Čo počúvať s deťmi na dlhých cestách?

V rámci letných dovoleniek a cestovačiek autom či lietadlom sme uvažovali nad tým, ako počas dlhých ciest zabaviť deti. Počúvanie sme si nechali na osobitný článok. Je toho naozaj veľa, čo môžete na počúvanie ponúknuť svojim deťom. I keď Spievankovo a Fíha tralalá na vás mávajú z každého jedného rohu, nie sú to vaše jediné možnosti.

Dôležitá vec: to, že vaše dieťa je dieťa ešte nemusí znamenať, že musí nutne počúvať len to, na čom je napísané „pre deti“. Mnohokrát pre deti znamená lacnú melódiu, fakt zlý text alebo kombináciu oboch. A za podstatne vyššiu cenu. Niet dôvodu, aby ste deťom nepúšťali Karla Gotta, Paru alebo Elvisa, ak je to hudba, ktorú máte radi vy. Prečo?

Totiž pre deti je najväčším darom to, ak si rodičovstvo užívame. Skuotočne užívame – napríklad tým, že sa s nimi delíme o našu obľúbenú hudbu. Je to lepšie ako sa zbytočne obetovať a mrzutiť len kvôli nejakej umelo vytvorenej predstave toho, akými rodičmi by sme mali byť. Samozrejme, asi im nebudeme púšťať metalovú hudbu, Eminema, a pravdepodobne vynecháme aj Zanedbaný sex od Elánu (tú by sme asi vynechali tak či tak, je dosť zlá), ale v princípe nie je dôvod, prečo by naše deti po uvážení nemohli počúvať to, čo my.  

Mnohokrát sa nerodičom zdá, že narodením dieťaťa končí všetka sranda – nedá sa cestovať, nedá sa normálne jesť, nedá sa cvičiť, nedá sa nemať byt pohltený detskými hračkami. Časť z toho je možno pravda, napríklad tie hračky. Ale väčšina nie: na Chopok sa dostanete aj s dvojročníkom v kvalitnom nosiči a do kina si viete zájsť aj o piatej poobede. Za mnohé si ale môžeme my sami – zúfame si z päťdesiatich opakovaní Spievankova, no pritom od nás deti nedostali žiaden iný podnet.

Takže čo počúvať s deťmi?

Rozprávky a knihy

1. Rozprávky, ktoré v osemdesiatych rokoch produkoval Slovenský rozhlas každú nedeľu so samými hviezdami slovenského neba sa už teraz vo vydavateľstve Forza presunuli na CD a aj do MP3. Do auta sú ako stvorené. Sú skvele napísané, výborne zahrané, veľmi dobrá hudba. Tri citróny s Paľom Mikulíkom, Šípková Ruženka s Leopoldom Haverlom alebo Kocúr v čižmách s Jurajom Kukurom, je tam všetko.

2. No a audioknihy napríklad v Martinus audio aplikácii, ktoré si viete stiahnuť do telefónu. Neviem ako u vás, ale naši prckovia milujú slúchadlá v ušiach a dokážu tak vydržať o dosť dlhšie než keď nám rozprávka hrá v reproduktoroch, takže rozprávka do telefónu a slúchadiel – hotovo. Máte k dispozícii fantastického Roba Rotha v Hlbokomorských rozprávkach, úplne rozprávkového Františka Kovára v Babke na rebríku (ohromne pekný text) alebo bláznivú Slávku Halčákovú v Pippi Dlhej Pančuche, ktorá jej náramne pristane.

(Psst, na webe Martinusu si viete vypočuť kratšie, cca 5-minútové ukážky z týchto audiokníh. V appke v telefóne si už ale viete stiahnuť aj ukážky, ktoré sú od 20 do 40 minút. Takže o knihe získate naozaj dobrú predstavu.)

Piesne ľudové aj iné

  1. Lúčnica: Dínom, dánom, Kukulienka, kde si bola – klasické ľudové piesne vo veľmi peknom podaní , ktoré si viete kúpiť aj ako dvojalbum spolu v jednom balení
  2. SĽUK: Spievanky, spievanky (2004) – opäť ľudové piesne
  3. Hradišťan a Jirí Pavlica: Hrajeme si u maminky (2005) – úplne perfektná cimbalka
  4. Dětské písničky a říkadla – velikánska zbierka českých pesničiek a rýmovačiek
  5. kapela Kašpárek v rohlíku – trochu iná hudba pre trochu staršie deti, ktorú tvorí bábkoherecká skupina okolo Jihočeského divadla
  6. Jarek Nohavica: Tři čuníci, alebo vlastne čokoľvek. Pochopiteľne.
  7. Katka Koščová: Uspávanky – svieže, moderné, no pritom veľmi nežné uspávanky, ktoré napísala Katka so svojim švagrom pre dieťatko jej sestry Veroniky. Ukážky si viete vypočuť na uspavanky.sk
  8. Veľkí herci spievajú malým deťom – séria pôvodných hudobných albumov, na ktorej sa stretli súčasní hudobníci a súčasní speváci/herci. Veľmi príjemné a veľmi počúvateľné. Bez ohlúpnutia.
  9. Zvieratká z Paneláku – s Panelákom má tento album spoločných hercov a značku TV Joj. Produkoval ho Richard Müller a otextoval spoľahlivý Vlado Krausz, a z toho vyplýva také celkom fajné počúvanie.
  10. Fragile: Deťom – táto hudba nám doma osobne nezahrala na správnu strunu, avšak mnohým iným áno. Na stránke nájdete aj ukážky z piesní.

Hudba k muzikálom

1. Na skle maľované: Treba tu niečo dodať? Predstavte si svojho mládenca, ako vám počas dlhej cesty električkou odrazu naplno zatiahne Zbóóóóóhom buď, kotlík medený-ý-ý! Medaila pre rodiča roka je zaslúžená!

2. Neberte nám princeznú: Nesmrteľný slovenský muzikál s hudbou Deža Ursínyho a textami Petra Strassera. Budete si spievať s vašimi deťmi, a nič vás nemusí bolieť: texty sú aj na papieri jednoducho poéziou a hudba vás neosprostí. Album s piesňami vyšiel v roku 2001 a je všade beznádejne vypredaný, ale hľadajte. DVD k filmu sa ešte dá kade-tade zohnať.

3. Kdyby tisíc klarinetů: a samozrejme nesmrteľný český muzikál s celou plejádou hviezd. Áno, príbeh sám osebe je pre vášho maľúcha možno náročný, ale čistá energia, ktorú zo soundtracku prúdi, to je niečo, čo sa objaví raz za storočie. Mnoho piesní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra sa medzičasom stalo hitmi. Ako DVD je film pomerne bežne viditeľný, avšak ako CD bola časť piesní vydaná spolu s časťou piesní z iného skvelého českého filmu Starci na chmelu, a je vypredaná. Hľadajte, možno nájdete.

4. Noc na Karlštejně: a ešte jeden nesmrteľný český muzikál. Tento je miestami, no…, pikantný. Asi k nemu pristupujte uvážlivo aj vzhľadom na vek dieťaťa. Podobne ako vyššie aj tento je vypredaný. Avšak hľadajte, a ked nájdete, už ho z rúk nepúšťajte.

___

A teraz vy: na čo sme zabudli? Čo by v domácej audioknižnici nemalo chýbať? Čo počúvate so svojimi deťmi vy?

4 komentáre ku “Čo počúvať s deťmi na dlhých cestách?

  1. Já hrozně ráda vzpomínám na to, jak jsme jezdívali s našima na dovolenou a v autě poslouchali taťkovy oblíbené kazety – Beatles, Petr Spálený, muzikál Vlasy, to se mi už tehdy líbilo snad víc než nějaké audiopohádky:) Teď je to u nás podobné – ideální, když to baví všechny posluchače. Takhle jsme si oblíbili třeba Svěrákovy operky: https://www.youtube.com/watch?v=LJ-JhzQM_cM , https://www.youtube.com/watch?v=ZA5wJzkzXUg , https://www.youtube.com/watch?v=y8w82q_bGhA , https://www.youtube.com/watch?v=c-imTGNZDxY :)

    1. Edi, ja som tento komentár našla až teraz. Ale pri mene Petr Spálený na mňa zaviali všetky moje detské vôňe…

  2. My mame na dennom poriadku radio junior (slovensky rozhlas- najlepsie pocuvat cez stranku rtvs, akebo my chytame aj cez telkovu antenu) , je to programove vysielanie, spravidla o“celej“ (myslim, hodinu, cas) a o „pol“ zacina bud nejaky program (zvonkohra, citanie dnes leti a pod.)alebo citanie na pokracovanie, rozhlasova hra/rozpravka atd. Po jej skonceni zvysny cas vyplnaju pesnicky (vsetky hore uvedene a aj nejaky ten miro zbirka v klasickych anglickych songoch pre deti, darinka rolincovie, plus originalne piesne z rozpravok zahranicnych i domacich) ta tak….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *