Mojich 10 naj: Zuzka Štelbaská

Nebudú sa všetky knihy páčiť všetkým. A práve preto máme na Čítajme si spolu poličku s názvom Mojich 10 naj. V nej sa stretávate so zaujímavými ľuďmi okolo kníh, z ktorých každý vám ponúka tých svojich 10 naj. Keďže každý z nich má iný život, iný vek, iný počet detí a samozrejme inú domácu knižnicu, s ich desiatimi naj sa budete môcť alebo nebudete vedieť stotožniť. V každom prípade však budú inšpirovať - a to úplne postačí.

Prehliadala som nedávno police v našom miestnom Martinuse, a narazila na meno, ktoré bolo pre mňa nové. Zuzana Štelbaská? Knižočka rozkošná, ilustrácie pôsobivo retro…začala som pátrať. A zistila, že to je predsa Zuzka z mojich čias brázdenia chodieb piateho poschodia Filozofickej fakulty v Prešove!

Teraz už žije na opačnej strane Slovenska, býva (súdiac podľa jej Instagramu) na najkrajšom mieste tejto zeme, a veruže sa nezastaví! Najlepšie sa jej píše ráno, vraví, pred tým než sa vracia do veľmi profesionálneho mediálneho sveta. A ani jedna vráska jej nepribudla, zistila som nedávno, keď sme sa stretli v Litparku prvýkrát od vysokoškolských čias. Ešte stále je v nej života na päť planét, a práve tak si ju pamätám.

tento článok obsahuje afiliátne linky. (2)

Jej prvú knižku Mami, kúp mi psa! vydal Albatros v minulom roku. Vytvorila ju počas tých rán a nocí, ktoré každá mama dobre pozná. V Zuzke spalo ale príbehov viac než iba jeden. Na pultoch je už v tejto chvíli čerstvá horúca Zornička (naša titulná fotografia – je prekrásna, že?), a na jar budúceho roka pribudnú Trinásťroční (píšte si, že vám o tom dáme vedieť). Okrem písania kníh ich aj na tony číta a recenzuje: pozrite na jej osobnú stránku a blog Denníka N. Nuž, a popri všetkom je to vlastne obyčajná #supermamka, ktorá doma vyrába čitateľov.

90% z tohto výberu sú srdcovky mojich detí. Ja mám svojich obľúbených kníh príliš veľa, a tie, ktoré raz vložím do rúk aj svojim deťom, sa nachádzajú na mojich blogoch v knižných recenziách.

Syn má teraz 6 a dcéra 3 roky. Podľa toho vyzerá aj to, čo čítame. A najmä – i keď môj výber by bol iný, plne rešpektujem to, čo sa páči im a zas a znova tie isté knihy vyberáme z políc a čítame obľúbené pasáže.  Podľa toho, žiaľ, niektoré knihy aj vyzerajú, pri niektorých už nepomáha ani opakované lepenie.

Môj zoznam nie je zároveň rebríčkom obľúbenosti, preto som knižky zoradila podľa abecedy.

Nuž a mňa v tomto všetkom uchvacuje jej pokora. To, aký zdravý môže človek ostať napriek tomu, že pracuje na hviezdnom nebi.

1. Ako šla rozprávka do sveta

Túto knihu mi mama odložila. Čítala som ju kedysi ešte ako dieťa a ani neviem, či sa v tejto podobe ešte dá zohnať. Je to súbor rozprávok z celého sveta. Moje deti inak rozprávky veľmi nevyhľadávajú, skôr ich zaujímajú príbehy, ale táto kniha je výnimkou.

Sú v nej niektoré klasické a niektoré celkom nevšedné rozprávky a najmä, prvá polovica sú rozprávky, v ktorých sa celé pasáže opakujú a stupňujú, ako napríklad pri Pampúšikovi, ktorý stretne kravu, potom koňa, potom moriaka atď. a vždy sa všetko, čo už zažil, povie zas a znova. Deti táto textová geometria fascinuje, s nadšením po treťom raze všetko opakujú.

Ako šla rozprávka do sveta 1

Ako šla rozprávka do sveta 2

 

Poznámka: Knižku vydal v reedícii Ikar v roku 2008 a dnes ju už vypredaná. Možno budete mať šťastie v antikvariátoch.

2. ART – Lift the flap

Máme viacero encyklopédií z vydavateľstva Usborne, táto bola prvá. Študovala som umenie a povedala som si, že čím skôr bude deťom umenie blízke, tým lepšie mu v budúcnosti porozumejú. Uvedomujú si, že obrázky v tejto knihe sú iné než inde, ale páčia sa im rovnako a možno práve pre tú inakosť ju vyhľadávajú. Keď občas zájdeme do galérie, reagujú na umenie prirodzene a roztopašne, neboja sa k vystaveným obrazom povedať svoj názor a ja to nadšene podporujem.

Lift the flap - Art 1

Lift the flap - Art 2

 

Túto knižočku sa vám možno podarí zohnať na vynikajúcom anglickom portáli pre staršie a použité knihy World of Books. Poštovné do Európy je 2 eurá. 

3. Illustrated stories for bedtime

Keď mal Filip medzi 2 a 3 rokom, túto knihu takmer nepustil z rúk. V slovenčine som v tom čase nič podobné na trhu nenašla, táto kniha spĺňala všetky moje požiadavky: kvalitný hoci krátky text a bohatstvo ilustrácií.

Dnes je táto séria dostupná aj v slovenčine, verím, že sa mi čoskoro podarí si ju vyžiadať na recenzovanie a silno dúfam vo vysokú úroveň prekladu. Filipov najobľúbenejší príbeh bol o priateľskom drakovi Dannym, vedel ho naspamäť po anglicky aj po slovensky, spredu aj zozadu, dokonca niektoré pasáže šepkal zo sna.

Illustrated Stories for Bedtime 1

Illustrated Stories for Bedtime 2

Tejto knižke je v súčasnosti najbližšie asi zbierka Rozprávky na dobrú noc od Svojtka&Co., v ktorej nájdete 36 kratších klasických rozprávok. Knižku s ôsmymi príbehmi, ktorú odporúča Zuzka si však viete stále zakúpiť v angličtine na Book Depository s poštovným na Slovensko zadarmo.  

4. Krtko – celá séria

Hneď po Dannym bol u Filipa (a u mojej dcéry stále je) vysoko na piedestáli Krtko. Obaja ho radi pozerali a tiež čítali, a o žiadnom konkrétnom titule sa nedá povedať, žeby bol zo všetkých najobľúbenejší. Niektoré texty som síce mierne upravovala a niektoré skracovala, ale Krtko je tiež písaný vhodne pre vekovku 2 – 5, čiže viac textu než v leporelách a pritom menej než v knižkách pre malých školákov a množstvo ilustrácií.

Práve pre ne deti od knihy neodídu, sledujú očami dej vďaka obrazovej štedrosti. Jedna z kníh v tomto výbere sa volá Zdeněk Miler: Deťom. V nej sa nachádzajú v skratke uvedené ďalšie diela Krtkovho „otca“ a pre moje deti to boli vlastne samostatné príbehy, ku ktorým sa stále radi vracajú.

Krtko - séria 1

Krtko 2

 

5. O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu

Viem, časť mamičiek sa nad touto knihou pohoršuje, ale ja som sa pri prvom pohľade na ňu rozosmiala a bolo to. Máme ju v češtine, ale je dostupná aj v slovenčine a mojim deťom som texty tiež prekladala. Táto verzia obsahuje pohyblivé 3D obrázky a je nesmierne poučná.

Deti si vo veku 3 – 4 rokov začínajú viac uvedomovať svoje telo, a kakanice a čúranice pre ne ešte nie sú tabu. Je to najlepšie obdobie na rozhovory o tom, prečo je dôležité sa dobre vykakať a prečo netreba zadržiavať cikanie. Pre moje deti je táto knižka zárukou zábavy, robíme pri nej všetky tie čudné prdiace zvuky a nie raz sa presmejeme až k slzám. Neviem ako vy, ale ja takéto chvíle milujem.

O krtkovi, ktorý chcel vedieť kto sa mu vykakal na hlavu 1

O krtkovi, ktorý chcel vedieť kto sa mu vykakal na hlavu 2

 

Okakaný krtko je knižka, ktorá môže naozaj vzbudiť rozporuplné reakcie. My po prelistovaní stojíme za Zuzkou a krtka veľmi odporúčame. Kúpite na Martinus.sk.

6. Ohrádka pre zvieratká

Jediné leporelo, ktorého nie sú ochotní sa vzdať a zároveň prvá „kniha“, pri ktorej nechcú moju asistenciu. Filip je hrdý, že ju vie celú prečítať Zorke a tá sa snaží si toho zapamätať čo najviac, aby mu stačila. Každé zvieratko je napísané rovnako, čiže kto je, kde býva, ako sa volá jeho mláďa, čím sa živí a aké zvuky robí. Ilustrácie sú veľmi priateľské a to aj vtedy, keď sa napr. had živí myškami… žiadny teror.

Ohrádka pre zvieratká 1

Ohrádka pre zvieratká 2

 

Ohrádka pre zvieratká je už takmer všade vypredaná. Posledné kusy kúpite ešte na babyknihy.sk.

7. Prečo? Ako? Kde?

Otázky sú v tejto knihe písané veľkými písmenami a boli prvými celými vetami, ktoré kedy Filip sám prečítal.  Rád si v nej listuje, má obľúbené pasáže o ľudskom tele, zemetrasení a dinosauroch. Zorku, naopak, táto knižka veľmi neberie.

Prečo? Ako ? Kde?

Prečo? Ako? Kde?

 

Prečo? Ako? Kde? kúpite na Martinus.sk

8. Puf a Muf

Dvojročný Filip zbožňoval Kubalových Pufa a Mufa – presne tých čiernobielych kocúrov zo začiatku 70-tych rokov, ktoré boli staré už keď som bola dieťa ja. Táto kniha je tiež jednou zo zachránených ešte z môjho detstva a aj Zorka si ju obľúbila potom, čo sa jej Filip často dožadoval.

Puf a Muf 1

Puf a Muf 2

 

Túto knižočku nájdete od minulého roka v novej edícii vo vydavateľstve Buvik pod názvom Zajtra ideme do školy: Rozprávky o Pufovi a Mufovi. Kúpite aj na Martinus.sk. 

9. Rozprávky o dopravných značkách

Väčšina z tohto zoznamu sú čitateľské tipy môjho syna, túto knihu nevynímajúc. Je to zrejme preto, že Filip je skutočný čitateľ telom i dušou, knihy má rád a vyhľadáva ich. Zorka sa knihám učí len postupne a hoci si s nami číta rada, Filip je vyslovene zanietený čitateľ.

Asi pred rokom sa u neho začalo obdobie, kedy ho začala fascinovať doprava ako taká – nielen značky áut, ale celkový systém ciest, semaforov, pripájacích pruhov, vedľajších ciest, križovatiek, ktoré ešte križuje železnica a pod. Táto kniha ho síce celkom neuspokojila, v čom som ja dúfala, ale pár príbehov si z nej obľúbil a často si ich čítame. Žiaľ, skriptá dopravného systému pre deti neexistujú, bude si ich musieť raz napísať sám. 

Rozprávky o dopravných značkách 1

Rozprávky o dopravných značkách 2

10. Knižka pre Lucinku – BONUS

Táto posledná kniha je jediná, ktorú moje deti ešte ani raz neotvorili a pritom v mojom detstve patrila k mojim najobľúbenejším. Deťom ju nevnucujem, Filipovi už prekáža, že je ružová, a možno raz príde čas, keď si ju obľúbi Zorka. Kto vie.

Pamätám si, že som ju čítala asi tisíckrát a tak ako sú knihy z tohto zoznamu niekoľkokrát lepené, aj moja mama túto knihu vždy zalepila pre mňa. Obsahuje množstvo krásnych obrázkov a k nim všakovako členený text, niekde básničky, niekde príbehy, grafická úprava je nesmierne tvorivá a keď ňou listujem, dodnes viem presne ukázať tie stránky, ktoré som mala rada ako dieťa. A je ich dosť veľa.

Pre Lucinku 1

Pre Lucinku 2

Knižka pre Lucinku sa dá dnes objaviť v antikvariátoch. Okrem toho ju v češtine nedávno v reedícii vydal Albatros – pôvodný tím a nový prebal. 

___

Tak ako sa vám páči výber novej slovenskej autorky detských kníh? Čo z toho vám zavoňalo detstvom? Čo z toho vás prekvapilo? Napíšte nám do komentárov a potom sa rýchlo bežte inšpirovať medzi jej odporúčania.

8 komentárov ku “Mojich 10 naj: Zuzka Štelbaská

  1. Pol kráľovstva za Okakaného krtka s pohyblivými obrázkami. Všade vypredaný, trieskam si hlavu, že som ho nekúpila vtedy kedysi dávno v Bookies &Cookies :-S Bola som nútená kúpiť tú klasickú verziu, ale ešte teraz si pamätám, ako sme sa v spomínanom kníhkupectve smiali na tej pohyblivej. Ach.

  2. Tak a Ako šla rozprávka do sveta (toto vydanie) bude aj naša :-D Dobre sa mi marilo, že som ju videla deň pred týmto postom v bazári :-D A Zornička je vo višliste :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *