Čítajúci rodičia píšu je kategória o vás, superrodičoch. Je hlavne o tom, čo zažívate v bežnom živote s vašimi deťmi pomedzi knihy. Alebo s knihami pomedzi vaše deti? Nech je to ako chce, jej úlohou je povzbudiť a naštartovať. Tak štartujte, rodičovia!
Milujte časopisy! Sú na nezaplatenie! Dnes píše Dana, mamina malej Zarky.
Naša malá čitateľka Zarka má teraz 1 rok. V knihách a časopisoch si listuje od rána do večera. Mám z toho obrovskú radosť.
Časopisy máme položené na stolíku v obývačke, tak sa k nim dostala prirodzene a zbožňuje si v nich listovať. Má úžasne natrénovanú jemnú motoriku a listuje si stranu po strane. V obývačke ju vždy nájdem pri časopisoch. Až je mi to ľúto, lebo milujem časopisy ešte keď voňajú novotu. No kým sa ku nim dostanem ja tak sú dokrčené a zamazané od jedla. :)
Samozrejme sú vynikajúce aj na upútanie pozornost počas jedla, pretože Zarka spapá viac, keď si „číta.“
Časopisy sú výborný nástroj na hranie sa s písmenkami. Totiž dietko mnohokrát vidí, že vy sami sa od nich neviete odtrhnúť. (To moje svojho času raz vylialo päťlitrovú fľašu oleja, pretože mamina si práve doniesla domov nové Apetito, ehm.) Čosi zaujímavé v nich určite musí byť! Tak po vás bude opakovať.
No a čo sa učí? Začneme tým, že otáčať strany, presne ako píše Dana. A k tomu otáčať ich správnym smerom a postupovať dovnútra. Viete aké je toto nárocné pre budúceho čitateľa?
Okrem toho učí, že všetky riadky – ktoré v časopisoch zvyknú byť všelijako sádzané a zaujímavo graficky riešené – zodpovedajú slovám, ktoré vravíme, keď čítame. Učí sa, že medzi slovami na papieri a slovami, ktoré počuje je spojenie. Keď mama číta (hoci len názvy článkov či slová v reklame), díva sa na tie srandovné riadky a nie na obrázky.
Vaše dieťa sa učí, že slová na papieri majú význam, že sú usporiadané celkom špeciálnym spôsobom a že tam platia nejaké pravidlá. Sledujte svoje decká medzi tretím a piatym rokom, vtedy totiž napredujú extrarýchlosťou – skúste im ukázať bodku na konci vety alebo veľké písmeno na začiatku. Hneď to pochopia. Toto všetko sú náročné čitateľské zručnosti a vy práve pripravujete svoje dieťa na Oxford.
Časopismi prebúdzate citlivosť voči písmenkám. Apetito si nosíte domov dvanásťkrát v roku (a ktorý rok to bude? Tretí?) Skúste, či vám ukáže, ktoré všetky časopisy v kope majú podobné písmeno v názvoch. Alebo či zistí, ktoré sú Apetito a ktoré Mamina.
Najlepšia vec: že písaný text je má kadejaké funkcie. Je užitočný! Pomáha nám! Veď len ten tvarohový dezert alebo pečené rebierko! Mama nakukne do časopisu, vyberie múku a položí na váhu. Znovu nakukne, doplní to niečim iným sypkým. Znovu nakukne a teraz mieša. Inokedy sa pozrie na tabuľku na ulici a odbočí do správnej uličky. A inokedy nazrie do menu a objedná tie najlepšie palacinky. Tak príde čas, keď dietko pochopí, že úplne rovnako nám vedia pomôcť aj knihy s príbehmi a nie s receptami.
Všetky tieto vymenované veci sú súčasťou tzv.print awareness, teda uvedomovania si tlačeného textu. To je základným predpokladom toho, že potomok raz bude vedieť čítať, a pravdepodobne skôr než neskôr. A veda vraví, že čím skôr to bude, tým lepšie budú jeho výsledky vo vzdelávaní. Ňu-ňu!
Ale aby bolo jasné, Zarka dostáva aj porcie kvalitnej detskej literatúry. Podľa maminých slov ju hltá od malička.
Od cca 6 mesiacov si čítame každý deň a hneď od začiatku ju to zaujalo. Sama sa vracia ku knihám počas celého dňa. Knihy má dostupné v izbičke atak, aby na ne dočiahla. Máme aj kútik na čítanie kde si sadneme či už my alebo starí rodičia a čítame si krátke rozprávky. Zarka si to vyžaduje aj počas hrania a sama nás ťahá ku knihám.
V podstate, keď to zhrniem, žiadna hračka ju nezaujme natoľko, aby pri nej trávila toľko času ako pri knihe. Veľakrát si sedí sama a ja ju potajme pozorujem, ako si pri knihe sama rozpráva.
Na záver: je jasné, že časopismi nenahradíme dobrú knihu. Ale ako píšem v úvode, je to veľmi užitočný nástroj. Akurát sa uistite, že na každej tretej strane nie je premaľovaná teta s váhou 43kilogramov a obvodom pásu 17centimetrov. Aj to sú veci, ktoré naše deti vnímajú.