Mojich 10 naj: Iveta Hurná, multifunkčná dobrá čarodejnica

Nebudú sa všetky knihy páčiť všetkým. A práve preto máme na Čítajme si spolu poličku 
s názvom Mojich 10 naj. V nej sa stretávate so zaujímavými ľuďmi okolo kníh, 
z ktorých každý vám ponúka tých svojich 10 naj. 
Keďže každý z nich má iný život, iný vek, iný počet detí a samozrejme inú domácu knižnicu, 
s ich desiatimi naj sa budete môcť alebo nebudete vedieť stotožniť. 
V každom prípade však budú inšpirovať - a to úplne postačí.

Iveta Hurná je človek na šiestich miestach zároveň. Naozaj. Rátajte so mnou:  1. riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice (ktorá sa teda nezastaví a patrí medzi najtvorivejšie knižnice hádam aj v strednej Európe), 2. nájdete ju v občianskom združení Slniečkovo (a všetci vieme, za čo vďačíme Slniečkovu), 3. manažuje projekty, ktoré Slniečkovo vydáva (či už sú v Kórei, v USA alebo v Banskej Bystrici), 4. chodieva na semináre kade-tade po Slovensku, aby sa vzdelávala, 5. je v kancelárii kedykoľvek potrebujete (urobí vám čaj a zväčša sa jej darí nerozosmiať sa, keď na ňu chrlíte všetky projekty na záchranu sveta), a 6., navyše je kontinuálne prítomná v Čítajme si spolu – totiž keď ma prvýkrát stretla pred dva a pol rokom na akcii v knižnici kde som sa v diskusii rozohnila, prišla sa osobne zoznámiť. Neviem ani ako, ale o dva mesiace už som v knižnici viedla seminár pre rodičov. Na ňom bol aj Tibor Hujdič, a odvtedy sa to všetko vezie.

Keď som v novembri 2016 vyhrala prvú cenu na VÚB Biznis Akadémii s projektom o čítaní, jej som volala hneď po mojom mužovi a po mame. Vďaka tomu, že mi vtedy po tej ohnivej diskusii vytvorila priestor a popchla dopredu, dodala mi odvahu, ktorú by som inak zbierala len pomaly. Čítajme si spolu má teraz už fakt veľké plány, o.i. aj zachraňovať ten svet. Čo si budeme hovoriť – jednu takú Ivetu prajem každému z vás.

No a má vlasy ako čarodejnica. (Tá dobrá z Oza.)

Iveta Hurná je jednoducho pozoruhodná bytosť. Na to ako dlho pracuje v štátnej sfére zatiaľ ani nezhorkla a ani nevychladla. Dáva preto zmysel, že som aj ju požiadala o jej desať naj. Tu máte jej najobľúbenejšie detské knihy.

1. Tove Jansson: Čarodejníkov klobúk

Jedna z mnohých malebných kníh o malých muminovcoch a ich priateľoch. Sériu týchto kníh som si požičiavala v knižnici v Spišskej Novej Vsi, kde som vyrastala Dodnes si pamätám v ktorej miestnosti a kde boli uložené. Milovala som čiernobiele ilustrácie muminov, ktoré som vždy videla farebne. Čarodejníkov klobúk som vybrala pre jeden z hlbokých príbehov, kde sa malý Mumintrol zmení na strašidlo, a jediný kto ho v ňom spozná je predsa mamička… Keď raz navštívim Fínsko, určite si nenechám ujsť Múzeum Muminovcov v Tampere. Autorka Tove Janson, napriek tomu, že žila vo Fínsku, písala svojej knihy po švédsky, čo bol jej materinský jazyk. Možno práve v škandinávskych škriatkoch našla inšpirácie. V každom prípade jej Muminovci sú usporiadanou rodinou s vždy pokojnou, vyrovnanou  a milujúcou mamičkou a dobrosrdečným oteckom. Spolu s nimi žijú iné postavičky a všetci spoločne zažívajú príhody plné fantázie.

IMG_1268

IMG_1270

2. Astrid Lindgrenová: Pippi dlhá pančucha

Ďalšou veľkou severskou autorkou je Astrid Lindgrenová.  Vybrala som jej Pipi Dlhú Pančuchu, aj keď milujem všetky jej knihy. Pipi bola ale prvá, ktorú som čítala, a preto nezabudnuteľná. Učarovala mi jej sloboda, odvaha, samostatnosť a jej cukríky. S Pipi sa aj tie najbláznivejšie nápady stávali realitou. Až oveľa neskôr som pochopila veľkosť srdca, ktorým Pipi zahŕňala svoje okolie a robila ho šťastným. Určite je to kniha s vôňou radostného detstva, ktoré prajem všetkým deťom. Ukazuje nám šťastný život plný hier. A cukríkov.

IMG_1262

3. Roald Dahl: Matilda

Roald Dahl je ďalší autor, ktorého knihy mi učarovali. Napriek (alebo možno práve kvôli) niekedy až čiernemu humoru. Vybrala som príbeh malého, výnimočne nadaného dievčatka, ktoré žije v rodine, do ktorej zjavne nepatrí a kde mu nikto nerozumie.  Vďaka deju plnému napätia, originálnych nápadov a šťastnému koncu, keď sa nakoniec všetky veci usporiadajú tak ako majú je to kniha, do ktorej sa jednoducho zaľúbite. K dokonalosti knihy prispievajú aj nenapodobiteľné ilustrácie jedného z najrenomovanejších britských ilustrátorov, Quentina Blaka, dlhoročného spolupracovníka Roalda Dahla.

Matilda

Matilda

4. Lucy Maud Montgomeryová: Anna zo Zeleného domu

Ďalší príbeh nadaného a výnimočného dievčaťa. Slnečný príbeh ryšavej siroty s osobitou povahou, Anny Shirleyovej, je blízky asi všetkým dievčatám. Anna, ktorá je možno príliš zhovorčivá, príliš rojčivá a márnivá je predsa tak naozajstná. Nechá sa unášať na krídlach snov aj keď je najhoršie, dokázať si život prikrášliť vďaka svojej predstavivosti, to je všetko Anna zo zeleného domu. Musím sa ale priznať, že keď sa nakoniec z tohto bláznivého dievčaťa stala pekná jemná vychovaná mladá dáma, bolo mi  už trochu smutno…

Anna zo Zeleného domu

Anna zo Zeleného domu

5. Robert Arthur: Traja pátrači

Aby som neostala iba pri dievčenských hrdinkách. Súčasťou mojich detských kníh, na ktorých som vyrastala bola určite americká detektívna knižná séria Alfred Hitchcock a Traja pátrači. Pôvodným autorom a tvorcom bol Robert Arthur, po ňom v príbehoch pokračoval William Arden, neskôr rôzni iní autori (aj nemeckí a rakúski).

Kniha napĺňa detské detektívne sny. Traja obyčajní chlapci, každý z nich s osobitými schopnosťami a vlastnosťami, spoločne riešia rôzne záhady a chytajú zločincov. Jupiter, Peter a Bob žijú vo fiktívnom meste Rocky Beach, a svoj hlavný stan – starý nepojazdný príves – majú v zberni Jupiterovho strýka. Príves nie je z vonku vidieť, ale existuje k nemu niekoľko dômyselných tajných vchodov. K vybaveniu prívesu patrí telefón, foto-komora, kartotéky, malé laboratórium a dielňa, kde Jupiter montuje zariadenia (väčšinou z vyradených položiek na smetisko), ktoré pomáhajú vyšetrovateľom vo svojej detektívnej práci. No čo viac môžete chcieť. Navyše sú záhady naozaj napínavé a čítajú sa veľmi rýchlo.

Traja pátrači

IMG_1599

6. Mark Twain: Dobrodružstvá Toma Sawyera

Prežité krásne chlapčenské dobrodružstvá s Tomom  Sawyerom boli pre mňa veľmi dôležité hlavne neskôr pri výchove mojich synov. Sirota, ktorá žije so svojou tetou a rozmaznaným bratancom vôbec nie je nejaký anjelik. Nezbedný chlapec, plný ešte nezbednejších nápadov, si spolu s dedinským tulákom Huckom Finnom a Joeom Harperom zakladajú pirátsku bandu a začínajú sa ich dobrodružstvá. Mark Twain v tejto dynamickej, zábavnej a pútavej knihe zobrazil svet hier a chlapčenských lotrovín, ktorý je aj nebezpečný, ale nakoniec musí dobre skončiť. Voľným pokračovaním sú  výborné Dobrodružstvá Huckleberryho Finna, chlapca a tuláka s dobrým srdcom.

Dobrodružstvá Toma Sawyera

7. J. R. R. Tolkien: Hobit

Román vydaný ako príbeh pre deti v tradícii rozprávok plní aj úlohu akejsi predlohy k Pánovi prsteňov. Preto – napriek sfilmovanej verzii, ktorá má s toto pútavou rozprávkou pramálo spoločné – je to úžasná kniha. Kniha plná fantázie, množstva rozprávkových charakterových postáv. S podtitulom Cesta tam a späť sleduje dobrodružstvá hobbita Bilba na jeho ceste cez krajinu Stredozem, na ktorej  ho sprevádza skupina trpaslíkov a čarodejník Gandalf. Počas cesty k Osamelej hore zažíva skupina rôzne nebezpečné dobrodružstvá. Postupne prídu do styku s elfmi a poloelfom Elrondom, hlúpymi trolmi, zlými škretmi, nebezpečnými vrrrkmi, veľorlami, neobyčajným poločlovekom-polomedveďom Grizlom, obrími pavúkmi, lesnými elfmi, statočnými ľuďmi a napokon s veľkým drakom Smaugom. Dej vrcholí Veľkou bitkou piatich armád, v ktorej sa zúčastnili trpaslíci, elfovia, ľudia, vŕŕci a škreti. A nakoniec sa Bilbo vráti domov šťastný. Pán prsteňov sa rozhodne nemá čítať bez prečítania Hobbita, a samozrejme najlepšie v origináli (alebo aspoň v češtine). Slovenský preklad v tomto prípade stráca poetiku textu.

Hobbit

8. Erik Jakub Groch: Tuláčik a Klára

Nežné príbehy ryšavého psíka Tuláčika a Kláry sú pretkané láskou, priateľstvom a dobrom. Starostlivá, dobrá, múdra a milujúca Klára trochu pripomína mamičku s tichým pohladením. Klára učí Tuláčika láske, nežnosti a k chápaniu tých dôležitých maličkostí a základných princípov, na ktorých stojí naše medziľudské spolunažívanie a ktoré tvoria náš svet. Príbehy naozajstného priateľstva založeného na spolupatričnosti, rešpektovania sa navzájom a pokorou k tomu druhému.  Zdanlivo triviálne bežné konflikty nás smerujú vždy k najzákladnejším otázkam. Tuláčik a Klára je kniha, ktorú môžete čítať svojím deťom v ktoromkoľvek veku a vždy vám bude potom dobre. Posunie vás do sveta, v ktorom nie je miesto pre ceny, merania a výhody, ale určite je tam veľa miesta pre tých druhých.

Tuláčik a Klára

IMG_1195

9. Arnold Lobel: Kvak a Čľup nepoznajú nudu

Knihy o priateľstve dvoch žabiakov, plné hrejivých, niekedy dojímavých a vtipných príbehov. Kvak a Čľup nevedia byť jeden bez druhého a určite sa ani chvíľu nenudia. Vymýšľajú nové príbehy a ich dobrodružstvá sú vždy veselé. Knihy sú vhodné pre deti na prvé čítanie, hlavne pre jednoduchý text, ktorý  dokáže mimoriadne zaujať. Zároveň sú ideálne pre spoločné čítanie rodičov s deťmi. Možno bežné, každodenné životné situácie nenásilným spôsobom odkrývajú a v deťoch utvrdzujú pravé hodnoty. Arnold Lobel knihu sám doplnil o nádherné ilustrácie, tak dokonalé vo svojej jednoduchosti.

Kvak a Čľup

Kvak a Čľup

10. Shel Silverstein: Strom, ktorý dáva

Túto knihu som si nechala na záver. Patrí medzi tie k tým večným, nadčasovým knihám, po ktorých môžete siahnuť kedykoľvek a akokoľvek. Nezáleží na čase, veku ani mieste. Kniha o naozajstnej bezpodmienečnej Láske, pretože len taká Láska nás robí v živote šťastnými. Iste, je to ťažké, vôbec to nie je jednoduché, a dopracúvajú sa k nej svätci, ale to neznamená, že to nemáme skúšať, vždy a všade. Kniha o dávaní seba samého tým druhým nás volá na ťažkú cestu, kde sa budeme musieť zbaviť sebalásky, sebectva, pohodlia a často to bude aj veľmi bolieť. Ale nakoniec „Strom bol šťastný.“

Strom, ktorý dáva

Neviem ako u vás, ale pre mňa je toto prechádzka mojim detstvom. Takže ktorú z nich máte doma posledných dvadsať rokov? Ktorú odkladáte pre vnúčatá? Napíšte nám do komentárov.

___

Fotografie: Maja Prokipčáková

3 komentáre ku “Mojich 10 naj: Iveta Hurná, multifunkčná dobrá čarodejnica

  1. Úžasná pani. Keď som klikla na článok a zjavila sa jej fotka, normálne som sa nevedela prestať usmievať :-) Srší z nej poriadny kus energie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *