Päť detských kníh o neslobode

Mohlo by sa zdať, že hovoriť s deťmi o slobode je strata času, že ešte tomu nebudú rozumieť. Pravdou ale je, že ak máte v rukách dobrú knihu, nie je to celkom tak. Dieťa nemusí chápať slová ako totalita, fašizmus alebo hoci obyčajná kontrola. Ale bude sa vzpriečať, ak ho budete nútiť kresliť jeho domčeky vašou farbou – to teda nie.

Ananás je hnedý, nie žltý, tvrdil mi raz môj syn. Ja som nesúhlasila. On sa postupne tak nazlostil, že žltú farbu potom celý týždeň odmietal používať. Vraj si vymýšľam, a on vymyslenou farbou ananásu maľovať nebude. Na Vianoce – o pár mesiacov po ananásovom incidente – si ma posadil k stolu, ukázal na ananás, a vraví, Vidíš, mami? Nepopletieš ma. Hnedý je.

Toto je našich päť úžasných kníh o neslobode podľa veku vašich detí. Do toho, rodičovia. Je to jeden z najväčších darov.

tento článok obsahuje afiliátne linky. (2)

1. 1 až 3 roky (a viac): Eric Carle, The Artist Who Painted a Blue Horse

Modrý kôň je obraz, ktorý bol v Nemecku v čase, keď tam žil Eric Carle zakázaný. Ako vysvetľuje na poslednej strane, prvýkrát ho videl ako dvanásťročný: ukázal mu ho potajomky učiteľ, ktorý v ňom videl veľký talent. Ten obraz v ňom ostal, až kým sa nestal známym autorom detských kníh a nevytvoril toto.

Táto knižka (a formát A4 jej veľmi pristane) obracia naopak všetko čo naši maľuchovia vedia o zvieratách. Môžete mať zeleného leva? Fialovú líšku? Bodkovaného somárika? Modrého koníka? Môžete. Veď aj sneh občas vyzerá byť čierny a občas modrý. Zelená má milión odtieňov. Niekomu kečup chutí a inému nie. Niekto má rád Nohavicu a niekto zase Johnnyho Casha. A vďaka rozdielom medzi sebou môžeme rásť.

Pre nás táto kniha ukončila veľkú frustráciu môjho syna z kreslenia. Nechcel kresliť ak len nevedel zvieratko okopírovať z iného obrázka, čo sa mu ako štvorročnému samozrejme darilo len málo. Až tu pochopil, že má v rukách voľnosť, že môže tvoriť. A to je základ slobody.

2. 4 až 10 (a viac): Ľubomír Feldek, Zelené jelene

Naozaj, deti tento príbeh zvládnu. Tým menším možno bude treba niektoré pasáže zjednodušovať (tak ako to robíte s Mimi a Lízou, ktorú váš trojročník nevie pustiť z rúk, aj keď ničomu nerozumie) a niektoré básničky preskočiť, ale nespravodlivosť v príbehu ich nazlostí a koniec zase nadchne.

Zelené jelene sú vlastne veľmi vtipným – a veľmi slovenským – príbehom o básnikovi a maliarovi, ktorí spolu začnú umelecky kooperovať. (Keď sa ľudia spájajú, dejú sa veci.) Po dramatickom úspechu si ich povšimne aj vladár Aladár a príde na výstavu. Strašná škoda, že ho fotograf zle odfotí, totiž, ako to už u vladárov Aladárov býva, Aladár je vladár vzťahovačný a paranoidný a umelcov uvrhne do väzenia. Stane sa tak pekne po slovensky: vystúpia z vlaku a obstane ich čata ozbrojencov. Odrazu sú v cele a na večeru majú vajce. A keď doplačú, vytiahnu z vrecák náčinie a znovu idú maľovať, aj keď nemajú koho maľovaním potešiť. Koniec vám neprezradím, ale mňa dojme vždy znova.

Ľubomír Feldek zakódoval do Jeleňov všetko, čo teraz vieme o totalite, ale naše decká nepotrebujú rozumieť veľkému slovu totalita. Stačí im vedieť, že sú (či boli) krajiny s vladármi Aladármi, a že na to doplácajú ľudia, ktorí chcú tvoriť krásne veci. To nie je svet, v ktorom chceme žiť.

Kniha je vypredaná, takže ju nájdete v knižniciach a antikvariátoch.

3. 6 až 14 rokov (a viac): Peter Sís, Múr 

V tejto knižke budete s menšími deťmi niektoré odseky preskakovať, no keďže väčšina knihy je čierno-biela a odrazu sa zjaví plnofarebný obraz, deti jej rozumejú tak nejako intuitívne. Múr je o detstve Petra Sísa v krajine za hrubým múrom, teda vlastne o detstve väčšiny z nás. „Mami, prečo je všade rovnaká červená?“ „Mami, prečo tento ujko počúva z iného bytu, o čom sa oni rozprávajú?“ „Mami, prečo tento ujko maľuje ten farebný obraz v pivnici?“ „Mami, kam ich berú tí policajti?“ Peter Sís rozpráva cez ilustrácie a je to intenzívny zážitok – s textom a aj bez neho.

Ak ste v totalite vyrastali, listovanie touto knihou vo vás celkom dobre môže vzbudiť všelijaké pocity. Minulý rok som ju venovala na Vianoce môjmu takmer 70-ročnému otcovi. Pri stromčeku si ju len prelistoval, no neskôr si ju podrobne prečítal a zistil, že mi musí zavolať. „Pozrel som, bolo to zvláštne. Bolo to dobré. Tak to bolo,“ povedal. Čo je asi aj najpresnejšia výpoveď.

K tejto knihe môžete doložiť ešte Vojnu, ktorá zmenila Rondo. Je to rovnako intenzívna ilustrovaná výpoveď, no v tomto prípade o vojne a na prvý pohľad pôsobí ako rozprávka. Viac o nej sa dozviete napríklad u Miriam na Osem rúk doma alebo tu medzi knihami.

4. 10 až 14 rokov (a viac): Sid Jacobson a Ernie Colón, anne franková – komixový životopis

anne franková je už titul pre samostatného čitateľa, ale určite ho nenechávajte čítať si to samostatne. Tá komixová podoba príbehu o známom židovskom dievčati je skutočne efektná a myslím, že s dospievajúcimi naozaj dobre komunikuje. Vyšla len v češtine vďaka Paseke, no práve pri takýchto knihách blahorečím faktu, že som vyrastala v dvojjazyčnom štáte bez nejakého „učenia sa“ češtine. Vystavujte svoje decká češtine/angličtine/maďarčine naozaj od nízkeho veku. Vďaka tomu zvládnu aj náročnejšie knihy neskôr prakticky bez problémov. Nie, nebude im to ovplyvňovať slovenčinu (nie do miery do akej si myslíte, to je ale na iný článok).

Tento komix vkladá Annin príbeh do väčších historických súvislostí. Začína Nemeckom, do ktorého sa Anna ešte len šla narodiť a jej príbeh sa vyvíja súčasne s príbehom mladého Hitlera, ktorý sa v tom čase dostával k slovu. Od šťastných a optimistických prvých stránok, v ktorých sa narodí bábätko ako znak nádeje sa kniha presunie až k statiam z koncentračného tábora. Práve v nich je to komixové médium mimoriadne efektné – bez emócií a úplne až na kosť. Záver knihy ale patrí Anninmu otcovi Ottovi, ktorý koncentrák prežil a do rúk dostal denník svojej mŕtvej dcéry. Dostať jej príbeh do sveta bol vlastne spôsob akým sa s tragédiou a krivdou vyrovnať.

Niet čo dodať. Toto je príbeh, na ktorom naše deti potrebujú vyrastať a opakovane ho tráviť – ale potrebujú pri tom rodičov. Asi to nie je kniha, ktorú si chcete čítať raz do mesiaca, no je to určite téma, ktorú je potrebné otvárať.

Ku komixu o anne frankovej môžete priložiť ešte Dítě s hvězdičkou (Albatros 2012). Ide o príbeh dievčatka schovaného do skrine, ktorého rodičia boli odvedení, takisto v komixovej podobe, no určený ešte menším deťom (cca 7-8rokov). Opäť v češtine. Viac sa dozviete tuto alebo ešte aj tuto.

5. Od 10 rokov vyššie: Timothée de Fombelle, Tobiáš Lollness I., II. 

Tobiáš Lollness je čisté, nefalšované dobrodružstvo – ale temné. Kniha sa začína tým ako desaťročného chlapca v noci prenasleduje horda veľkých silných chlapov, ktorí už majú jeho rodičov. Zhruba do prvej štvrtiny vlastne ani neviete čo sa to deje, ale faktom je, že Tobiáš strávi tri roky života na úteku. Malý chalan, mal by chodiť do školy a obzerať dievčatá. On si zachraňuje život. Na vetve, pretože jeho národ má menej než milimeter. V zriedkavých chvíľkach šťastia sa kúpe v obrovskom jazere – v kvapke vody na liste stromu. Lienky sú predátorom. Modlivky ani nespomínajme.

Ako sa postupne ukáže, celým príbehom prechádza Jo Mitch, sprostý a násilnícky chlap, ktorý sa kombináciou peňazí, propagandy a hrubej sily stane vládcom celého stromu a keď má všetko pod palcom, začne rabovať. Všetko ostatné poznáte: ľudia so vzdelaním skončia vo väzení a na nútených prácach, základnou jednotkou štátu sa stanú policajné jednotky tupých a silných chlapíkov a každý prestane hovoriť s každým pretože každý na každého donáša. Miestami ma to čítanie až bolelo: toto je vlastne kniha o nástupe moci k moci. Bez ohľadu na trošku americký koniec by ju mal mať prečítanú každý miestny pubertiak (mimochodom, bude ho fakt baviť, je neodložiteľná). Moc sa treba učiť rozoznávať už v zárodkoch.

Znovu v češtine, vydal ju Baobab. (Ak máte doma úplne minidietko, vážne mu kúpte pod stromček Počítání – je to fenomenálna knižočka a zároveň sa ňou ľahučko budete učiť češtine.) Ak máte doma desať- a viacročného fanúšika fantasy, toto zje na posedenie. Zakúpiť viete tuto.

K Tobiášovi si môžete priložiť ešte Darcu, fantastickú dystópiu o svete, v ktorom boli pre istotu odstránené emócie, rodinné zväzky a zodpovednosť, čím sa dosiahlo svetové blaho. A vlastne aj piateho Harryho Pottera (Fénixov rád); všimli ste si, že Dolores Umbridgeová je stelesnením totality?

5 kníh o neslobode

Všetkých týchto päť (sedem) kníh má spoločnú ľudskosť a odvahu. Všade v nich sa objavia hajzlíci a povedľa nich hrdinovia, pretože taký je tento náš svet. Tým, že s deťmi tieto príbehy prežívame, učíme ich, ktorý je ktorý a kým chceme byť.

Odvahu, rodičia, do ťažkých príbehov.

 

15 komentárov ku “Päť detských kníh o neslobode

 1. Dakujem, to su paradne tipy, Lolnessa som chcela odporucat, len som nevedela, v ktorej teme by vynikla, od dobrodruzstva cez zivot na stromoch a vlastne aj hladanie vlastnej cesty, je to nadherny kusok!

  1. Vďaka, Veronika, ze komentár. Presne, Tobiáš sa hodí do mnohých tém. A navyše je okrem hĺbky aj neodložiteľná. :)

 2. Super tema :) inspirativne tipy :)
  Neviem ci sa to da,ale akonahle je knizka dostipna aj Martinuse,bolo by super mat pod kazdou link,nech si ju mozem pridat do wishlistu ;)

  Druhy topic – Viki co keby si napisala aj o tom viacjazycnom zahrnani? Ja osobne s malou nerozpravam po anglicky-prizvukovo na to nemam,ale ako ich zapajat tak nepriamo… ;) uz sa na neho tesim ;)

  1. Vďaka, Nika, za komentár. Linky sa snažím vkladať organicky do textu, ale pravdou je, že mnohé knihy sú jednoducho vypredané. Napríklad Jelene medzičasom vyšli v novej verzii s ilustráciami Ďura Baloga (táto moja kniha je z roku 1968), ale aj tie už sú vypredané. Nájdeš ich možno na koníkovi alebo v bazároch.

   No a čo sa bilingválnej výchovy týka, už dlho predlho mám k tej téme pripravené poznámky, čiže článok je in the making. Ale v princípe nerieš prízvuk. Teda, nech prízvuk nie je pre teba dôvodom používať zdravé vety v angličtine (lebo viem, že nemáš negramatickú angličtinu). Prízvuk sa dá vždy doučiť, ale toto obdobie úplne neformálneho vzdelávania kedy potomok prakticky bez námahy vsakuje vetné štruktúry sa už nezopakuje nikdy.

  1. Heh, vidíš Ivi, pravdu máš! (Nie je to teda detský titul, ale myslím, že si ho všetci poctivo zo siedmeho ročníka ZŠ pamätáme.) A ja ešte aj z Radošincov.

  1. Vďaka za super komentár! Musím nejako prepojiť ten FB s komentovaním tu, lebo samé dobre veci píšete, matere….

 3. ano… „… kto kadmou rukou siahne na tvoju slobodu, a co i tam dusu das v tom boji divokom, ho mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom!“ .. to mi ostane asi do konca zivota ten vers v pamati ;) inak podobna myslienka ( jedna z mnohych) aj v trilogii Hunger games, či?

 4. Veľmi dobrý zoznam. Najnovšie som čítal najnovšiu knižku od Čecha Pavla Čecha :D:D:D
  Všetky jeho tituly odporúčam, ale tento posledný s názvom „A“ by určite zapadol aj do tohto článku. Teda nezapadol, ale vyčnieval :) Je to komiks bez slov a podľa mňa lepší než Múr, i keď je pravda, že keby nebolo Múru, asi by nevznikol ani A.

 5. Zelené jelene som milovala. Mala som to požičané zo školskej knižnice asi v 2. triede a následne zapísané v čiateľskom denníku. :)
  Ale dej si už vôbec nepamätám, len viem, že to bolo dielko plné slovných hračiek. Budem to musieť niekde pozháňať, aby som si osviežila pamäť. :)

 6. Moja obľúbená detská knižka o neslobode je Bratia levie srdce od Astrid Lindgrenovej. Úžasný, napínavý príbeh a zároveň jasne paralely napríklad s Železnou oponou a statočným bojom proti zlu aj hlavným hrdinom, ktorý sám seba považuje za mimoriadne bojazliveho. Už sa neviem dočkať, keď to budeme čítať s mojim synom (teraz by sa asi ešte bál, má len 4 roky)

 7. Pre mňa prvá a zásadná Chalúpka strýčka Toma ☺. Do nej sa pustíme s drobcom hneď ako príde správny čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *