Čítajúci rodičia píšu: Ester a darček (aj na poslednú chvíľu)

Čítajúci rodičia píšu je kategória o vás, superrodičoch. 
Je hlavne o tom, čo zažívate v bežnom živote s vašimi deťmi pomedzi knihy. 
Alebo s knihami pomedzi vaše deti? Nech je to ako chce, jej úlohou je povzbudiť a naštartovať. 
Tak štartujte, rodičovia!

Vianoce vrcholia! A do priemerného obchodného domu sa už pár týždňov prakticky nedá vstúpiť – teda, ak len netrpíte chronicky nízkym tlakom, prípadne nevyhľadávate panické záchvaty. V tejto decembrovej fáze sa mi len tak mimochodom ozvala Ester.

Ester je mama osemmesačného Jurka a osôbka všeobecne veľmi neobyčajná. Nuž a Ester v správe na Facebooku opísala čosi čo vám teraz dva dni pred Vianocami vyčaruje veľmi tvorivý darček bez toho, aby ste museli vkročiť do obchodného domu. Práve naopak, stačí vám prejsť sa po vianočných trhoch a popri tom si sŕkať z primátorského punču. A pozor, v závere pre vás máme niekoľko tipov pre rozličných členov rodiny. Neprehliadnite. 

Mám na Morave blízku rodinu – mamu s dcérou – ktorým každoročne vymýšľam vianočné a narodeninové darčeky. Vybrať im vhodný darček nie je také ľahké ako kedysi, keď sa maličká ešte hrala s drevenými kockami a potešilo ju čokoľvek, čo malo žiarivé farby. Dnes je z nej už mladá dáma, ktorej vkusu neulahodí len tak hocičo.

O to lepšie, že u nich, tak ako i u nás doma, sa kniha považuje za vzácny dar, ktorý pod stromčekom nesmie chýbať. Čo iné by sa aj dalo v rodine češtinárky čakať, však? Dobré knihy si na Vianoce a narodeniny s babami vymieňame odkedy si pamätám. Tohto roku som sa rozhodla, že im ku knižke pripravím aj špeciálny pohotovostný balíček, ktorý komfort z čítania znásobí.

Dievčatá už avizovali, že balíček dorazil v poriadku, a napriek zvedavosti ho zatiaľ stále nechávajú nerozbalený pod vianočným stromčekom.

Ester do balíčka zabalila dobrú knižku (ha! Lemony Snicket!), dve šálky a k nim kvalitný čaj a k tomu čaju sladkosti. A deku, priatelia, DEKU!

Dobrá kniha, sladkosti, kvalitný čaj, poháre a deka – pre mňa určite čitateľské nebo!

Veru tak. Nad knižkou ako takou môže niekto ohrnúť nosom. Alebo nad škatuľkou fajného čaju. Ale keď ich zabalíte spolu a pridáte orechy (či kvalitný med) (alebo možno cigaru?) a k tomu tú deku, vyrobili ste zážitkový balíček s veľmi dlhým dátumom spotreby. A to je veru exekúcia nápadu hodná malopredajnej distribúcie.

Ester navyše priložila personalizovaný návod na použitie.

Vánoční pohotovostní balíček pro vášnivého čtenáře

Milá T, milá P,

v rukou držíte můj vánoční pohotovostní balíček pro vášnivého čtenáře. Nastane-li problém, jenž je potřeba okamžitě vyřešit, neočekávaná událost, nepříjemný zážitek, nebo je jednoduše pondělí, ale také pokaždé, když venku sněží či prší, neváhejte neprodleně přistoupit k relaxaci a použít balíček k celkovému zlepšení jakékoliv situace.

Návod k použití (součásti pohotovostního balíčku jsou podtrženy):

  1. Do hrníčku s iniciálou T/P si připravíme kvalitní čaj nebo horkou čokoládu.
  2. K dosažení absolutní blaženosti připravíme také dobré mlsání (ku příkladu mandle v mléčné čokoládě se skořicí nebo také lískové oříšky v čokoládě)
  3. Vypneme mobil a veškerou elektroniku, jenž by nás mohla rušit.
  4. Pohodlně se uvelebíme a zachumláme do hebké deky.
  5. Bezstarostně přistoupíme ke čtení dobré knížky.

Upozorňuji, že balíček je praktický a užitečný, ale bez dobré knížky takřka nepoužitelný. Ostatně jako sám sživot. 

Přeji Vám Veselé Vánoce, holky!

Vaše Ester

Takto vyzerali darčeky naskladané v škatuli a pripravené na dlhú cestu.
Takto vyzerali darčeky naskladané v škatuli a pripravené na dlhú cestu.

Ďalšie možnosti ako rozvinúť tento nápad

Bábätku môžete zabaliť sušené jabĺčka z vianočného trhu, k tomu gumenú knižočku, ktorú ste kúpili ešte pred mesiacom a hrkálku.

Staršiemu dietku a juniorovi zabaľte čokoľvek s čokoládou z vianočného trhu, k tomu najfajnovejšie alebo najhipsterskejšie palčiaky aké na vianočnom trhu objavíte, a k tomu…knižku už vlastne máte.

Tatovi/starému otcovi/bratovi môžete zabaliť borovicový med z vianočného trhu, hrubé vlnené ponožky z vianočného trhu, mandle v čokoláde z vianočného trhu a k tomu Marťana. (Marťan je neskutočný – máme otestované, že ho čítajú aj chlapi, ktorí sa hrdia tým, že nikdy nič neprečítali. Navyše, na rozdiel od filmu je kniha absolútne vedecky presná prakticky aj v tých najmenších detailoch.)

Starej mame/mame môžete zabaliť palčiaky z vianočného trhu, kávu z vianočného trhu, pomaranče, ktoré ste s deťmi sušili a nedávno vydanú Mamičku od Jaroslava Seiferta.

No a sebe, mamuše, sebe zabaľte penu do kúpeľa z vianočného trhu (zo stánku s ručne robenými mydielkami), všetko v čokoláde čo do kabelky nabalíte, hrubé a krásne pletené ponožky, a potom si to doma pristavte ku kôpke kníh, ktoré ste zatiaľ neprečítali. A ak do troch minút zaspíte, všetko je aj tak v poriadku.

Krásne Vianoce!

___
Photo Credit: APPark Flickr via Compfight cc

2 komentáre ku “Čítajúci rodičia píšu: Ester a darček (aj na poslednú chvíľu)

  1. och, dakujem Vik, za príjemne strávený čas (pri ešte posledných deťoch posledný deň školy v ŠKD :-) a za dobrý tip pre manžela…ak ešte zoženiem. Požehnané sviatky tebe aj celej rodinke!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *