Audioknihy – rodičovský ôsmy div sveta + súťaž (uzavretá)

Spomínate na Hop sa, hor sa – zem otvor sa!? Znie vám povedome Dlhý, Široký a Žiarooký? Boli to tie rozprávky, ktoré vznikali v 80-tych rokoch vo vydavateľstve OPUS, a my sme ich mohli počúvať vždy v nedeľu ráno v rozhlase. Špičkoví herci, vynikajúca hudba, inteligentný scenár – to všetko na platniach a neskôr kazetách. Ja sama som pri Kocúrovi v čižmách v podaní Olda Hlaváčka a Ivana Mistríka (čarodejník Juraj Kukura) zaspávala takmer do piatej triedy.

Tieto rozhlasové dramatizácie sa dnes dajú kúpiť na CD, vydavateľstvo Forza ich začalo pred dvomi rokmi postupne vypúšťať do obchodnej siete.

Okrem nich je tu ale ešte pomerne nový fenomén audioknihy: knihy nahovorenej jedným alebo dvomi hercami. Ide o plný text pôvodnej knihy, viac-menej bez hudby, ktorý celý stojí na pleciach herca a jeho schopnosti meniť hlasy.

Kvalitných dramatizácií ubúda, vyžadujú si totiž celý tím ľudí. Práve pre tento dôvod však pribúdajú audioknihy, a my musíme povedať, že už druhý rok si bez nich nevieme predstaviť život .

Dôvod prvý: Počúvanie audioknihy je čítanie.

Mohlo by vám hneď napadnúť, či počúvať príbeh znamená ho naozaj čítať. Nakoniec, veď ak máte staršie deti, tie už vedia čítať aj samé. Nepokazia ich audioknihy nejako?

Odpoveď je v našom chápaní toho, čo je čítanie. Ak to znamená predčítavať nahlas nejaký sled slov bez ohľadu na význam vety, tak nie. Pamätáte ako sme v prvom ročníku ZŠ trénovali predčítavanie nahlas? A ako nás učili, že otázka sa musí končiť stúpajúcou intonáciou, teda zaspievaním? Vyskúšajte si to v tejto vete:

Čože je to za muziku? – čudujú sa rozospatí valasi.

V tejto vete v skutočnosti nemá melódia stúpať. Má klesať – napriek tomu, že ide o otázku (keď sme sa v štvrtej triede dozvedeli, že o dopĺňaciu, bolo pre niektorých spolužiakov už neskoro). Ak ju prečítame podľa významu, prečítame ju správne. Ak však budeme čítať s prihliadnutím na ten otáznik, teda bez pochopenia vety, na jej konci zaspievamez. A to bude chyba.

A práve to znamená čítať: chápať zmysel vety, odseku, príbehu. A potom áno, počúvať audioknihu znamená čítať. Teda aj v čase, keď už dieťa dokáže čítať samé. Aj počas počúvania totiž mozog trénuje schopnosť dekódovania, porozumenia, sústredenia, kritického uvažovania, a zároveň využíva predstavivosť.

Dôvod druhý: Pomáhajú rodičovi v deň, keď mu niet pomoci.

Určite to poznáte, sú také dni. Možno ste ochoreli, možno vám hrozí pracovný termín. Je možné, že ste na konci dňa úplne vyhorení. Takéto dni najčastejšie zažívajú rodičia, ktorí pracujú s ľuďmi – špeciálne učitelia po návrate domov. Sú uvravení po celom dni, potrebujú aspoň na chvíľu vypnúť hlas a hlavu.

Zároveň však chcú večer stráviť intenzívnu chvíľu so svojimi deťmi. Treba myslieť na 20 minút čítania denne ako na  základnú dávku hydratačného režimu pre dušu a mozog. No a toto je výborná príležitosť na počúvanie príbehu: môžete pri ňom spolu maľovať či vyfarbovať, modelovať postavičky z plastelíny, stavať Lego a zároveň počúvať. Keď si takouto formou trochu vydýchnete, dokážete sa na konci k príbehu vrátiť a s deťmi sa o ňom porozprávať.

Čo je však dôležité: ak máte za sebou takýto deň a rozhodnete sa pre audioknihu, nechoďte vešať prádlo či nakladať umývačku. Naozaj ostaňte s deťmi pri jednom stole, strávte s nimi čas.

Dôvod tretí: Pomáhajú rodičovi, ktorý vlastne nečíta rád, no s deťmi čítať chce.

Aby bol rodič dobrým rodičom, nemusí milovať knihy. Toto mi pár rokov dozadu znelo ako rúhanie, avšak deti ma naučili aká je pravda. Dôležitejší než vzťah ku knihám je totiž vzťah k deťom – ak rodič chápe význam čítania, no pre neho samého je to ťažké, môže sa rozhodnúť zabezpečiť deťom čas s knihami inak než vlastným čítaním. Nakoniec, všetci vieme aký je pre deti dôležitý pohyb, no nie všetci rodičia radi behávajú či hrajú futbal. Vieme, aké je dôležité umenie pre rozvíjanie predstavivosti, no nie každý z nás hrá na klavír či maľuje.

Audioknihy sú perfektný nástroj. Ako v predchádzajúcom bode, aj tu rodič môže počúvať spolu s deťmi. No ak je to rodič umelec, môžu spolu počas počúvania vyrábať koláž (u nás sme to skúšali s dva a pol ročnou slečnou) alebo naučiť sa spolu pieseň pre hlavného hrdinu. Ak je rodič nadšený športovec, môžu spolu počúvať v aute cestou za mesto a tam zbierať jahody či zakempovať – podľa knihy, ktorú počúvali. Žijeme v kultúre rodičovskej viny, ale nenechajte sa popliesť – v každom prípade ide takýto rodič príkladom v tom, ako si vedome hľadá čas na knihy, aj keď nie sú jeho prvou voľbou.

Dôvod štvrtý: Pomáhajú rodičovi budovať sa a rozvíjať

Kto vie, kde sa to pokazilo, že rodič z predchádzajúceho bodu nečíta rád. Možno ho v tom ako dieťa nikto neviedol. Možno je to na pleciach pani učiteľky, a možno za to môžu Čenkovej deti. Podľa najnovšej Scholastic štúdie by až 73% amerických detí čítalo viac, ak by sa vedeli dostať ku knihám, ktoré sa im páčia. A toto je možno príbeh toho rodiča.

Avšak ak aj nečítate veľa pre potešenie, ešte stále je tu čítanie pre vlastný rozvoj. Čítanie v akomkoľvek veku rozvíja tvorivé uvažovanie, kritické myslenie, rozširuje obzory. Je tu celá plejáda vynikajúcich kníh z oblasti biznisu, technológií, histórie, kultúry. A potom sú tu ešte aj tréningové asfaltové behy na polmaratón, ktoré vám počas počúvania knihy zbehnú dvakrát rýchlejšie, to máme overené. Tiež je tu vešanie a skladanie prádla, venčenia psa, umývanie riadu, cesta do práce a z práce: všetko fantastické príležitosti pre počúvanie z mobilu, ktorý aj tak nosíme zo sebou všade.

Je možné, že ste vizuálny alebo kinetický typ a počúvanie vám nepôjde od začiatku celkom ľahko, tak to bolo nakoniec aj u nás. Avšak trvalo to len chvíľu – a musím povedať, že teraz ma už pohltí rovnako kniha počúvaná a aj čítaná.

Dôvod piaty: Pomáhajú cestovať s deťmi

Tento bod je asi všetkým jasný. Osobitne ak máte dieťa, ktorému býva počas cesty autom zle a nemôže teda listovať vo vlastných knižkách či kresliť si. Alebo naopak, ak máte rodiča, ktorému býva počas cesty autom zle a tiež nemôže čítať deťom či kresliť si s nimi. V našej rodine je to práve tak: jeden rodič a jedno dieťa z dvoch s tažkou kinetózou. Zároveň však veľmi radi cestujeme. Počúvanie v aute (v kombinácii s celou hromadou pochúťok, snackov a drobností pod zub) je to, vďaka čomu vieme zvládnuť dlhé a dlhé kilometre.

Téma cestovania s deťmi je ale sama osebe poriadne košatá a my už teraz máme pre vás pripravený článok, ktorý sa ňou podrobne zaoberá. Nájdete ho kliknutím TUTO.

Súťaž s Audioteka.sk

A máme pre vás súťaž! Audioteka.sk je predajcom audiokníh vo formáte MP3. Nájdete u nich viac než 2 300 titulov hovoreného slova. Audioknihy si môžete sťahovať zo svojej virtuálnej poličky priamo z webu alebo ich môžete počúvať z mobilu či tabletu pomocou aplikácie Audioteka. Tá je dostupná pre OS Android a iOS.

My tu pre budúceho víťaza súťaže máme skutočnú lahôdku: budete si môcť vybrať buď Pinocciove dobrodružstvá v podaní geniálneho Borisa Farkaša a jeho asi tak štyridsiatich hlasov alebo Macha a Šebestovú – komplet v nesmrteľnom podaní Petra Nárožného. Pinocchio je v slovenčine a Mach so Šebestovou v češtine, a bude len na vás, pre ktorý titul sa rozhodnete.

A ktorý by ste chceli? Nechajte nám svoju odpoveď v komentároch – vaše dva tombolové lístky do súťaže!

Pinocchiove dobrodružstvá (slovenčina)
Carlo Collodi: Pinocchiove dobrodružstvá v podaní Borisa Farkaša (slovenčina)
Mach a Šebestová - komplet (čeština)
Miloš Macourek: Mach a Šebestová komplet v podaní Petra Nárožného (čeština)

Súťaž budeme znovu robiť cez aplikáciu Rafflecopter, a tá na konci pomocou Random.org vyžrebuje jedného z vás.

UPDATE: Random.org nám vyžreboval Máriu K. Blahoželáme! Ozveme sa na mail, aby sme dohodli dalšie detaily.

Ostatným ďakujeme za účasť! Čítajte a počúvajte aj naďalej, buďte tvoriví a vracajte sa k nám na web. Ešte raz, vďaka!

 

 

a Rafflecopter giveaway

67 komentárov ku “Audioknihy – rodičovský ôsmy div sveta + súťaž (uzavretá)

 1. Ja by som chcela Macha a Šebestovú, aj keď sú v češtine. Každý by ich mal počuť ako ich nahovoril Petr Nárožny. :)

 2. My by sme chceli vyhrať Pinocchiove dobrodružstvá,lebo v podaní B.Farkaša musí byť táto audiokniha perfektná!

  1. A aký má na to manžel dôvod? Súvisí to s jazykom alebo je tam aj niečo iné, hm? Nože sa opýtaj. :)

 3. Ja by som brala Pinokia, ten rpibeh mi prisiel velmi vzrusujuci, ked som bola mala. Skvela sutaz aj velmi prakticky clanok!

 4. My máme Pinocchia platňu, takže radšej Macha a Šebestovú (Petra Nárožného sme si obľúbili v sériách o Žofke a zoo)

   1. Mam rada Borisa Farkasa. Zvyknem pocuvat v radiu tu relaciu o knihach a tam on cita uryvky knih. Minule cital Mikulasove prazdniny od Reneho Goscinyho a aj o nejakej drzej Soni to bola tusim kniha od Jiriho Holuba. :-) Paci sa mi ako naraba s hlasom.

  1. Nuž, verme len, že syn následne nepredá šlabikáre kade-tade po uliciach a nebude hádzať do cvrčkov kamene. :)

 5. Asi Macha a Sebestovu, ono obidve su super ale povazujem za dolezite aby si moje deti osvojili aj cestinu

  1. Ja myslím, že to je veľmi dobrý dôvod – to naše bilingválne detstvo nám to v mnohom zľahčilo, že? :)

 6. Pinocchio. Lebo je to Pinocchio. Z Macha a Sebestovej si z detstva pamatam iba taky cudny pocit. Takze Pinocchio.

  1. Nas Mach a Sebestova sa teraz dedil uz cez tretiu generaciu. Skus sa k nej s detmi vratit, mozno zisits, ze sa ti vlastne paci.

 7. Pinocchio, lebo nase dieta ma prave 3.5 roka, cize sa mi to zda vekovo vhodnejsie. Vyborna sutaz, dakujem!

 8. Za nas urcite Mach a Sebestova, sama jsem je v detstvi milovala a dtrasne jsem si prala Jonatana, sluchatko mi tak zajimave neprislo.:)

 9. Velmi tazka volba….obe su skvele….ako si len vybrat? Nase deti pocuvaju nie len v aute ale aj doma… ci ceske ci slovenske…mame hadam miliony cd s audio rozpravkami…asi ten Mach a Sebestova…alebo?? Mam uplnu dilemu….

 10. …a robím tak aj dnes. :) Že nechávam komentár, a stále si neviem vybrať. (Dieťa by vraj bralo Pinocchia, a potom zas Macha a Šebestovú, asi je tiež nerozhodné.) :)

 11. No…ja keby som dala vybrat detom na 100% jedno povie Pinokia a druhe Macha a Sebestovu….takze by som bola stale na tom istom :)

 12. Ja by som brala obe:) ale keďže deti radšej počúvajú rozprávky V slovenčine tak vyhráva Pinocchio.

 13. Tak dnes objavim tento paraaadny blog a hned mozem aj sutazit? :-) Aky pekny den! Ak by som ja vyhrala, tak potom si poprosim Macha a Šebestovú. Jednoducho ich mam rada z mojho detstva. Prepac Pinocchio, nikdy si mi nebol sympaticky, ale mozno ti dam sancu nabuduce. Nas drobcek ma len pol roka, ale verim, ze tak ako cesky jazyk nerobi problem nam, nebude robit ani nasim detom.

  1. Aj my sa z teba tešime, Natália! A veruže súťaž, a budeme držať palce. A že bol ten Pinocchio protivný chlapčisko? Ale zase – záver knihy je prekrásny, a všetko sa na dobré obráti. Takže.

 14. No moje deti sa vynimocne zhodli….pinokio…neverim…ale mozno si to este zajtra rozmyslia…uvidime….

 15. Ja by som brala Mach a Šebestová, pretože si myslím, že to bude dcérke bližšie. No a aj kvôli jazyku – žijeme v ČR :-).

 16. Dospelácke audioknihy ma nechytili, radšej si podcast vypočujem. Ale detské audioknihy sú super. Ja by som Pinocchia najradšej, to by aj manžel chápal na rozdiel od Macha a Šebestovej :D

  1. No fíha! Dumem teraz, či je to v jazyku, v príbehu alebo v manželovi. Ale podcasty veruže hej, aj u nás (na striedačku s knihami). Good luck, Veronika!

 17. Rozhodli sme sa pre „Mach a Sebestova“, radi by sme detom predstavili krasy cesko-slovenskej kultury.

 18. Od mala sme s rodicmi pocuvali v rozhlase rozne citanie na pokracovanie, alebo rozpravky. Od vtedy milujem pocuvat hovorene slovo a tieto adioknihy su uzasna vec pre deti. Radi by sme dostali Pinocchiove dobrodruzstva, pretoze su nahovorene v slovencine a kedze zijeme v zahranici, citanie a rozpravanie je momentalne jediny nastroj ako ucit nase deti slovencinu. Dakujem za taktuto skvelu stranku a sutaz… Vela stastia vsetkym

  1. Nie, to my dakujeme za podporu a za milé slová. A samozrejme, ak žijete v diaľke a máte málo prístupu k slovenčine…Držíme palce.

 19. Asi radeji Macha a Sebestovou, dnes jsme byli na vystave o vecerniccich a zjistili, ze deti je vlastne jeste neznaji, Dik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *