Vianoce sa blížia. Všetko okolo sa začína zrýchľovať – aj keď desať bodov všetkým obchodným reťazcom, že je koniec októbra a ešte stále nikde nepočuť White Christmas (iba ak u nás doma).
Spolu s Dagmar z Farebných prstov sme pre vás vymysleli čosi čo vám pomôže spomaľovať.
Obe sme mamy malých detí a máme menej času než by sme chceli. O to viac by sme chceli čas s nimi tráviť aspoň trochu zmysluplne – ja som navyše aj mater bez štipky výtvarného talentu, a aby som nakreslila žirafu, musím si pozrieť Matýska a Jáju.
Chceme vás povzbudiť, aby ste spolu s nami začali hľadať čas na krátke chvíle, počas ktorých s deťmi spolu niečo vytvoríte. A aj keď na konci možno budete mať v rukách iba papierovú somarinku (a vyliate farby všade vôkol), medzi vami budú nové veci. Viac spomienok. Lepší rodič a spokojnejšie dieťa.
Nemáte talent? Super, vy ste naša cieľovka! Stačí vám odhodlanie a jedna Dagmar, ktorá všetko pripravila za vás. Čítajte ďalej.
Dagmar pre vás pripravila Tvorivú výzvu: od 7. 11. do 11. 11. 2016 máte na každý deň pre vás a deti jednoduchú aktivitu. Nepotrebujete žiadne skúsenosti s umením a pokojne buďte aj úplné drevo. Viac informácií a prihlasovanie nájdete na blogu Farebné prsty.
Ako na to? 5 základných pravidiel
Pravidlo č. 1: Proces, nie produkt
Zabudnite na pekné štylizované fotky „detskej tvorby.“ S tým, čo doma vznikne sa nemusíte s nikým porovnávať. Dôležité je, že si to užijete a zabavíte sa pri tom. Uprednostnite pritom aktivity, pri ktorých môže dieťa voľne tvoriť. Projekty, pri ktorých musíte nad dieťaťom stáť a usmerňovať ho, kde má čo prilepiť a ako má vyfarbovať, si nechajte na moment, keď budete mať na ne naozaj chuť.
Deň má iba 24 hodín. My matky dobre vieme, že aj keby sme sa potrhali, jednoducho nestihneme všetko, čo sa od nás očakáva. Dovoľme si odložiť na chvíľu všetko nabok a užiť si pokojný tvorivý moment s deťmi. To je predsa to, na čom v živote záleží. Navyše hocijaká tvorivá činnosť znižuje hladinu stresu, aj keď nie sme bohvieakí umelci.
Pravidlo č. 2: Každý deň trošku
Začnite jednoduchými projektmi na pár minút, po malých kúskoch. Základ je v pravidelnosti a vo vytrvalosti. Keď sa čas a priestor na tvorenie stane pravidelnou súčasťou vašich dní, začnú sa u vás diať veľké veci.
Nemusíte si tvorenie odkladať na víkendy. Pár minút si pravidelne nájdete aj cez týždeň. Ak urobíte každý deň malý kúsok, časom si zvyknete a trúfnete si aj na väčšie výzvy.
Pravidlo č. 3: Neprežeňte to
Keď ste s deťmi doteraz doma netvorili, nechcite dobehnúť všetko naraz. Začnite zvoľna, aby si na nový prvok vášho dňa zvykli nielen deti, ale hlavne vy sami. Nebuďte na seba príliš tvrdí. Vyberte si tie najjednoduchšie projekty a pokojne opakujte dookola to, čo vás baví. Tvorte s ľahkosťou, netlačte na pílu. Vydržíte pri tom dlhodobo jedine vtedy, ak vás to bude baviť a prinesie vám to niečo pozitívne do života.
Pravidlo č. 4: Zabudnite
Mnohí z nás vyrastali v dobe umenia socialistického realizmu. Výtvarná výchova bývala otrasná a často dosiahla presný opak toho, čo mala: zanechala v nás traumu, že sme grambľaví a nemáme talent. Prezradím vám tajomstvo. Môžete byť grambľaví, nemusíte mať talent, a predsa si môžete tvorenie užívať. Tvorte (a tancujte) ako keby sa nikto nepozeral. Deti to pochytia od vás.
Pravidlo či. 5: Cvičenie robí majstrov
S tvorením je to tak trochu ako s behaním. Najdôležitejší moment na celom behaní je obuť si bežecké tenisky a vyjsť pred dom. Aj keby ste mali blok obehnúť iba päťkrát. Akonáhle sa začnú vyplavovať endorfíny, domov sa nevrátite. S tvorením je to podobné. Keď bude vonku materiál a deti budú aspoň trochu v stave tvoriť, vyhrali ste.
Čo budete potrebovať
Na začiatok nemusíte vykradúť banku. Určite ale budete potrebovať:
- jednu dobrú sadu ceruziek, ktoré budete udržiavať ostré
- kvalitné detské nožnice
- vyprateľné lepidlo
- papierovú lepiacu pásku (deti sa s ňou naučia samy pracovať skôr ako s igelitovou a dá sa odstrániť bez stôp. Krásna je washi páska, ekonomická zasa maliarska krycia páska)
- rôzne druhy papiera: výkres, kancelársky papier, farebné papiere, akvarelový papier
- kvalitné vodovky
- farby
- štetce
- modelovaciu hmotu
- a určite nezabudnite tácku (alebo plech na pečenie), maliarsku zásterku a gumený obrus
Ak venujete trochu energie príprave, tieto základné pomôcky v kombinácii s pár recyklovanými materiálmi vám vystačia na množstvo rôznorodých projektov. Ak však v papiernictve zbadáte niečo zaujímavé, neváhajte. Pokojne využite aj hotové sady na tvorenie.
Potrebujete aj jeden dobrý samooblužný stôl
Na to, aby deti tvorili, potrebujú priestor, aj keď by to mal byť len kuchynský stôl. Ešte lepšie je mať vyčlenenú špeciálnu zónu na kreativitu, umenie, pokusy a majstrovanie – ale na začiatok sa tým netrápte. Keď deti pochytí chuť tvoriť, mali by mať na dosah ruky všetky potrebné materiály a nástroje.
Základnou vlastnosťou dobrého priestoru pre tvorbu je, že by sa v ňom deti mali vedieť samy obslúžiť. Mali by mať možnosť zhmotniť svoje vlastné predstavy. Mali by dostať slobodu, aby mohli testovať a krok po kroku uskutočňovať svoje veľké nápady. Samozrejme by tiež mali vedieť, kde všetko nájdu a kam to môžu odložiť, keď dokončia ďalší zo svojich projektov.
Kedy si nájsť čas
Času naozaj netreba veľa. Mne najviac vyhovuje urobiť si s dcérou krátku tvorivú session ako úvod nášho spoločného času. Po príchode zo škôlky sa jej aj sebe postarám o základné pohodlie. Kým sa začne kolotoč povinností, na štvrť hodinku si s ňou sadnem a niečo si vytvoríme. Pekne sa na seba naladíme a dozviem sa, čo sa celý deň dialo. Niekedy sa z toho stane hodina a ona si veselo vyrába, kým ja pracujem v domácnosti.
Pozvania tvoriť
Pozvanie tvoriť som už rozoberala aj na svojom blogu: je to najľahší spôsob, ako deti inšpirovať k niečomu novému, no zároveň na to nemrhať časom. Za pár minút nachystáte deťom lákavú a premyslenú kombináciu materiálov.
Kôpka by ich mala inšpirovať k voľnému tvoreniu. Môžete mať dopredu predstavu, ako by deti mali materiály použiť, no netrvajte na svojich očakávaniach a nechajte ich objaviť si to po svojom. Je na nich, aby určili, aký bude výsledok.
Keďže ide o jednoduché kombinácie materiálov, najlepšie urobíte, ak si pozvania nachystáte do zásoby, povedzme na týždeň dopredu. Ak nastane vhodná chvíľa, iba vytiahnete hotové pozvanie zo šuflíka a hotovo. Úplne si vystačíte s pár plastovými nádobkami s prichystanými materiálmi.
Pozor, pozor – novembrová výzva!
Na týždeň od 7. do 11. novembra 2016 Dagmar pripravila parádnu výzvu pre vás a vaše deti. Všetky informácie nájdete na jej webe Farebné prsty a vo FB skupine Klub farebných prstov.
krásne si to spísala! :)