Knižka pre supertatov: Môj tata bol kedysi naozaj cool

Máme pre vás vynikajúci vianočný tip pre všetkých tatov. Pravda, nemusí to tak na prvý pohľad vyzerať. Je to totiž knižka napísaná pre deti. No zároveň je to jedna z tých, ktorými si v skutočnosti omnoho radšej listujú rodičia. Listujú, pokyvkávajú hlavou, usmievajú sa či škrabkajú (zarastenú) bradu. Potom zamyslene položia na policu, a je im voľakajo …lepšie.

Kniha má naozaj jednoduchý príbeh: chlapčisko o v sérii výrezov z bežného života sleduje svojho otca a myslí si, že jeho otec bol za starých čias cool. Síce teraz vysáva, skladá prádlo a blázni sa na ihrisku, ale tajomstvo v šatníku (bicie) naznačuje, že byť tatom nie je jediná tatova identita. (Bicie. Môj muž má miesto bicích štvoro sedmoro bežeckých topánok. Váš má čo?)

Tajomstvo v šatníku naznačuje, že v tatovom živote je ešte niečo ďalšie. Úplne iný vesmír, v ktorom tato je rocková hviezda, superhrdina, drakobijec. Celej myšlienke nahrávajú aj ilustrácie: sú výrazne plagátové, trochu retro, veľmi VEĽMI cool.

A čo sa to tak asi mohlo stať, že hrať na bicie už nie je JEDINÁ vec, ktorú tato robí? Že už dokáže aj obyčajné, nudné, každodenné, otravné veci – alebo naopak, že dokáže aj z detského ihriska urobiť opustený ostrov plný pirátov?

(A v tejto chvíli všetky maminy vedia – ty šušeň, ty si sa nám narodil. Také dieťa mení všetko.)

Ech. Pozor pozor, táto kniha nevraví, že po narodení dieťaťa nastáva koniec života, už iba plienky a výživka jablková a piškótky, a už navždy a nič iné len rodič. Nie, nie. To by nakoniec nebolo zdravé. Ale stať sa rodičom, to je celkom veľká vec. Niektoré veci sa zmenia. Môj muž stále chodí behávať do lesov, a keď sa vráti, je celý od blata a oči mu svietia na dve poschodia. Ale keď sa potom vrhne medzi deti, nastáva zvláštna rovnováha, ktorá tu doteraz nebola.

Táto kniha je pre tatov. Od mám. Nepriamo povie, že vedia o bicích v kumbále alebo o štyroch siedmych pároch topánok (nakoniec, veď aj mamy majú v kumbáloch mikroskopy, tenisové rakety a iné teleporty, a tiež ich pravidelne vyťahujú, aby potom nastala rovnováha.)

Áno, ide o obrázkovú knihu s máličkom textu, veď je pre deti (a v angličtine, no textu je tak málo, že mu nepochybne budete rozumieť). Avšak každý rodič vie… čo si budeme hovoriť.

Každý rodič vie.

Kúpiť sa vám ju podarí na Book Depository, odkiaľ máte poštovné zadarmo do celého sveta. Ak si ju objednáte do konca novembra, vianočný stromček stihnete bez akýchkoľvek problémov.

Pssst. Keby niečo, Keith Negley nakreslil/napísal ešte jednu, tiež o mužoch. Volá sa Tough Guys (Have Feelings Too), teda Silní chlapíci (tiež majú city). Superman na streche mrakodrapu so svojím obedárom osamelý, wrestler tesne pred zápasom vyplašený, autopretekár na druhom mieste smutný, cowboy, ktorý práve spadol z koňa zahanbený. Pirát, motorkár, ninjovia, silní chlapíci, ktorých v knihe vidíte vždy v slabej chvíli. Hm? Čo poviete, spoznávate tam toho vášho?

Juj. Už nech sú tu Vianoce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *