(Tento článok obsahuje afiliátne linky. Ďakujeme, že si čítate so svojimi deťmi a tiež podporujete Čítajme si spolu.)
Ako cestovať s deťmi? Ako prežiť cestu autom či lietadlom?
Ak váš potomok zaspí do piatich sekúnd po naštartovaní auta, tento článok asi nebude pre vás. Avšak toto nie je nás prípad – počas návratu z našej poslednej dlhšej cesty z Čiech ani jedno z našich detí nespalo – zato však neustále chceli vystupovať, cikať, rozprávať, jesť, nejesť, zvracať, kričať – až kým od vyčerpania nezaspali z minúty na minútu 20 kilometrov pred Košicami.
Pre mnohých z vás je riešením cestovať na noc. Síce ste ráno po docestovaní úplne grogy, ale výhľad na more pofúka všetky boľačky. Avšak pre nás je cesta na noc prakticky nemožná: naše trojročniatko sa naštartovaním prebúdza, a bez ohľadu na počet zastávok, kilometrov, dennej či nočnej hodiny zaspáva až vyčerpaním a zúfalstvom.
Ak sa toto podobá na to vaše dietko, ste v dobrej spoločnosti a máme pre vás niekoľko tipov – i keď vopred treba povedať, že bez častých zastávok sa to pravdepodobne nezaobíde.
Ako sa zabaviť kreslením a hraním
- Magnetická tabuľka na kreslenie. Nenastupujte bez nej do auta!!!
- Karty na domaľovanie. Vydavateľstvo Svojtka&Co nedávno vydalo celú plejádu kariet na domaľovanie. Sú robené z pevného lesklého papiera, ktorý sa dá donekonečna kresliť a zotierať. Pre deti okolo 4-5 rokov sú karty Na prázdninách, Zvieratá alebo Obrázkové hry na voľné chvíle. Pre väčších zase Cvičenie pamäti alebo Logické myslenie.
- Knižky na domaľovanie. Pre menšie deti budú lepšie niektoré zo stieracích knižiek. Vydavateľstvo Svojtka vydalo napríklad Učím sa kresliť – zvieratká na farme alebo Učím sa kresliť – Zvieratká v záhrade. No a my osobne od troch rokov odporúčame náš milovaný cestovný kufrík Play Draw Create – Ocean od Innovative Kids: 4 farebné fixky, asi 80 magnetiek a 8 stierateľných strán z rozličnými morskými úlohami, to všetko zabalené v pevnom kartónovom obale s rúčkami, aby sa to ľahko dalo prenášať a aby to dobre sedelo na kolenách.
- Máte grckavca? Na kreslenie a hranie sa totiž môžete plne spoľahnúť iba v prípade, že vašim deťom nie je zle keď otáčajú hlavičkami na všetky strany a keď sa skláňajú.
Ak máte v aute grckavca, je šanca, že po chvíli bude treba aktivitu ukončiť a prejsť na niečo iné. O to viac musíte byť tvoriví a veľmi trpezliví. Nazrite do nášho Pinterestového výkladu, kde je celá kopa dobrých nápadov (napríklad kovová tácka z IKEA a k nej magnetické písmenká, stará peňaženka plná nepoužívaných kariet, Tupperware škatuľka plná voskoviek či lego dielikov s nalepenou podložkou, a podobne). Články sú síce v angličtine, avšak úplne stačí dívať sa.
Pozrite si viac fajných nápadov na našej nástenke na Pintereste: Cestovanie s deťmi
Cestovanie s deťmi – bez čoho neodísť z domu
Zábavu dieťaťa sme vybavili. Prípravu nepodceňovať – na cestu do Chorvátska vám treba animačný program v trvaní zhruba sedemnástich hodín. Avšak nie je to celkom tak, zábava je vlastne až na druhom mieste. Veľmi si pomôžete už tým, že budete myslieť na pohodlie detí.
- Letný poťah do autosedačky (o ktorej predpokladáme, že je pohodlná a polohovateľná). Toto je jednoduchá a veľmi lacná pomôcka, vďaka ktorej sa deti menej potia na chrbte. Čo sa týka pohybu, deti sú v klasickej päťbodovej sedačke omnoho obmedzenejšie než my rodičia, a zároveň ešte nedokážu tak dobre ovládať seba alebo regulovať svoje pocity. Pridajte k tomu sedačky, vyrobené z umelých materiálov, ktoré – akokoľvek príjemné na dotyk – nedýchajú veľmi dobre. Letný poťah dokáže naozaj robiť zázraky. Navyše, ľahko sa perie.
- Príjemné oblečenie. Ruka v ruke s letným poťahom ide oblečenie na cestu. Myslite na ľahký materiál, vzdušný a voľný strih (hlavne v oblasti pásu), a tiež aby sa z toho ľahko cikalo, keď bude treba náhle zastavovať. Opakovaná prax nás tiež naučila zabaliť do zip-lockového vrecka a uložiť pod sedadlá detí náhradný set (alebo dva) pre prípad grckania, oliatia alebo prepiškania.
- Pozor, bavlna je pliaga! Bavlna totiž veľmi rýchlo vsakuje pot, veľmi dlho schne a zároveň chladí. Výsledkom je, že vaše dietko sedí dlhší čas s mokrým chrbtom. Ak máte čo len trošku senzoricky citlivejšie dieťa, prestane sa mu to páčiť už po prvej polhodine. Nakoniec, skúste si predstaviť, ako by sa vám sedelo dlhší čas s pocitoch chladu a mokra. Po troch hodinách cesty zastavíte na pumpe, ofúkne vás vietor a do Chorvátska pokračujete so stuhnutým krkom. Na dlhšiu cestu sa vám najlepšie osvedčí merino. Merino je síce oficiálne vlna a správa sa ako vlna (tj. drží si teplotu a nechladí, aj keď je vlhká), no je to tenulinký kus oblečenia. Dá sa zohnať aj v kombinácii s hodvábom, a to je na leto ideálne. Do šatníka vám pre dieťa stačí jeden kus: stačí to len vetrať (vlna nedrží pachy), plákať v ruke raz za čas a nechať voľne sušiť.
- Autonómnosť dieťaťa. Ak dieťa samé dosiahne na svoje pitie, škatuľku s ovocím, na zošit s farbičkami alebo knihu, v mnohom mu cestu uľahčíte. I keď sa nemôže poriadne hýbať, má omnoho lepšiu kontrolu nad svojim prostredím, je z neho „veľkáč.“ Ak má na to aspoň trochu vek a ak ku tomu priložíte ešte aj mapu, ktorou pôjdete pričom jeho úlohou bude sledovať trasu a informovať mladších súrodencov, je z neho superveľkáč. A ten môže byť ešte ochotnejší spolupracovať.
Čo dať na cestu do žalúdka
No a v závere si treba dobre premyslieť čo deťom do pusy. Čím viac rafinovaného cukru do detí dostanete, tým väčšiu potrebu hýbať sa budú mať, a tým ťažšie bude cestovanie s nimi. Takže obľúbené sladkosti, ktoré im na chvíľku zavrú pusu sa v skutočnosti veľmi rýchlo môžu obrátiť proti vám.
Lízatká sú úplný diabol tejto kategórie: za sedem minút sladkého ticha zaplatíte polepenou sedačkou, polepenými hračkami, zalepeným displejom na mobile a samozrejme strašným plačom, keď budete mobil odoberať.
- Bude to znieť neuveriteľne, ale na jednu z našich dlhých ciest (dcéra 2.5 roka, syn 4.5, cesta dvanásť hodín) sme mali pri nohách škatuľu s väčšími a menšími vrecúškami. Menšie sa vydávali každú polhodinu, väčšie raz za dve. V menších boli somarinky na jedenie, ktoré naše deti často nemávajú a preto si ich vychutnávali, a striedali sme ich so somarinkami na hranie (malý poník s hrebeňom, zošitok s malým perom a pod.). Väčšie balíčky obsahovali jedlo a zbožňované škatuľky s džúsom. Boli by ste prekvapení ako dobre to fungovalo, napriek tomu, že príprava zabrala dobrú hodinu poslednú noc pred cestou (niekde medzi pol druhou a pol treťou ráno). Bol to kultúrny program a jedlo zároveň. Odvtedy to tak robíme. Vyskúšajte.
- Zmes vopred nakrájaného ovocia (ideálne z autochladničky) je veľmi dobrá investícia. Prihoďte pri plánovaní aj ovocie, ktoré majú decká radi, avšak nemávate ho často. Ak vaše deti ľúbia, doplňte zmes plátkami mrkvy alebo uhorky. Sušené ovocie tiež dobre padne pod zub, a v kritických chvíľach sušené ovocie v čokoláde (čím viac kakaa, tým lepšie).
- Voda je vždy lepšia ako čaj a určite lepšia ako sladké minerálky. Avšak tak ako sa rodič bude dávkovať kofeínom, tak zrejme aj u detí dôjde k porušeniu dobrých zámerov. Ak tak už musí byť, pretože situácia v aute eskaluje, zastavte na najbližšej pumpe, nakúpte nanuky, riadne sa všetci vyumývajte a najhorší prvý útok cukru prežite vybehaním priamo na parkovisku.
Ako sa zabaviť spievaním a počúvaním
V aute sa samozrejme dá aj spievať a počúvať, a tak si skrátiť cestu k moru a spať. Okrem obligátneho Spievankova máte však ešte mnoho ďalších možností, a pravdu povediac, mnohé z nich sú lepšie ako to Spievankovo. Je to však rozsiahla téma, a preto sme o nej pripravili osobitný článok Čo počúvať s deťmi na dlhých cestách?.
Okrem spievania je tu samozrejme rozprávkové počúvanie. A ešte stále súťaž!
Nezabudnite, že ešte tri dni beží súťaž buď o Pinocciove dobrodružstvá v podaní geniálneho Borisa Farkaša a jeho štyridsiatich hlasov, alebo o Macha a Šebestovú – komplet v nesmrteľnom podaní Petra Nárožného. Je len na vás, ktorú knihu si vyberiete.
Vráťte sa o jeden článok dozadu, prihláste do Rafflecoptera a nechajte komentár. A ste v hre!
Ako znášate dlhé cesty autom vy? A čo sú vaše overené tipy? Napíšte nám do komentárov.
Díky za tipy! Chystáme se na čtyřhodinovou cestu, ale asi z ní bude cesta celodenní, protože plánujeme dělat dlouhé přestávky typu dětské hřiště v Brně a zoo v Olomouci… Já beru prckovi do auta krabičku s hroznovým vínem, kelímek play doh a tak. Ta peněženka je super nápad!
Ahoj Lucie. Hrozno v škatuľke je výborný nápad: nezašpinia sa z toho ruky, je to jemná motorika a ešte k tomu aj velikánska mňamka. A veľa zastávok, presne tak. Prcek má niečo okolo dvoch rokov, dobre sa mi zdá? No a šťastné cesty!
Absolútne úžasný príspevok! Veľmi citlivo a hlavne realisticky napísané, so skvelými nápadmi. Je vidieť, že si maminou :-) PS. Môžem ísť na najbližšiu cestu autom s vami? :-)
mna by zaujimalo , ako presne tie vrecuska funguju- kedy ich otvarate a tak…o nasich autovych rieseniach radsej pomlcim (nie su vzdy uplne v sulade so zakonom…)