Ako dlho vás dieťa vydrží sledovať?

Tak skúste len tak odhadom: ako dlho vás vydrží sledovať vaša trojročná dračica? Minútu? Tri? Desať?

Ako dlho dokáže dieťa udržať pozornosť? Toto je dobrá otázka, pretože veľmi dobre dokáže usmerniť očakávania, ktoré my ako rodičia máme. Naťahovať naše deti ponad ich schopnosť udržať pozornosť môže viesť k únave, preťaženiu, k výbuchom hnevu – a o to sa nikto z nás nebude vedome pokúšať.

Ponúkame vám jednoduchý prehľad podľa veku, prevzatý zo stránky pediatrov, detských psychológov a terapeutov Early Intervention Support. Nezabúdajte však, že každé dieťa je iné, a uvedené informácie sú len všeobecnými hrubými pomôckami. Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo obavy, porozprávajte sa s vašim pediatrom.

8 – 15 mesiacov

Každá nová aktivita alebo udalosť v jeho okolí vaše dieťa vyruší. Zvyčajne sa však dokáže venovať jednej hre alebo aktivite zhruba jednu minútu, možno trošku dlhšie. V tomto období ešte vôbec nedokáže vnímať príbeh.

16 – 19 mesiacov

Vaše dieťa môže byť neposedné, no dokáže sústrediť svoju pozornosť na jednu aktivitu počas dvoch-troch minút. Je možné, že keď sa sústredí, nebude vedieť reagovať na žiadne vizuálne alebo verbálne vyrušenie – čiže ak vás bude počas hry ignorovať, nie je to z jeho strany zámerné.

20 – 24 mesiacov

Vaše dieťa sa už dokáže sústrediť na 3-6 minút – bez alebo s dozorom dospelého. Ešte stále bude len ťažko presúvať pozornosť z jednej aktivity na inú.

25 – 36 mesiacov

Vaše dieťa už dokáže udržať pozornosť na jednu hračku či aktivitu počas 5-8 minút. Okrem toho už dokáže presunúť pozornosť z rodiča, ktorý k nemu hovorí späť na to, čo práve robil – ak mu dospelý pomôže presunúť pozornosť.

3 – 4 roky

Vaše dieťa už zvyčajne dokáže udržať pozornosť na 8-10 minút a zároveň dokáže plynule presúvať pozornosť z rodiča, ktorý k nemu hovorí na aktivitu, ktorú práve samostatne vykonáva.

5-6 rokov

Deti v tomto veku sa už dokážu sústrediť počas 10-15 minút, pričom dokážu počas aktivity filtrovať menšie vyrušenia. Ak je im pridelená úloha, ktorá ich nezaujala, je možné, že vydržia len okolo päť minút. Niektorí odborníci hovoria, že vek dieťaťa je dobrou pomôckou toho, ako dlho sa dokáže sústrediť. Teda päťročné dieťa vydrží päť minút, sedemročné sedem, a podobne. Malé skupiny detí sa spolu dokážu hrať zhruba 15 minút alebo až do pol hodiny, a to za predpokladu, že ide o novú a zaujímavú aktivitu.

Ako ste obstáli v úvodnom teste? Zmýlili ste sa veľmi? Rozsah pozornosti je menší než si rodič zvykne myslieť, že? No na druhej strane informácie o skutočných schopnostiach našich detí môžu byť pre nás vo výchove veľmi oslobodzujúce.

Pekný a trpezlivý deň!

___

Photo Credit: jayneboo via Compfight cc

 

Jeden komentár ku “Ako dlho vás dieťa vydrží sledovať?

  1. absolútne som sa trafila (8minút ) ale popravde to nebol až taký tip,lebo takáto nejaká informácia sa ku mne dakedy dávno už dostala (ale týkala sa pozornosti detí v školskom veku)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *