Knihy alebo hračky – ktorý darček je lepší?

Knihy alebo hračky - ktorý darček je lepší?Deň pred Vianocami som v mojej obľúbenej martinusáckej kaviarni zahliadla pána, ktorý váhavo postával pred policou s detskými knihami. Výber široký, čo má kúpiť? Slečna predavačka bola hneď pri ňom, veľmi dobre mu poradila a nechala ho vybrať si. Stál tam a dumal. Potom preskúmal ceny všetkých troch možností. „Dvanásť eur?,“ povedal. „Za to mám škatuľu Lega v akcii“. A šiel.

Nuž, je to tak. Nie je ľahké vyrábať čitateľov, a už vôbec nie lacné. Čo si vaše detiská našli cez Vianoce pod stromčekom? Viac plastu či viac papiera? (Tie naše už pri ohmatkaní prevracajú očami a zívajú „Záse knihááá.“) (Ale potom sa tešia, samozrejme). FB stránka Psychológia pre milujúcich rodičov presne k tejto veci pred pár dňami uverejnila výborný článok, a my ho veľmi radi s ich dovolením zdieľame.

 

Aké hračky kupovať pre malé deti?

Rodičia a príbuzní sú často zmätení – ponuka v obchodoch je obrovská a my nevieme, ako sa v nej orientovať. Stačia ročnému dieťatku obyčajné kocky, alebo potrebuje minipočítač, ktorý svetielkuje a rozpráva, najlepšie v rôznych jazykoch? Ak by sme mohli výber nechať na drobcoch, bolo by to asi jasné. Čím viac blikania a hudobných efektov, tým je pre ne hračka atraktívnejšia. Ale čo ak chceme, aby hračky deti nielen zaujali, ale aj rozvíjali?

Čerstvý výskum z časopisu JAMA Pediatrics nám môže pomôcť „hračkovú dilemu“ aspoň čiastočne vyriešiť. Výskumníčka z Univerzity v Severnej Arizone Anna Sosa sa zamerala na to, ako hračky pôsobia na rozvoj rečových schopností, pretože naučiť sa komunikovať je jednou z hlavných vývinových úloh batoľacieho veku. A čo zistila? Asi to tušíte aj sami: „Keď hovorí hračka, nehovorí dieťa!“

Výskumu sa zúčastnilo 26 párov rodičov a ich deti vo veku 10 až 16 mesiacov. Každá rodina dostala tri skupinky hračiek. V prvej boli elektronické hračky ako detský počítač, telefón, hovoriaca farma a podobne. V druhej tradičné hračky: puzzle, „vkladačky“ s rôznymi tvarmi, kocky s obrázkami. Tretiu skupinku predstavovali knižky. Rodinky s deťmi sa pri svojich hrách nahrávali a výskumníčka neskôr záznamy analyzovala, aby zistila, ako rôzne typy hračiek podporujú alebo nepodporujú komunikáciu.

A naozaj našla významné rozdiely: Elektronické hračky, ktoré rozprávali, svietili a spievali, boli rozvoju jazyka menej nápomocné než tradičné hračky a knihy.

Prečo je to tak?

Vysvetlenie nájdeme v správaní rodičov. Pri hre s elektronickými hračkami majú rodičia tendenciu nechať hračku a dieťatko osamote, pretože spievajúce či blikajúce veci dieťatko prirodzene zaujmú aj sami. Rodičia teda s deťmi pri hre menej komunikovali a menej odpovedali na ich prejavy. Aj bábätká boli pri takejto hre „skúpejšie na slovo“, ich pozornosť plne pohltila hračka.

Naopak knihy najviac podporovali komunikačné výmeny medzi bábätkami a rodičmi. Ak však dieťa aktuálne nepreferuje čítanie, považuje výskumníčka za vhodnú alternatívu tradičné hračky.

Ak je teda vašim cieľom podporiť u bábätka vývin reči, vyberajte skôr knižky alebo jednoduchšie hračky. Namiesto peňazí, ktoré investujete do elektronických hračiek obetujte radšej svoj čas na spoločné čítanie alebo stavanie kociek. Blikajúce a spievajúce hračky dokonale plnia úlohu zaujatia detskej pozornosti – a naozaj existujú situácie, kedy nám zaručia dlho očakávanú chvíľu oddychu.

Neplatí však, že čím je hračka zložitejšia, tým je pre dieťa prínosnejšia. Ochotného rodiča či staršieho súrodenca zatiaľ žiadne drahé svietiace a hovoriace zariadenie nenahradí.

 

Čo vy na to, rodičovia? Z akých darov sa vaše decká najviac tešia? A ak kupujete hračky, akým dávate prednosť? Podľahli ste niektorej z hračkárskych celebrít alebo statočne odolávate Spidermanom a spol.?

___

Zdroj: Sosa V. Anna. Association of the Type of Toy Used During Play With the Quantity and Quality of Parent-Infant Communication. JAMA Pediatr. Published online December 23, 2015. doi:10.1001/jamapediatrics.2015.3753

Photo Credit: wwarby via Compfight cc

 

8 komentárov ku “Knihy alebo hračky – ktorý darček je lepší?

  1. My nakupujeme knihy,pracovne zosity, malovanky, lego, puzzle, modelinu, bábiky ( som taky rekreacny „zberatel“) drevene (pripade ine neplastove) riadiky do kuchynky (drevenej+ improvizovanej).(A mame tie dreveny domcek pre babiky s drevenym nabytkom, vsetko rucna vyroba, takze to uz neriesime, len sa hrame) Najnovsie mi starsia dcera povedala , ze na 6te narodeniny si neprosi babiku, lebo tych uz ma dost , ale ze si prosi auto a knihu…

    1. Presne. Čiže všetko čo podporuje predstavivosť. A vlastne tiež interakciu. Z tej štúdie vyplýva, že najlepšie hračky sú tie, ktoré pomáhajú rodičom a deťom zhovárať sa. Robíte to super (ale to sa už dávno vie.)

  2. Neznášam svetieľkujúce a pípajúce hračky pre malé deti :-) Moje deti našťastie netúžia ani po Spidermanoch a podobných záležitostiach (pravdepodobne preto, lebo ich nepoznajú). Zato knihy, lego, drevené kocky či figúrky zvieratiek majú u nás doma kopec miesta k dispozícii :-)

    1. Aha, Lenka #supermamka. :) (Ale možno si vymysli plán na deň, keď sa deti o Supermanovi dozvedia. Môj syn hneď chcel špeci okuliare, už-už sme boli v situácii Mamaaa-kúúúp-miii. Tak som ho uhovorila na Doctor Who, superhrdina, ktorý zachraňuje všetký vesmíry svojim skrutkovačom. A keďže ten sa nepredáva, mladý si ho šiel vyrábať….Katastrofa odvrátená. Klasický Doctor Who.)

  3. Knížky kupuji každou chvíli, dávám je dítěti průběžně, takže o vánocích či narozeninách se musím vytasit s hračkou. Naposledy mělo největší úspěch Člověče nezlob se, dřevěná kuchyňka, kytara a… tablet. Usoudili jsme, že nemá smysl držet syna od gadgetů dál, když ho zajímají. Ale dodržujeme velmi striktně pravidlo, že se tablet nikde volně neválí, syn si o něj musí říct sám a pak ho zas uklidíme z dosahu.

  4. Super! Uz som sa citila divne, ze synovi nekupujem hracky, iba knihy :-D najnovsie nam pribudli Potulky jarou, letom, jesenou a zimou. Muz vravi, ze uz tie samotne by mu na dalsie 2 roky vystacili. Ale co mam robit, ked je tolko knih, co Ondrej musi mat?! :-)

  5. Podľa mňa nič nie je len čierne a biele :-) U nás sa nájdu knihy, kvalitné hračky rozvíjajúce schopnosti, ale aj tie svetielkujúce a hrajúce. Všetky tri skupiny prezentov majú úspech a dieťa nám prvé slovo povedalo v 9. mes ;-) Myslím si, že v prvom rade treba nájsť rovnováhu, dieťatku sa venovať, potom aj trochu hračkárskeho braku nevadí :-)

    1. Iste, Zdeni, dôležitá je rovnováha. Vieš ale ako dopadol ten prieskum s rodičmi na Slovensku – biedne. Čiže keď má dietko rado čerstvú zeleninu, lízatko z času na čas neurobí zle. Ale väčšina (a stále viac) slovenských detí je kŕmených šiškami a palacinkami. :(

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *