Marta a Jonatán – od zaľúbenia cez vytriezvenie po nadšenie

Občas sa nám stanú veci, ktorých veľkosť pochopíme až oveľa neskôr. Aj vám sa už také stalo, že?

Tak sme v minulom roku v nadšení kúpili práva na prvého slovenského Petra Horáčka. Píše predovšetkým v angličtine, bratia Česi už niekoľko jeho kníh majú aj v češtine, a napriek tomu, že je to autor oceňovaný vo svete, u nás zatiaľ stále nič. A tak prišiel čas na Martu s Jonatánom.

Pre nás to znamenalo preklopiť sa zo zapálenia a čistého zaľúbenia sa do príbehu do tvrdej, ťažkej práce na knihe. A veru, prekvapilo nás aké náročné to bolo. Viete, že nie je mäkčen ako mäkčeň? A viete, že keď vám povedia, aby ste plánovali s rezervou, ani vo sne vám nenapadne, že tá rezerva by mohla byť aspon štvormesačná? Alebooo, čo spravíte s vetou, ktorá má v origináli tri jednoslabičné slová, ale v slovenčine je to súvetie na dva riadky?

Ešte šťastie, že svet je plný láskavých, ochotných ľudí, ktorí nás previedli každým jedným krokom. Ďakujeme vám, Jana s Borisom (okrem iného aj z ej.publishing). Ďakujeme superžene Zuzke z Egrešu, nášmu grafikovi Robovi Šarudymu, skvelej prekladateľke Ester Demjanovej zo Slovo svet a superpozitívnej redaktorke Katke Kvoriakovej. A Maji, Maji Neradovej za nezdolné nadšenie a jej kľúčové „No ako, Vikiii?“ v telefonátoch, keď bolo zle.

A nedá mi, musím ešte raz. Fakticky ale že vážne ďakujeme polnočnej úderke Jana – Boris (áno, to sú tí istí z dvoch riadkov vyššie), pretože čo títo dvaja pre nás po nociach robili, to ani najlepšie mexické placky tohto vesmíru nenahradia.

A tak tu máme kampaň na Martu s Jonatánom, dve osamelé (a trochu zahorknuté) dážďovky, ktoré sa raz stretnú v jednej hruške, zapletú si chvosty a pomaly sa naučia, že žiť vo dvojici nemusí byť najľahšie, ale je to dobré. :)

Knižka pre deti

Knižka je na pohľad naozaj krásna, s výraznými farbami a samozrejme s výrezmi, ktoré majú decká skutočne rady. Malý pampúch o nej píše vo svojej recenzii:

Jonthan & Martha je jedna z tých kníh, ktoré budete radi držať v rukách znova a znova. Začnete obalom, kde zelená hruška vystupuje z pozadia a je vlastne plastická. Potom je tu samotný papier. Stránky sú dostatočne tvrdé na to, aby sa malým ručičkám jednoduchšie otáčali. Zároveň krásne vyniknú výrezy (dierky, ktoré naši hrdinovia vyjedia) a tvarované strany. Niečo na polceste medzi leporelom a klasickou knihou. Papier je veľmi príjemný na dotyk. Hmatový vnem pridáva čítaniu ďalší level zážitku. Je to skrátka krásna kniha.

Knižky však nie sú iba obrázky. Tak aj výber tejto knižky vychádzal z toho, čo cítime, že na našom trhu chýba. Článok na Eduworld to zhŕňa veľmi presne, aha:

Marta a Jonatán je jednoducho vynikajúcou picture book, teda obrázkovou knihou. Na Slovensku zatiaľ žáner obrázkovej knihy nemá silné zázemie. Áno, máme knihy pre deti a tie v sebe mávajú obrázky. Avšak v kvalitnej obrázkovej knihe ilustrácie a text spolupracujú a navzájom sa rozvíjajú, a na obe sú kladené rovnaké nároky. Ilustrácie nie sú popisné, len zriedkavo opisujú to, čo sa píše v texte. Omnoho častejšie príbeh rozvíjajú a posúvajú k tomu, čo bolo iba naznačené.

A ešte toto:

Textu je v dobrých obrázkových knihách skutočne málo. Je to práve preto, že najviac hovoria práve ilustrácie. Schopnosť čítať príbeh z obrázkov je nesmierne vzácna a pre dieťa dôležitá, no slovenské detské knihy častokrát “trpia” na priveľa slov. Priveľa vysvetľujú, primálo sa spoliehajú na dieťa.

Knižka pre rodičov

Ale jedným z najdôležitejších dôvodov prečo sme sa do knižného sveta pustili s touto knihou ste vy, rodičia. Teda, my rodičia. Vieme aké trápenie nám dokáže spôsobiť šesťsto čítaní jednej a tej istej knihy, špeciálne ak nie je napísaná veľmi dobre. Toto sa však netýka Marty s Jonatánom, ako som vysvetľovala jednej mojej kamarátke z časopisu .týždeň počas spoločných raňajok (Pizano to bola! Veronika Pizano to bola a tiež sa neschová!) (počas ktorých odrazu začala vyťahovať mikrofón a stojan na mobil). (No dobre, teraz som jej vďačná, pretože vám môžem pustiť toto video.) Článok v .týždni nájdete výmenou za email tuto.

Záver

Už teraz vieme, že kampaň bude úspešná. Hrozitánsky sa tešíme, že vás s knižkou budeme môcť potešiť. Najlepšie dokladuje naše nadšenie (sme späť pri nadšení!) trojička Jurko/Inka/Agátka. Takto si oni čítajú o dážďovkách, aha.

Našu kampaň nájdete na Startlabe na tomto linku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *