O detských kútikoch na čítanie

Rodičia premilí, viesť naše deti k čítaniu je jedna z najlepších vecí, ktoré pre ne môžeme urobiť. Okrem toho, že nás čítanie môže k sebe naozaj prilepiť na dlhý čas a okrem toho, že hlavičku dieťaťa poháňa dopredu vedieme tým dieťa k úžasu z príbehov – a to sa nedá zabezpečiť žiadnym iným spôsobom. Vytvorenie malého kútika špeciálne na čítanie nám v tomto môže veľmi napomôcť. A to bez ohľadu na to, či sa potomok ešte len batolí alebo či si už ráno sám nalieva čaj. 

Vytvorenie čitateľského ostrovčeka je dôležité. Však máte doma spací kútik? A takisto aj pracovný? Máte ich preto, pretože spánok a prácu považujete za dôležité. Môžno máte aj šicí alebo maliarsky kútik. Je to preto, že sú to veci, ktoré potrebujete pre svoj život a spokojnosť. Presne tak isto je to s čítacím kútikom, s miestom, kde jednoducho nemá zasahovať žiaden ruch z vonkajšieho sveta. Má to byť miesto, kde sa uvoľníte. Máte sa tam vedieť schúliť do klbka, keď sa vám chce plakať alebo rozvaliť sa, keď je vám dobre. Toto sú chvíle, do ktorých patria knihy. Presne toto musíme učiť naše deti: že knihy patria do našich bežných životov. Nie sú to žiadne muzeálne kusy, s ktorými treba pracovať v rukavičkách. (Ak sa knižke prihodí nešťastie, je to v poriadku. Knižku stačí zobrať k doktorovi, píšeme o tom na tomto mieste.)

Takýmto kútikom navyše potomkovi hovoríte:

Chcem s tebou tráviť čas. A aha, dá sa to aj knihami, nie iba Legom alebo kuchynkou. Knihy sú dôležité. Takže tento kúsok izby bude teraz vyhradený iba tebe, a keď ma zavoláš, tak aj nám dvom vedľa seba. Nebudem tu mať so sebou telefón, nikto nás nebude rušiť. A jedného dňa sa sem schováš a ja budem vedieť, že teraz ťa mám nechať tak.

Áno, je veľmi pravdepodobné, že ešte dlho budete odtiaľ musieť vyťahovať zapadnuté kocky a minuloročné kôstky z jabĺk, pravdepodobne tiež utierať nejakú tú mláčku. Avšak bez ohľadu na to treba priestor, kde jedna časť bude vyhradená len aktuálne najobľúbenejším knižkám. Z vašej strany si to nebude vyžadovať veľkú námahu, a pre dieťa to môže byť skutočne veľké povzbudenie. Takže, na čo by ste mali pri tvorbe detského kútika na čítanie pamätať?

1. Skúste ho opticky oddeliť…

Kútik na čítanie má byť jedno extrafajné miestečko vyvaľovacie, špeciálne na vypnutie. Podľa toho aký veľký je váš byt či dom, nájdite vhodné miestečko, ktoré je opticky oddelené od všetkého ruchu (a nedovidí na telku). Knihy majte pokojne po celom dome, ale čítací kútik je kútik na to, čo teraz čítate najviac a čo je najobľúbenejšie.

Hľadajte kútik plný svetla, ale nedostatkom sa nenechajte odradiť. Môžete do rohu izby postaviť teepee alebo zrecyklovať starší matrac z postieľky. Môžete tam zavesiť hojdačku. Môžete priestor doplniť vianočnými svetielkami alebo farebnými lampičkami. No a môžete stenu (alebo jej časť) vymaľovať inou farbou alebo kútik oddeliť od zvyšku izby záclonou či ľahkým závesom.

Jednoducho urobte čokoľvek, čím dieťaťu umožníte aspoň nejako oddeliť sa od rušivých vplyvov detskej izby.

Pozývame vás do našej Pinterestovej nástenky – nájdete v nej všeličo inšpiratívne od jednoduchých a veľmi tvorivých prvkov až po naozaj exkluzívne (a finančne náročné) myšlienky. Všetko s mierou (a hlavne, aby vám po rekonštrukcii zostali fondy aj na samotné knižky).

Sledujte na Pintereste nástenku kútik na čítanie / reading nooks pinnera citajme si.

 2. …a pokojne ho zmobilnite

Súčasťou kútika na čítanie môže byť koberček, matrac, vankúš alebo puff vak na sedenie. Takisto knihy nemusia byť iba na stenách a v policiach. Môžete zopár veľmi obľúbených vložiť do milého vozíka (viď. titulná foto) alebo do pekne upravenej prepravky (napríklad takejto), a knižky po čase zase prestriedať. Mobilné vozíky sa môžu hodiť predovšetkým vo veku, kedy na vás vaše dieťa ešte chce za každých okolností vidieť. Takže ak potrebujete napríklad variť alebo skladať suché prádlo, dietko si mobilnú časť kútika môže odtiahnuť za vami do bezpečnej časti kuchyne alebo obývačky.

 3. Knihy vo výške detí

Kľúčovým prvkom sú knihy, na ktoré si dieťa dosiahne bez pomoci rodiča. Aj keď najčastejšou výbavou detskej sú IKEA police Kallax/Expedit (stoja málo, pojmú tonu detských hračiek a prežijú všetko), do čítacieho kútika sa hodí niečo iné. Napríklad IKEA poličky na korenie, na taniere alebo tiež Tchibo lišty. Alebo dva pomerne nové IKEA produkty špeciálne určené práve na knihy zo série FLISAT.

Takéto police vám umožnia vystaviť knihy tak, aby dieťa videlo ich obálku. Obálky sú vždy zaujímavejšie než nudné chrbty kníh zoradené vedľa seba. (A že sa občas knižke stane nehoda? Znovu pripomíname, že je to normálne a patrí to k výrobe čitateľa. Zriaďte si doma knižnú nemocnicu, píšeme o nej v tomto článku.)

4. Zaujímavé knihy

Dobré detské knihy – ktoré to sú? Nie, vážne nekupujte podľa farby obalu. Keď máte v rukách potenciálnu kúpu, neuvažujte nad ňou takto: „Bude sa jej/jemu páčiť? Má to dostatočne milé obrázky? Je to dostatočne chutné?“

Práve naopak, uvažuje takto: „Je dostatočne zaujímavá na to, aby som ju zvládol čítať tridsaťkrát denne najbližší rok?“ Táto jediná otázka vám zaručí, že v kníhkupectve necháte polovicu vecí bokom. Vaše dieťa je totiž mysliaca bytosť, neoklamete ho ligotavou obálkou (no dobre, na dvadsať sekúnd áno).

Majster detskej literatúry C.S.Lewis povedal, že rozprávky, ktoré môžu čítať iba deti sú veľmi zlé rozprávky. Skúste pozrieť, aké knihy sa zvyčajne predávajú v bazári na Modrom koníkovi. Zistíte, že niektoré tituly a vydavateľstvá sa opakujú a ich knihy stoja (bez ohľadu na ružový ligotavý obal), a že naopak po iných tituloch z druhej ruky sa zapráši.

Pre ďalšiu knižnú inšpiráciu nazrite do nášho Instagram feedu, nazrite ku Malému pampúchovi, ku Mimy, do Bolo nebolo či pozrite na Knihy dětem.

5. Správne očakávania

Na záver opakovanie pre všetkých držiteľov občianskych preukazov: majme od detí správne očakávania. Ako dlho nás vydržia sledovať? A ako dlho vydržia sedieť na jednom mieste? Tá moja totiž nevydrží.

Deti môžu byť ochotné listovať si samé, alebo sa môžu rozhodnúť, že teraz je čas čítať si spolu. Môžu si počas čítanie chcieť kresliť, strihať alebo skákať. Môžu sa hrať so stavebnicou, s bábikami, a môžu celý čas rozprávať. Ak si čítate spolu, môžu vám vyberať knihu z rúk, a potom znovu a znovu. Robia to tie vaše? A potom odídu z miestnosti a zabudnú čo to vlastne robili? Čím menšie sú, tým zložitejšie to môže byť.

Toto všetko patrí k čítaniu. Rodičovské pevné nervy raz budú odmenené. Každý zážitok s knihou je ovplyvnený vekom dieťaťa. Takisto je v hre hlad, choroba, únava, no a samozrejme, rodič. Pozbudzujme sa preto navzájom, veď vyrábame čitateľov!

Sledujte na Pintereste nástenku police na knihy / creative book shelves for kids pinnera citajme si.

A preto máme pre vás súťaž!

Iva je naša kamoška a mama dvoch dcér. Cez deň si s nimi číta, a po nociach šije pre iffi dizajn na sashe.sk. Používa kvalitné a eticky vyrábané látky, tvorí vecičky, ktoré testovala na svojej rodine, a tiež vie ušiť kadečo podľa vašich potrieb. Teraz pre domáce čitateľské kútiky ušila krásny rozprávkový puffík: sú na ňom viaceré rozprávkové motívy, je veľký tak akurát pre jeden detský zadoček (priemer 35cm) a bude sa ľahko ťahať za mamou po byte. Jeden z vás ho môže vyhrať.

Ako na to?

Zúčastniť sa môžete viacerými spôsobmi, a nazbierať tak postupne viac „prihlášok“ do súťaže. Niektoré majú vyššiu hodnotu než iné, niektoré z nich sa dajú aj opakovať, takže nimi môžete zarobiť bodíky každý deň do ukončenia súťaže. Pre súťaž používame jednoduchú aplikáciu Rafflecopter, ktorá na konci vyžrebuje jedného z vás. Prihlásiť sa stačí vašou emailovou adresou alebo cez FB konto. Do sashe.sk sa viete prihlásiť jednoducho prostredníctvom vášho FB konta. Súťaž končí o polnoci z piatka na sobotu. 

Veľa šťastia!

UPDATE: víťazom je Lenka F. Blahoželáme! (Ozveme sa na mail, a prepojíme to so iffi_dizajn na sashe.sk, aby sme sa dostali k poštovej adrese.)

Ostatným ďakujeme za účasť, a už teraz máme pripravené dobré veci na mesiac apríl. Čítajte si dovtedy, buďte tvoriví a vracajte sa k nám na web. Ešte raz, vďaka!

a Rafflecopter giveaway

___

Titulné foto prebrané z blogu Petite Library.

26 komentárov ku “O detských kútikoch na čítanie

  1. Bc nespí! :) Ja už len pripomeniem, že v komentari sa vyjadri na tému kútika – a teda, čo chýba/nechýba tomu vášmu a čo je na ňom dobré.

   1. samozrejme ze nespim, pracujem! =))
    a co nam chyba? uz len ten puff… strasne zlaty je. zrovna mame za pampuchovou postelou miesto na schovavaci/citaci kutik. len treba dokupit nejake led ziarovcicky =)

    1. Puff je nádhera, úplná pravda.
     (A teraz s pravdou von – fakt pracuješ o strašlivej hodine pred svitaním?)

 1. Ahoj, nám zatiaľ chýba celý kútik a čítame si na gauči na mojom kolene :-D, ale v mojej mysli sa už niečo rysuje. Zatiaľ má do kútika drobec len knihy, ale chystám sa mu ušiť látkovú „poličku“, na ktorú som našla inšpiráciu u vás na instagrame :-) no a nejaké to miestečko na sedenie by sa mu tiež zišlo :-)

  1. Mamkino koleno – najlepší kútik!
   Teda, aspoň na chvíľu. Ale junior už tuším aj chodí, nie? To si už bude vyžadovať prístrešok. Držím palce v súťaži.

 2. Keď poviež mužovi (teda aspoň môjmu), aby niečo spravil, nečuduj sa, že niekedy ubehne rok a nič sa nedeje, keďže aj on má rozbehnuté svoje „projekty“- tak isto to zatiaľ vyzerá s naším Kútikom, ktorý som si už dávno pradávno celý vysnila – začalo to odvapovými žľabmi a skončilo pri tom, že : veď to môžem spraviť aj ja, z dreva – a sme doma! Ale „slučka sa už zaťahuje“ a kútik čoskoro určite vznikne. A poduštička na sedenie je krásna prenádherná, aby ritky neboli otlačené, táto by sa nám veľmi zišla :)

   1. Všetky mamy sveta veľmi dobre poznajú gramatické chyby tohto druhu.
    Ale inak, odkvapové žľaby na stene vyzerajú vynikajúco. Keď bude kútik hotový, zašlite foto, nech inšpirujeme aj ostatných – mamy aj manželov.

 3. Zatiaľ máme kútik posuvný – raz jedno kreslo, raz druhé, ale už mám vyhliadnuté presné miestečko pri okne a pri policiach s detskými knihami – na kútik ako stvorené :) A teším sa, keď bude drobec o kúsok väčší a náš „projekt“ aj zrealizujeme :-)

  1. Povzbudzujeme, povzbudzujeme! Možno netreba až tak dlho čakať. A možno to všetko spustí výhra v súťaži. Držim palec.

 4. U nas doma cita kazdy okrem ocka. Uspesne sa mi podarilo citanim nakazit vsetky tri dcerky aj ked naozaj cita len najstarsia prvacka. Knihy mame v kazdej izbe. V obyvacke maju dievcata mini gaucik a velku kniznicu a ich knihy su na dvoch spodnych policiach. V detskej izbe majumensiu knihovnicku a pri nej matrac kde si mozu urobit pohodlie. Knihy mame aj v hale na polici tesne nad zemou, tam sa rada zastavi najmladsia dvojrocna dcera. O spalni ani nehovorim, knihy priposteli a aj v kosicku ktory si najmladsia prenasa kde potrebuje.

  1. Tak toto je návod na čítanie ako vyšitý. Presne tak, čím viac kníh všade dookola, tým lepšie.
   Rozmýšľam, čo by povzbudilo ocka. Nie je futbalový fanúšik? V tom prípade niečo k Arzenalu, nie? Alebo Nick Hornby, Fotbalová horečka?
   Možno nejaký cestopis? Alebo neviem, renesančné sonety? Výskumy vravia, že deti čítajú menej, ak sa k nim nedostanú knihy, ktoré ich zaujmú – tak či to nie je aj ten váš prípad.

   (Aha, a ešte: všetky tri čítajú „naozaj“, všetky tri! #supermamka #supermamka)

   1. Dakujem za tipy pre ocka, ja to skuskam rozne na neho, obcas nieco „mensie“ precita, ale chvalabohu dievcata sa dali v tomro viac na mna. Ja som knihami zavalena a som vdacna manzelovi ze ani nemukne ked kazdy mesiac pribudaju nove do nasich knihovniciek ;-)..takze aj ked necita, nas baby v tom podporuje.

 5. Koutek jsem udělala v roce a půl :) má na dosah všechny knížečky a leporela, pod poličkou takovou „kožešinku“ z Ikea. Jeto super a baví jí to si sama prohlížet :) mimochodemmoc hezký blog máte.

  Vendula
  Bejbyblog.blogspot.cz

  1. Je krásne sledovať ako naše deti samé vyťahujú knihy z políc, však? Och, škoda knihy vykladať vysoko, aj keď ich potom treba občas polepiť. A kožušinka z IkEA je výborný nápad.

   Ďakujeme za pochvalu blogu. Veľa šťastia v súťaži!

 6. Zatiaľ ešte čitateľský kútik nemáme, mám ho síce naplánovaný už vyše roka, ale nie je čas a akosi ani tie priestory nie sú ideálne. Kým budú chlapci v čítaní samostatní, tak to ale určite nejako spravíme :-) Momentálne je naším „kútikom“ celá obývačko-detská, kde sa detské knihy pomaly ale isto viac a viac rozťahujú, už mám pocit že nejaký kútik stačiť ani nebude. Rada inak spomínam na svoje detstvo, kde som si svoj kútik vytvorila medzi stolom a skrinkou – keď som otvorila dvere skrinky, nielenže som sa dostala ku knihám, ale zároveň som sa tam zabarikádovala a mohla som nikým a ničím nerušená v kľude čítať :-)

  1. To je perfektná spomienka z detstva! (Ja som sa do našej knižnice zatvárala. Alebo do perináka – s baterkou, samozrejme)

   Jasné, kútik neznamená obmedzené množstvo kníh – tie nech sú všade. Ale nech sa má potomok kam zabarikádovať, ostať nerušené a čítať si, aby potom mal pri vlastných deťoch na čo spomínať.

   Veľa zdaru v súťaži!

   1. Do perináka, vážne? To by ma nedonútil nik :-) Ale s baterkou som čítavala v posteli keď už som mala spať, napriek tomu že ma ocino upozorňoval aby som to nerobila, lebo on si tak pokazil oči. No čo už, existuje jeden rám okuliarov ktorý sa mi ako-tak hodí :-)
    Starší syn má 3 roky, takže ten sa ešte barikádovať nebude, ale ja by som to potrebovala, zabarikádovať sa, aby ma nik nerušil…ale na to by asi žiaden kútik nestačil :-)

 7. ahoj, náš čitateľský kútik je zatiaľ v obývačke za gaučom a puffík by tam našiel svoje čestné miestečko :-). neskôr, keď rozšírime detskú izbičku pre obe kočky, dostane čestné miesto tam :-)

 8. Tak zatial sa spoliehame na Expedit, ale ten napad s polickou na korenie sa mi velmi paci, to asi zrealizujeme.

  1. Presne, Veronika, Expedit musí byť, to pojme taký objem kníh, lega, dinosaurov a stratených ponožiek ako žiaden iný kus nábytku. Ale pár zbožňovaných kníh, a pár nových, do koreničiek s nimi.

 9. dost sa usilujem, aby cely nas byt bol taky citatelsky kutik… niekomu to moze vadit, ze knihy su vsade, ale tento tyzden som nasla tento genialny citat: I would be most content if my children grew up to be the kind of people who think decorating consists mostly of building enough bookshelves. (Bola by som najspokojnejsia, keby moje deti vyrastli tak, ze ich predstava o dekoracii bytu bola najma v tom, ze treba postaviť dost polic na knihy)- Anna Quindlen

 10. Diuš, výborný citát :D.

  Čítací kútik je ale výborný v tom, že i keď knihy ležia všade (a u vás to tak je, že?), tak sa dietko má kam schovať – keď teda raz zistí aké fajné to je môcť sa s knihou zabarikádovať. Niečo ako varianta zreštaurovaného kresla po prastarej mame, do ktorého nemôže nikto, iba ja, amen! :)

  Veľa šťastia v súťaži!

 11. Gratulujem víťazke! A ja sa teším, lebo keď som mužovi podsedáčik ukázala, povedal, že zoberieme všetky 4 rozprávkové varianty, keďže naše baby potrebujú poduškovo aj v típí, čo majú v druhom rohu izby oproti budúcemu kútiku :D Takže som rada, že som ho takto cez Vás objavila!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *