Keď kamzíky skáču

Knihu Kamzíkův velký skok som si našla v pošte prakticky hneď potom čo vyšla. Ale napísať o nej trvalo dlho predlho. Veď ako inak?

Knihy o smrti, a k tomu pre deti. Všetci by sme chceli, aby to bolo inak. Že? Od momentu, ako sa narodia, ich chceme chrániť. Chceme, aby sa vyhli bolesti, aby im nehrozilo nebezpečenstvo. Najviac zo všetkého chceme, aby nezažili tú najhoršiu stratu – tú, po ktorej sa občas zdá takmer nespravodlivé, že sa znovu naučíme žiť. Ale životy sú rôzne, a niekedy sa zlým veciam nedá zabrániť.

V knihe Kamzíkův velký skok mladé kamzíča príde o brata. Takúto stratu nečakalo, dovtedy sa ich spoločný život skladal z bláznenia a skákania. „Kamzíčata si myslela, že skotačení a radost budou navěky.“ Potom sa ale všetky možné zlé okolnosti zvinuli do jednej, tragickej: mrazivá zima, husté sneženie, svorka hladných vlkov. Staršie kamzíča sa pokúsilo zachrániť sa veľkým, dlhým skokom. Knihu máte na kolenách, dieťa vedľa seba, obrátite na ďalšiu stranu a čítate: „Když později mladší kamzík vyvěhl z úkrytu, marně hledal staršího brášku. Jeho tělo leželo opodál na skalní ploše.“

Zvyšok si prečítate na portáli Eduworld

A pozor pozor!

Daniel Rušar si príde pozrieť Košice. Na utorok večer, 28. marca, je s ním naplánované stretnutie v košickom Artfore, ktoré mám moderovať. Takže ak viete na chvíľu nechať deti babkám, prídite si vyvetrať hlavu a porozprávať s inými dospelými o detských strachoch a o dobrých knihách o nich. V Artfore dobre je. Na Facebooku túto akciu nájdete na tomto kliku: klikajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *