Adventný kalendár, ktorý zúbky nepokazí (a duši dobre urobí)

Úvodná poznámka: nebudeme vás posielať do obchodov a nútiť kupovať toho ešte viac. 
Máme namiesto toho zopár lepších (a overených) nápadov. 
I keď zároveň priznávam, že túto tradíciu u nás doma opakujeme šiesty rok, 
a je z roka na rok jednoduchšia.

Vianoce idú a s nimi darčeky, vôňa perníka a sacharidové horúčky. A tiež lacné čokoládové adventné kalendáriky, ktoré mnohokrát čokoládu nevideli ani po ceste vlakom na miesto dodania. Počuli o nej, to áno, v legendách, ktoré im mamy cukrovinky rozprávajú na Vianoce.
Ale to je všetko.

Lepší nápad pre vás máme – zabaľte deckám do kalendárika knižky. No dobre, prihoďte aj cukrovinku, salónku alebo somarinku, ale zabaľte im knižočky. A zadržte – kým vás vydesím ďalšou povinnosťou, ktorej sa vraj máte ako superrodič venovať – zadržte. Zadržte a vyčkajte. Vieme ako na to, veď aj my máme doma detí dosť a po šiestej večer ešte asi trikrát viac.

Knižný adventný kalendár NEznamená, že máte kupovať 23 nových kníh.

Vašim cieľom nebude deti knihami udláviť. Vašim cieľom je nájsť spôsob ako spomaľovať, ako počas hektického decembra nájsť každý večer jednu normálnu chvíľku, ktorú strávite spolu.

Čo je dôležité – treba si na to  nájsť spôsob, ktorý sa hodí vašej, jedine vašej, vašej špecifickej jedinej a neopakovateľnej rodinke. Ak máte iba jedno dieťa, môže to ísť podstatne jednoduchšie než s dvojčatami. A bude to zase iné v rodine, kde sa malé deti miešajú s dospievajúcimi alebo tam, kde je iba jeden rodič.

Tak pozrite tieto tipy a vyskúšajte čo sa hodí vám:

  1. Každé čítanie nech automaticky znamená aj kakavko a stískačku. Špeciálne ak sa doma u vás zatiaľ nečítalo, na knižky deti len tak nenachytáte. Kakavko a relax už majú väčšie šance, kniha sa popri nich stratí. :)
  2. Do kalendára stačí vložiť knižku sem-tam. Aj to sa počíta. Lepšie menej kníh sem-tam na ozvláštnenie kalendára než žiadna (toto bol zámer u nás doma počas prvého roka knižného kalendára). Alebo si ich nechajte len na posledné tri/štyri/päť dní pred Vianocami. Alebo PO nich! (Ak poriadne neviete čo s deťmi čítať, pretože sa o tento zvyk iba snažíte, pýtajte sa, odporučíme veci pre nečítavcov.)
  3. Možno stačí (hlavne pri väčších deťoch) knižka iba jedna, pričom do kalendára vkladajte iba lístočky s označením kapitol, ktoré sa v daný večer budú čítať. Ak je to už naozaj veľký samostatný čitateľ a nechce vás pri sebe, môžete čítať jednu knihu každý vo vlastnom čase a potom sa o tom len zhovárať (tak to robia u Mrkvičkovcov, ako Tibor Hujdič prezradil).
  4. Netreba kupovať. Prehľadajte, čo už máte doma. Prečo by nemohli v kalendári byť aj knihy, ktoré ste už dlhší čas nevytiahli? Deťom toto naozaj prekážať nebude – ide im o čas s nami.
  5. Rovnako môžete kadečo napožičať z knižnice.
  6. Môžete sa rozhodnúť kalendárik točiť okolo jednej témy: Vianoce, zima, zimné športy. Pečenie. Alebo akváriové rybičky, antistresové omaľovanky či vaše obľúbené knihy z detstva. My sme sa svojho času pokúsili o vianočnú tému. Avšak napriek veľkej snahe (takej veľkej, že z toho maminka v noci nespávala) to naše deti veľmi neocenili. Nečudo, jedno z nich malo menej než dva roky, nevedelo poriadne ani čo s vianočným stromčekom. Odvtedy energiu investujeme do pohody, nie kalendárika.
  7. Môžete sa rozhodnúť nechať tému tak a jednoducho tam v rozumnom množstve a intervaloch naklásť knižky, ktoré ste počas roka naškrečkovali.
  8. Alebo to celé vyriešte Vianočným mystériom. Vianočné mystérium je jedna neuveriteľná, naozaj popletená a čudná, čudne-krásna kniha od autora Sofiinho sveta. Na každý deň máte práve jednu kapitolu, a tak ďalej až do Štedrého večera. Je fantasticky ilustrovaná, a obrázkové obzeračky zvládne už aj päťročník. Kapitoly v nej sú však pomerne dlhé a textovo je celkom náročná, takže si vyžaduje sústredenejšieho a trpezlivejšieho čitateľa (i keď predčítať, následne vysvetľovať a spoločne zhŕňať môžete už aj šesť-sedem ročníkom). Na samostatné čítanie… — ech, my neodporúčame samostatné čítanie Vianočného mystéria. My odporúčame spoločné čítanie pri večeri. Tuto o ňom viac, aha.

A teraz, kam s tým?

  • Nuž, kde už nájdete miesto. Napríklad do fúrika s nimi.
Knižný adventný kalendár vo fúriku
Košík alebo fúrik vedia kope kníh naozaj ušetriť miesto. A je to chutné!
  • Pod stromček, ak ho staviate skôr než 23. decembra. (My áno, milujeme vianočný stromček. Staviame ho prakticky v prvý deň, keď sa začína predaj.)
Ivka_adventny_kalendar
Titulné foto je z Vianoc 2014 a patrí do súkromnej zbierky našej obľúbenej Iffi zo sashe.sk
knizny adventny kalendar pod stromcekom
Všimli ste si tie prekrásne číselné tabuľky na odrátavanie dní? Tak tie sa dajú zdarma stiahnuť z jedného nie hocakého blogu. Link naň dolu pod článkom.
  • Na policu, ak na to máte miesto.
knizny adventny kalendar v bielom
Knihy sú v tomto prípade balené do látky, ale určite by postačil aj biely papier. Alebo noviny.
Uznajte, táto foto už pôsobí trošku strašidelne.
Uznajte, táto foto už pôsobí trošku strašidelne. Už vidím tú maminu a predvianočné tiky v jej ľavom oku.
  • Schovajte ich niekam, a do kalendárika len šupsnite mapu alebo indície. Náš 4-ročný syn každé ráno so sklamaním vyťahoval gumených medvedíkov. „A mapa nebude?,“ pýtal sa.
IKEA adventný kalendárik 2017
muffinkovy kalendar
Recept na všetky postrácané Kinderko postavičky. Nekupujete, iba počas roka zbierate spopod gauča.
Kalendárik z toaletného papiera. Parádny.
Toaletné rolky! A v nich odkazy, žuvačky, plastelína, pastelky. Ňu-ňu.
Tento domáci kalendár aj s návodom pochádza zo sashe.sk.
Tento domáci kalendár aj s návodom pochádza zo sashe.sk.
  • A čo poviete na vianočný rebrík?

instagram

Najdôležitejšia pripomienka zo všetkých:

Nebláznite. Vážne. Ani najkrajší a najvypiplanejší adventný kalendárik nevyváži nervóznu a nevyspatú mater, ktorá je úplnou zhodou náhod aj perfekcionistka (moje horké poučenie). Keď si budete určovať priority, dumajte nad tým čo chcete, aby si vaše deti pamätali. Má to byť schovka a hľadanie pokladov? Alebo pokrikovanie či opatrné vyhýbanie sa vystresovanej mame?

Žiaden superhrdina ešte svet bez raňajok nezachránil. Takže keď je vo vašom živote práve teraz čas iba na to, aby ste toho robili nedokonalo a k tomu pomalšie, robíte to dobre.

___
Pozývam vás do našej Pin nástenky, ktorá sa venuje práve vianočným nápadom. Opatrne s ňou, nie aby ste sa vrhali do temných vôd dokonalých šibnutých rodičov. Má byť iba inšpiráciou!
Sledujte na Pintereste nástenku Vianočné dumky, adventné kalendáre s knihami a podobne pinnera čítajme si.

Ste na Pintereste? Napíšte nám správu tam alebo na FB a my vás radi pridáme medzi prispievateľov do ktorejkoľvek nástenky.

___

Link na tie prepekné číselné tabuľky na odratávanie. Ale sľúbte si, že zachováte zdravý rozum.

 

2 komentáre ku “Adventný kalendár, ktorý zúbky nepokazí (a duši dobre urobí)

  1. caute caute! Tak my už sme mali všelijaké knižné kalendáre. Aj také ,že „nová“ kniha na každý deň. Ale tie knihy boli takmer všetky „secondhand“ a ešte k tomu príbehové „jednohubky“. Treba si na to fakt aj určiť rozpočet, žeby bolo aj na strúhanku na rybu a tak podobne ;) Toho roku chcem na tému vianoc vyskladat kalendár z kníh, ktoré už máme doma a pomedzi to strčiť len zopár „nových“ s témou ľubovoľnou. vaša iffi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *