pribeh, inac po tvojom clanku 2-3 r som nejak vyselektovala take, co maju dejovu liniu jednoduchu a fascinuje ma to, ako 2.5r dieta dokaze si zapamatat cely pribeh a prerozpravavat ho dookola. Mile tricka nema, fici na piskacich :D
U nas tato „cita“ synovi(14m) to, co si maly vyberie zrovna z policky, momentalne u nas drzi prim auto a cokolvek, co ma koleso, maly traktor si vsimne aj v knizke, ktora je cela o zvieratkach (Pole a luka). Manzel ma velmi rad prirodu, chudak, tak rad by maleho ucil zvieratka a aj tak vzdy skoncia pri „brm brm“ :-)
(Mila Zoo)
To je nesmierne milý príbeh. Ako sa tato snaží o svet prírody a syn teda končí pri autíčkach…:)
Teraz fičí tato so starším maľkáčom na knižke O psíčkovi a mačičke. A kedy? No predsa večer, pod duchnou si čítajú :) A len počuť z izby chi-chi-chi, cha-cha-cha :) A my si prosíme ZOO, Húseničku už máme doma prelúskanú :)
A ktorý príbeh z Psíčka a mačičky má starší najradšej?
Naša divožienka si s tatom večer číta Pipi. Alebo čokoľvek má práve požičané z knižnice. Ale najviac ‚uaaaa‘ , ‚ciií‘ , ‚uuuu‘ sa z izby ozýva, keď čítajú The Game of Light od Herve Tullet. :)
(Húsničku si prosíme)
Viem si predstaviť. Ale baví to aj ocka, že? Tulletovka by presne mohla byť z kníh, ktoré bavia tata, hlavne tie baterkové nočné.
sranda,my sme prave vcera kupili vajce/prasiatka, prave som dala druhe kolo, včera prvé Tatík. Kozlence uz mame dhsie… A od carleho máme Lenochoda a tiež Chameleóna, kultová Húsenička nám zatiaľ chýba! zoo máme…
Vajce a prasiatka je úplne ale že ultrasuper vec. :)
inak ,ako inak , vajce máme aj na platni…marián labuda ako vajce ;) a na vlada kráľa mám už oficiálne slabosť (minule som zohnala v artfore asi momentálne najposlednejší výtlačok vianočného mystéria, teta mi to bola v sklade dakde vyhrabat, kym mi ujo pri pulte hovoril ze rozobrate je to, dotlač nevie sa kedy bude….)
U nas daddy cita alebo skor rapuje nasmu cervikovi rymovacky Incy wincy spider… A tiez seriu utlych knizociek Mr.Daydream a Mr.Good ;) Obi je tanecnik od narodenia,takze drobna uprava pisanemu slovu je obcas nutna;)…a bavime sa vsetci:) a chlapci si citaju vzdy,ked sa stretnu pocas dna (rano po ranajkach,po navrate z prace,pred spanim) a potesila by nas Mila ZOO…
Katkaaa! Viem si predstaviť ako Daddy rapuje. :)
A hej a co sa starsich deti týka – od dahla mame v kniznici takmer vsetko – uz sme zacali Minpinkami a Obrovským krokodílom(a ja mám od neho velmi rada i veci pre dospelých),narniu kompletku, nachystane mame i vsetky diely muminovcov od tove jansson, seriu o medvedikovi paddingtonvi od michaela bonda a lindgrenovej seriu o karlssonovi zo strechy a tiez detektivovi Kalle Blomkvistovi, ale napadlo ma tiez, ze nas tato velmi rad predcita knihy zo serie Ako vycvicit draka od Cressidy Cowell- ktora ako inak suprisingly ma pramalo spolocne so sfilmovanou / serialovou verziou…nasa starsia 6 rocna deva zatial stale viac inklinuje ku kniham pre tych mensich, co ma inak popravde tesi a dojima, a tak si zatial tieto knihy urcene pre 7+ citam ja…
Páči sa mi vaša zbrojnica. Veľmi pekné. :)
hej hej, sme vyzbrojení ;)
inak co sa este tych sfilmovanych verzii tyka, tak vraj teraz ide do kin BFG (big friendly giant tusim) podla dahla…celkom sa tesim, i ked napriklad film Charlie a tovaren na cokoladu bolo jedno z mojich najvacsich filmovych sklamani…
Oh, really? Ja mam tu verziu Tima B. velmi rada. :)
ja burtona velmi uznávam, ale myslím si , že johny depp interpretoval wonku uplne inak , nez som ho ja vnimala v knihe, a na konci ta jeho umelo vykreovana podmienka , ze sa musi vzdat rodiny, ked chce tu cokoladovnu prevziat, tak do nielenze bol totalny nezmysel ale aj uplne zmenil ducha a myslenku knihy…
Ocko cita nasej babike vsetko mozne. Momentalne ficime na Zabiatku!! Prosili by sme si Husenicku.
Žabiatko je cool! Úplne si to viem predstaviť ako sa tie žaby okolo mláďatka zbehnú a nedajú mu vydýchnuť! Utopený mesiačik máte?
U nás sa niekoľko mesiacov každý večer pred spaním čítali Potulky. Hneď po prvom čítaní tato+dcéra som dostala „povolenie“ kúpiť celú seriu Potuliek, čo nás teda pri niekoľko mesačnom dennodennom čítaní zachránilo. Tati si z toho spravil osobnú výzvu, vždy hľadal niečo nové a zaujímavé, vymýšľal si absurdné príbehy ako to naozaj len otcovia dokážu :-)
To je ale iný supertato. Paráda.
Nas tato momentalne cita / prerozprava malemu pribehy o zvieratkach, no a bavia ich aj recnovanky – dokola a stale – kolo kolo – urobilo bác! :) Je to take to vydanie, co by som ja pre pokrivkavajucu umelecku hodnotu ilustracii ani nechytila do ruk v knihkupectve. Malemu to zjavne neprekaza a stale znovu ju prinesie na citanie. Citaju rano, aj vecer, ked tato pride z prace.
Velmi by som sa potesila Husenicke. Zoo uz mame.
Je to tak, deti si občas vyberú nezmysly…Ale raz za čas nevadí. (Moje deti zbožňujú Doru. Ja Doru skutočne nezbožňujem. Ech.)
Inak kolo kolo mlynske, okrem inych sviežich riekaniek je pekne ilustrovane talentovanou edit sliackou v leporele „zlatá brána otvorená“ ( http://www.martinus.sk/?uItem=69308 ) alebo potom je aj krásna kniha básničiek a riekaniek od m.r. martákovej zhodou okolnosti tiez ilustrovaná edit sliackou ( http://www.martinus.sk/?uItem=78915 )
U nas tatik cita v ramci hry podvecer ked pride z prace, kedze dcerka sa najradsej „hra“ s knihami, tak mu ich podsuva :) aj ked ma este len 13 mesiacov, jej najoblubenejsia je rozpravka o kozliatkach poslusnych a neposlusnych, zatial skor obrazky ako pribeh :) doslova ju fascinuju tie krasne netradicne ilustracie.
Potesila by nas veelmi husenicka :)
Že? ŽE? To je tak vydarená kniha, že až! Páči sa mi „podsúvanie,“ musí to byť riadna sranda od takej malej húseničky. :)
Veru je to srandovne, lebo tatik sam o sebe nie je velky citatel, ale uz sa co to priucil, kedze vidi ze to dcerku velmi bavi :)))) sem ta ho musim este aj ja postuchnut, „ved jej nieco precitaj“ ????
Výborný príbeh. A nech žije Supertato!
Najvacsi citatel rozpravok a versikov je u nas dedo, dcerka mu vylezie na kolena a hned vybera z policky knihy, vzdy precitaju zopar versikov a ide sa na dalsiu knihu, az kym policka neostane prazdna. A potom znovu a znovu :) potesila by nas husenicka:)
Čo je na dedkoch také, že presne takéto stavy vzbudzujú? Presne toto isté si pamätám ja z detstva. Len môj starý otec vždy vytiahol hubársky atlas. Och, dobré časy.
Aj ja mam z detstva presne taketo spomienky, sedela som staremu otcovi na kolenach a isla z neho tolka mudrost, ze som hltala hocico co mi cital :) maju to v sebe ozaj, take caro starootcovske
Určite vždy večer pred spaním, keď uspávam menšiu húseňačku. A v našej rodine to máme rozdelené na české knihy pre tata a slovenské pre mamu. Veľkým hitom sú momentálne Pohádky o mašinkách a O mašinkách -Pohádky na kolejích, prípadne Jak postavit letadlo. A ja by som chcela húseničku.
Janka, vy už máte húseničky dve? No toto, to som zmeškala! A máte to pekne podelené teda, to áno. Blahoželám, dvojjazyčná rodinka.
Tak, tak. Už je to skoro rok čo k húseňakovi pribudla húseňačka :-) Za chvíľu budem potrebovať praktickú radu skúsenejších rodičov ako sa rieši spoločné večerné čítanie u dvoch detí s trojročným vekovým rozdielom. S húseňakom sme už v roku a pol trávili i pol hodinu s obrázkovými knihami v posteli (ročné obdobia od R.S.Bernerovej alebo 12 hodín s Oskarom som schopná popísať i o polnoci), ale ako uspokojiť potreby oboch tak aby sme nešli spať o desiatej? A ideálne aby sme boli na hromade….:-) Samozrejme, že sa číta aj cez deň, ale večer to je také špeciálne….
Tak ak môžem, my máme 4 ročný rozdiel -vek takmer 2r a 6r. No a čo sa večera týka- uspokojujeme potreby starsieho dietata. Mladsie uspokojujeme pocas dna (alebo sa uspokojuje samo) a ono sa zatial v tomto systeme tvari spokojne. Ja som spokojna tiez,lebo mladsie intelektualne napreduje ocividne vysokym tempom, hadam aj vdaka vecernej zdvihnutej latke. :)
Janka, ja presne o tomto už dlhší čas pripravujem článok, lebo to je na medailu, aj na dlhé trate, a asi aj na Nobelovu cenu. Ale pamätám, že boli obdobia, kedy som penila a fungovalo jedine deti si rozdeliť. Všade je to inak, aha, aj u Iffi je to inak. Naša mladá v systéme spokojná nebola a chcelo to večer fakt špeci dávku pohody. (A následne červeného alebo čo už bolo.) (Čokoláda.)
viki ale u vás je okrem všetkého iného iného aj podstatne menší vekový rozdiel medzi deťmi. U nás má žofia jednoznačnú vekovú i silovú i neviemešte akú dominanciu úplne vo všetkom, ktorú živa zatiaľ plne prijíma.
Súhlas. Presne. U každého je to inak. U nás zase cica prevláda nad všetkým, zlatý náš chlapec…:)
Náš tata s Olegom (1,5 r) čítajú najmä ráno pri raňajkách a to zvyčajne knižky, ktoré ostali na stole po predchádzajucom dni. Posledne to bol Krtkov den, Môj macík, alebo interaktívne Pozri kto sa skrýva na dvore. Jedna knizka tam vsak leží stále a ňou spolu listujú hádam najviac. Sú to Vtáky z edície Príroda do vrecka. Máme záľubu v poznávaní vtáčkov za našimi oknami, preto je stále po ruke a Oleg ju veľmi rád číta tiež.
Húsenička by nás potešila veľmi.
Stratégia „čo zostalo zo včera“ je perfektná. Máte na to nejaké špeciálne úložisko? Totiž naše raňajkové zvyčajne končia zababrané od džemu alebo masla, a to už sú celkom veľké. Máte na to nejakú metódu? A ešte jedna otázka: prečo si spolu čítajú hlavne pri raňajakách? Je to kvôli tatovi alebo malému?
No úložiskom je ľavá polovica stola. Na pravej stolujeme my rodičovia a za vrchstolom na vysokej stoličke Oleg. Boj s maslom a kašou poznáme, keď je to kritické, knižky poutieram úterkou, lebo oddelovať zlepené strany nie je bohviečo a potom chúdence knižky :-/
Pri raňajkách sme zvyčajne všetci spolu. Oleg papá prvý s mojou pomocou, potom pomáha tatovi s prípravou kávy a potom, keď raňajkujeme my rodičovia, domáha sa čítania. Najlepšie s tatom. A tak čítajú.
čítame každé ráno ešte v posteli, často je to „vovoo“ (veľká kniha) Pestrá príroda – fauna, flóŕa, nerasty…v priebehu dňa čítavame pri rôznych príležitostiach napr. Krtka, knihu o vtákoch Európy, či o farme, veľmi obľúbenú máme knihu Spýtaj sa kde bývame – kniha o domácich zvieratách aj o divokých
Fíha, to je teda vedec. Držím palce v súťaži!
Husenička by nas potešila :)
Priatel citava najradsej malej Gruffalo.
Prosime si malu zoo.
Super. A kedy častejšie, večer či ráno? Majú nejakú tradičnú spoločnú chvíľku?
Naši zbojníci čítajú s tatom úplne všetko – hlavne to čo majú aktuálne najobľúbenejšie a kedykoľvek je tato doma :-) Čo som si ale všimla, knihu o kozliatkach (poslušných i neposlušných) čítajú radšej s ním než so mnou :-) A to si o sebe náhodou myslím, že pri nej pekne mením hlasy :-)) (Potešila by nás Zoo, keď ju deti videli na Bibliotéke, veľmi sa im páčila, dokonca aj staršiemu :-))
S Kozliatkami je to aj u nás presne tak! A to ja dokonca spievam a hlas mi ako vlkovi preskakuje, lebo ešte teda nie je dokutý, a veru sa mi nedostalo ocenenia. :)
u nas cita ocko starsej, ked napriklad uspavam mladsiu :) alebo ked sa jej nemozem venovat, a zacne vymyslat, tak sa vie upokojit pri knizke (aspon na chvilku). a cita sa to, co je po ruke, oblubeni su u nas Kvak a Clup od Lobela, ale aj kreslene biblicke pribehy (Stratena ovecka, Stvorenie sveta). a samozrejme knizky o zvieratkach od vymyslu sveta. Nenasytna husenicka bola u nas v kurze asi pred pol rokom, a kedze ju mame doma v kniznicke, poprosili by sme teraz knizku Milá Zoo.
Fíha, keď sa dieťa už vie samé upokojiť pri knižke, hoci iba na chvíľu…super, supermamka. Držím palec v súťaži!
u nás ocko číta len a len pred spaním a to prostrednej – najnovšie sa venujú spoznávaniu zajačika petríka. a nás by potešila húsenička, vdaka :-)
A prečo iba prostrednej? A čo už objavili na Petríkovi (ktorého my zbožňujeme)?
Dcérka má 16 mesiacov a s ockom číta vždy pred spanim knihu o stratenom kačatku. Veľmi jednoduchý príbeh O tom ako sa kaciatko vyliahne, zatula sa, mama ho hľadá až ho privedie labuť. Už aj predbieha dej a listu je v knihe aby ukázala kde to stratené kaciatko je .
Juj, držíme palce pri výrobe čitateľa. Očividne máte za sebou už aj prvé veľké úspechy. Veľa zdaru v súťaži.
A keďže nemáme ani jednu knihu, po tešíme sa každej ☺
Náš ocko číta, všetko, dokonca i maďarské knihy, aj keď po maďarsky nevie :) Ale najradšej si spoluskúmajú atlas rýb pre deti s pohyblivymi obrázkami. Húsenička je super, nemáme ju ešte…
Úplne vidím Miša ako s Matesom skúma atlas rýb. Mám dobré spomienky na zábery z akvária pod Tatrami…:) Držím vám palec, Diuš.
v madarcine?tiez si viem predstavit ;) to je super! u nás čítame Spotta od erica hilla v taliančine ( spotty fa la torta) ! a akože aj prekladáme (kúpila som ju dakedy dávno v sekáči, ako našu prvú lift the flap knihu, aj ked som vtedy netusila, co to lift the flap vlastne je, nech je velebený ten deň…)
Nech je velebený ten deň! :)))
u nas je to vzacna chvila ked ocko cita, vacsinou je totiz este v case uspavania v ambulancii… ale ak nie je tak sa u nas cita vsetko mozne, su rozne fazy aktualne faza little geroge :)
u nas by bola radost zo zoo kedze husenicku uz mame, sice v anglictine ale nam to nevadi
Oj, ešte je v práci? A majú teda nejaký rituál v inom čase?
U nas sa cita vsetko a je jedno ci mamka ci tatik hlavne nech sa cita :) ale momentalne najviac Terka a Simon´s cat :)
A poprosili by sme Zoo :)
To je super, takého čitateľa si doma vychovať. Bravo!
Nas ocko kedze nie je az taky velky citatel, tak si s 13 mesacnou dcérkou pozera najradsej obrazkovu knizku o zvieratkach a skusa ju, ako robi ktore zvieratko :) je to celkom jednoducha hra, zvladne ju aj po celodennej unave v praci :)
Super nápad! Pevne verím, že si to obľúbil a ako bude dievčatko rásť tak bude aj on postupovať k zložitejším veciam. :)
potesila by nas hociktora kniha :)
U nás keď tato čítal Kozliatka, tak sa tak do toho vžil že dcérka vylakana vybehla z izby za mnou :-D Kozliatka mám odvtedy povolené čítať iba ja :-D vždy keď číta tato, tajne nacuvam z obývačky, lebo tie príbehy čo si on vymýšľa k ilustraciam v Terke a Barborke, to nevymyslis a mne občas až slzy od smiechu tecu : -D
To je perfektné! Ako som písala v úplne prvom článku, keď tatovia čítajú, okrem všetkého je to ešte aj sexi. :D Ja sa do môjho muža vždy nanovo zamilujem, keď ho počúvam a neviem sa nesmiať.
My si citavame Calvin nevie lietat, Berco a Borko (to je pribeh o psich bratoch dvojčatách, veľmi pekne ilustrovaná kniha) a v obľube sú všetky puzlové knihy. My jej rozprávame príbeh a ona si skladá obrázok :) Potešili by sme sa húseničke.
To máte pekne rozdelené. Držím palce v súťaži.
Alzbetka s ocinom rada cita rozne basnicky a kratke príbehy. Nenasytna husenicka je nasa oblubena. Citaju si spolu hocikedy pocas dna ked je chut a cas.
Radi by sme vyhrali knižku Mila Zoo.
Jej, to je milé. Držíme palce v súťaži.
U nas Tatko citava starsej, takmer trojrocnej pravidelne po kupeli a obcas nevyhnutne v zupane, kym uspavam mladsieho 7mesacneho Pidižvíka :)
Citavaju hlavne to, co si donesieme z kniznice, naposledy Kamienok a palicka, Kvak a Clup su kamarati, Pingu. Stalicami su u nas Potulky, v ktorych dcerka prelepila nalepkou kazdu lisku, lebo teraz mame antiliskove obdobie :) Dalej sa pacia pribehy o Terke, O Dorotkinom mliecku, Hadaj ako ta mam rad a samozrejme aj Nenasytna husenicka…. A ak by som sa opytala jej, doniesla by hadam vsetky :)
„Tatko, citajme si…“ To mojmu uchu a aj srdcu lahodi…
Dakujem za tento blog, je pre mna inspiraciou… A prosili by sme si Milu Zoo :)
Joj, ja ďakujem. Páči sa mi antilíškové obdobie a prelepovanie. Jaj, ďakujem, mojim očiam a srdcu lahodí…
U nas momentalne fiči všetko vlakovo- stanično-rampove, parkrat za den poprekladane klasikou Moj macik a “ Hevierovkou“Basnicka ti pomoze . S ockom sa cita kazde ranko na nocniku a vecer niektore ockove „pribehy“ rozosmeju aj mna:) Carleho husenicku mame,tak by potesila Zoo.
Niet nad nočníkové čítanie :D. Držím palec!
U nas papito cita po spanielsky a najradsej typicke kolumbijske basnicky od Rafaela Pomba.
Aha, Veronika je späť! :) Až som musela googliť, a ďakujem, lebo toto nie je hocaká referencia. No teda! Ste teda bilingválna rodinka. Very encouraging. A budete si prosiť Húseničku alebo Zoo?
I read to both my sons. My younger son (almost 2) usually comes to me with picture books related to tractors or other vehicles. He also likes books like „Goodnight Moon,“ „Wheels on the Bus,“ and „Sheep in a Jeep.“ There are also picture books from Usborne that teach vocabulary related to things in the house or at school. He loves those, especially pointing at the pictures and having me name what each is. My older son (almost 5) prefers longer storybooks. We read a great version of „Jack and the Beanstalk“ I bought in Krakow. He also loves Dr. Seuss („Green Eggs and Ham,“ „One Fish, Two Fish, Red Fish, Blue Fish,“ „Horton Hatches the Egg,“ etc.). We also have several illustrated Bible story books we read from. Recently I’ve started reading a chapter a night from longer books with very few pictures, like „Paddy’s Pot of Gold“ and a simplified adaptation of „The Mutiny on Board H.M.S. Bounty,“ and he really seems to like them. I’m not sure how fully he understands what’s happening, but he pays attention, and he loves the ritual of reading a chapter a night. If we were to win, we’d love to receive „Mila Zoo.“ Thanks!
Chris, yay!!! Thank you SO MUCH for this detailed account. Thanks that you spoke as a dad, very cool! Also, do you ever read to them in Slovak or is that something for Tonka? Thanks again!
Usually just Tonka. :) But when John was very little and we hadn’t yet had the chance to get so many English books, I used to read some veeeery simple Slovak books to John. It was a great way for me to learn too! Tonka reads lots of English books to both of them. Lately she reads from an old book of Shel Silverstein’s poetry I had when I was a kid and John likes it (mainly for the drawings).
I would expect for it to be a plenty of Krtko, correct? And Macík. :) Thank you a lot!
Pytas sa, ze kedy citava manzel malej,:
Väcsinou cez vikend, casto pred spanim.
Zoo by nas potesila.
P.S.: Velmi dobry blog, vela sa inspirujem.
Super, vďaka za odpoveď. A vďaka za pochvalu. Držím palec v súťaži.
Nás by potešilo aj jedno aj druhé. Na čítanie takýchto rozprávok máme ešte čas ale radšej začať skôr ako neskoro. A keďže náš tatinko by bol rád keby mohol princeznej čítať takú rozprávočku , tak by som mu ju rada vyhrala. :)
Určite skôr než neskôr, presne. :) Tak teda budeme držať palec, uvidí sa, čo z toho Rafflecopter vyžrebuje. Vďaka za účasť.
Nas tata cte vetsinou pred spanim. Nejcasteji o vikendu a to treba i rano nebo pres den, podle toho, jak si kluci vyzadaji ;-) Nejradeji cte pribehy o Medovnickovi a ted pribehy o Ferdovi Mravencovi. Prali by jsme si Nenastynou hosenku <3. Cteni zdar! Martina
Čtení zdar, Martino! Super, že si zavítala. Ferda Mravenec, na toho som ja úplne zabudla, a pritom sme už v období, že by sme ho aj mohli čítať. Vďaka, pani moja!
U nas doma tatka cte nejradeji petiletemu nadherne ilustrovanou knihu O zahrade od Pavla Čecha, dvoulety zas ma obdobi Krtecka. Husenicka by nas potesila, ostatne jako jakakoliv jina kniha. U nas knihy milujeme, hlavne ty detske, chvile s detmi stravene nad knihou jsou pro me ty nejmilejsi. Na vasem blogu jsem nova, uz se tesim, az budu mit chvili poznat ho blize.
Jejo, tak vítam, nech sa vám tu páči. Pavla Čecha sme dostali od Alžbety z Malého pamúcha, a veľmi veľmi rýchlo sme si ho obľúbili. Držím palce v súťaži!
U nás číta tatinko staršiemu (3,5) večer pred spaním, keď ja uspávam drobca(1), alebo kedykoľvek na požiadanie, lebo v posledných mesiacoch je u nás čítanie veľmi obľúbené a sortiment je pestrý … Povídky pro Zuzanku (prekladané za jazdy :), Rozprávky o psíčkovi a mačičke, Myšacia polievka, Knížka, Jožko Pletko, Potulky …, Zo života koníkov, Dobrodružstvá z dvora veselého gazdu Fera :), Moja najmilšia knižka, Rozprávky a obrázky …. aj „ťažšie“ tituly ako napr. Dievčatko v mušli … hltá teraz asi všetko :) … a potešila by nás Milá ZOO :)
Paráda, to je už iný čitateľ. Dievčatko v mušli? No teda toto. Tak nech sa darí, držím palce.