Hnev alebo esej o láske a zrade
„Bodaj by ste zhavraneli!,“ vraví matka v rozprávke o zhavranelých bratoch, ktorá je zároveň rozprávkou o matkinej únave a hneve, ale aj o sile súrodeneckej lásky. Táto prednáška ponúka psychoanalytické zrkadlo ako z počiatočnej lásky, obetavosti a starostlivosti vzniká hnev, žiarlivosť a zrada na podklade klasických motívov známych rozprávkových príbehov. Samozrejme motívy z klasických rozprávkových príbehov budeme hľadať aj v súčasných vzťahoch a rodinných príbehoch.
Odporúčaná literatúra:
Hašto, J.: Vzťahová väzba: ku koreňom lásky a úzkosti, Vydavateľstvo F, 2005
Reichelová, E.: Mama, buď mojím princom, Self Creation, 2013
Franz, Marie-Luise von: Psychologický výklad pohádek, Portál, 2015
PhDr. Eva Reichelová, CSc., klinická psychologička, terapeut
“Chcela som napísať štvrtý diel Winnetoua tak, aby v ňom Winnetou mohol žiť.”
Ukončila jednoodborové štúdium psychológie na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach a pokračovala v atestačnom štúdiu klinickej psychológie. Zúčastnila sa mnohých odborných kurzov a výcvikov so zameraním na kognitívno-behaviorálnu terapiu, hypnoterapiu, stavanie rodinných systémov, dynamickú psychoterapiu a psychoanalýzu – katatýmne imaginatívnu psychoterapiu, Rogersovskú psychoterapiu, symbol terapiu. Pôsobila ako súdna znalkyňa v odbore klinická a poradenská psychológia a detskú psychoanalýzu prednášala na Inštitúte psychologických vied na Prešovskej univerzite. Dlhoročné skúsenosti zúročuje v klinickej praxi svojej privátnej ambulancie, kde sa venuje psychoterapii detskej a dospelej klientely. V posledných rokoch sa zameriava predovšetkým na liečbu emočných a výchovných problémov detí za úzkej spolupráce s rodičmi.
Jedným z najdôležitejších motívov, na základe ktorého sa rozhodla študovať psychológiu bola vzťahová blízkosť k jej rodičom. V detstve mala veľmi rada príbehy o psíčkovi a mačičke. Príbehy o Winnetuovi prečítala vraj aspoň desaťkrát.