Ako si deti tvoria ku knihám vzťah?

Ak vašim deťom čítanie zatiaľ nesadlo, neprestávajte s ním. Nie všetky deti sú prirodzení čitatelia. A nie všetky deti budú s chuťou jesť brokolicu. Ale aj tak im ju budete ponúkať, nie? Lebo viete lepšie.

O Scholastic sme tu už písali – ide o celosvetovú spoločnosť, ktorá sa zameriava špeciálne na deti, na ich vzdelávanie a knihy pre ne. Každé dva roky Scholastic robí veľkú národný (americký) prieskup o tom, koľko americké deti čítajú a nečítajú. (Tuto si ju môžete prelúskať v úplnom znení.) Okrem iného sa venuje aj tomu, ako sa vôbec láska ku knihám u detí vytvára. A že by si každý z vás zaslúžil medailu. 

Ak máte decká vo veku 12-17 rokov

Ukázalo sa, že deti vo veku 12-17 rokov dokážu za rok prečítať v priemere 39.6 knihy ročne. Teda, dokážu. Ak:

  1. si čítajú samé počas bežného pracovného týždňa, a zároveň
  2. žijú v domácnosti, v ktorej je 150 a viac výtlačkov kníh (štúdia hovorí o print books, tj. neráta e-čítačky a audioknihy), a zároveň
  3. majú rodičov, ktorí ich podporujú v čítaní

Ak nie, tak potom…ehm, ehm… 4.7 knihy za rok

Jedna kniha takmer každý týždeň versus jedna kniha na dva mesiace. Dramatický rozdiel, čo poviete? Rozdiel spočíva v domácom prostredí, v obklopení dieťaťa knihami, a vo vzore, ktorým sme my. Toto všetko pomáha vytvárať si zvyk čítania. No a ten má zase dopad na schopnosť koncentrácie, na pamäť a vnútornú motiváciu. A tie zase ovplyvňujú výsledky v škole, a vôbec, celkové študijné návyky. A vy ste potom spokojný rodič a dieťa je spokojné dieťa.

Takže ešte raz:

Deti vo veku 12 až 17 rokov

Ak máte deti vo veku 6-11 rokov

Toto sú už decká na základnej škole. Tie, ktoré ešte žijú z návyku čítania si s vami, no zároveň sa im už začína hormonálna búrka. A presne tu sa vynorili dva druhy čitateľov: knihomoli a oproti nim občasní čitatelia, vlastne podobne ako aj v tej predchádzajúcej skupine.

Títo malí knihomoli vedia prečítať za rok v priemere 43.4 knihy ročne. Viac ako tí starší! Sú to tie deti, ktorým rodičia čítali 5-7 krát v týždni ešte pred nástupom do škôlky, alebo ktorým rodičia v súčasnosti stále čítajú.

Naopak, ak rodičia nečítajú, aj deti čítajú menej. Ale aj to menej znamená 21.1  knihy za rok, teda stále viac ako keď budú tie deti ešte staršie. Predstavte si ten dopad na stále menšiu slovnú zásobu, na schopnosť vyjadrovať sa presne v období, keď deti začínajú uvažovať stále abstraktnejšie, keď sa ich záujmy stále viac rozširujú. Škoda preškoda.

Neprestávajte im čítať!

 

Hľadáte inšpiráciu na čítanie? Alebo poznáte niekoho, kto ju hľadá? Nechajte sa pozvať alebo pozvite jeho do našej veľkej knižnej jazdy pre rok 2015. 50 alebo 15 kníh za rok, ale hlavne o trochu viac než doteraz.

___
Photo Credit: Holtsman via Compfight cc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *