Ak číta rodič, číta aj dieťa – tak vraví veda a aj zdravý rozum. Pre vašu – rodičovskú – inšpiráciu sme preto preložili v rámci úvodu do nového roka jednu z naozaj dobrých tzv. výziev pre rok 2015. Uverejnila ju stránka popsugar.com, a obsahuje zoznam päťdesiatich knižných nápadov pre rok 2015. Teda, nenájdete v ňom žiadne konkrétne tituly, iba kategórie. To aby ste mali dostatočne voľnú ruku vo výbere a našli čo máte radi, no zároveň aby ste skúmali aj tituly, ktoré by ste možno za zvyčajných okolností obišli. Pretože ak číta rodič, číta aj dieťa.
Zoznam síce obsahuje 50 kategórií, čo znamená zhruba štyri knihy za mesiac, avšak knihy majú prinášať potešenie, nie byť dôvodom pre obavy. Zoznam si teda spokojne prispôsobte vašim podmienkam a náture: ak vás čaká naozaj náročný rok alebo ak ste doteraz čítavali málinko, vyberte si len dvanásť kategórií, na každý mesiac jednu. Naopak, ak patríte medzi knihožrútov level ninja, prečítajte si z každej kategórie knihy dve (alebo tri). Otvorené kategórie umožňujú prispôsobovať výber naozaj vašim preferenciám: niekoho môže desiť pravá strašidelná novela Stevena Kinga, iného Jane Austenová, alebo iného zase čokoľvek s námetom holocaustu.
Túto veľkú knižnú jazdu ešte môžete obohatiť vlastnými pre vás špecifickými podmienkami. Napríklad u nás doma sme sa rozhodli žiadne nové knihy nekupovať – keďže v tomto období naozaj intenzívne budujeme knižnicu našich detí, na tie rodičovské nám budú musieť stačiť domáce zásoby, knižnica, priatelia a bezodná hĺbka Kindle kníh, ktoré sme na Amazone doteraz nazbierali buď zdarma alebo za smiešne ceny v rozličných zľavách. Môžete si tiež povedať, že budete čítať len knihy, ktoré spadajú vždy aspoň do troch kategórií.
Nech sa páči, vytlačte si tento zoznam, vložte do diára, a ak by ste sa chceli pochváliť či ponúknuť dobré tipy na čítanie, môžete na Instagrame či Twitteri použiť hashtag #velkakniznajazda. Zoznam v pdf formáte nájdete tuto.
Kníh v zozname je teda päťdesiat. Okrem klasickej papierovej väzby môžete samozrejme použiť aj elektronické verzie. Ak aj nevlastníte Kindle čítačku kníh, tak Kindle aplikácia do telefónu, na tablet alebo počítač vie veľmi dobre poslúžiť – naša zbierka detských kníh v tablete nás už niekoľkokrát zachránila počas čakania u doktora. Navyše, Kindle vám zobrazí aj dokumenty v .pdf formáte (viac či menej úspešne podľa kvality zdrojového súboru), prípadne po preformátovaní do .mobi formátu fantastickou Calibre, ktorá je zadarmo si viete do Kindle aplikácie stiahnuť aj knihy z iných zdrojov než je len Amazon Kindle market.
Okrem e-kníh máte ešte samozrejme k dispozícii audioknihy. Po troche tréningu – mne teda nešlo počúvanie kníh ľahko, musela sme si na ne zvykať napriek tomu, že som vyrastala na nedeľných rozprávkach Slovenského rozhlasu – sú audioknihy ideálne na dlhšie cesty autom, na bežecké tréningy (špeciálne pre bežecké pásy, v prírode je to trochu zložitejšie), alebo k umývaniu riadu či skladaniu prádla.
U nás doma nedáme dopustiť na Audible, ktorý spadá pod Amazon market. Prvý mesiac je v Audible zadarmo s jednou knihou podľa vášho výberu. Ak sa následne rozhodnete Audible si predplatiť, potom nasledujúce tri mesiace platíte zľavnených 8 dolárov vždy za jednu knihu podľa vášho výberu. No a potom mesačne už platíte 15 dolárov za jednu knihu – čo však v našej rodine už znamenalo prechod na 23 dolárov mesačne za knihy dve. Môže sa to zdať priveľa, avšak nie je to tak: Audible sa naozaj snaží o veľmi kvalitnú službu. Treba povedať, že máte možnosť počuť knihy v podaní svetových celebrít: Nicole Kidman nahovorila To the Lighthouse od W. Woolf, Anne Hathaway Čarodejníka z krajiny Oz, Kenneth Branagh zase Frankensteina alebo The Heart of Darkness od J.Conrada, Samuel L. Jackson načítal asi šesťminútovú fenomenálnu detskú knihu Go the F*** to Sleep, ktorá teda deťom nie je vôbec určená. Ale tiež treba hneď jedným dychom dodať, že celá ponuka je primárne v angličtine – a okrem tej má Audible ešte zhruba 6 tisíc kníh po francúzsky, nemecky, portugalsky, taliansky, španielsky a rusky.
Okrem Audible v angličtine ešte vieme odporúčať českú službu Audiolibrix. Za 7.50EUR na jeden kredit mesačne alebo 13.80EUR na dva kredity mesačne si môžete dať do uší Milana Lasicu alebo Martina Stránského. Ľuboša Kostelného. Daniela Heviera.
Na záver už len jeden tip: telefóny držíme v rukách celé dni, a naše deti nevedia kedy si pozeráme Facebook, odpovedáme na smsku alebo čítame knihu. A preto keď ste im na očiach, majte v rukách niečo, čo jednoznačne hovorí o tom, že čítate pre potešenie.