Konferencia (ne)obyčajných rodičov 2018

Na jeseň 2018 sme si zopakovali Konferenciu (ne)obyčajných rodičov, tentokrát však už počas celého víkendu a dokonca so zahraničnými hosťami! Počasie nám neuveriteľne prialo, a tak sme si celé dva dni vychutnali v atmosfére babieho leta. A skutočne sa to hodilo: hlavnou témou Konferencie bol totiž hnev. Hnev rodiča a hnev dieťaťa. To je veru veľká a neľahká téma, a bolo o čom uvažovať.

Záznam zo všetkých štyroch prednášok o tom ako čo sa deje v našom vnútri a akú úlohu v tom plnia príbehy prinášame nižšie.

V tomto roku sme sa teda rozhodli zamerať sa na hnev: na detský i dospelácky hnev. Ako s ním žiť a ako ho spracúvať? Ako regulovať kričiaceho päťročníka a revúce dvojročňa? Existuje nejaká prevencia? Naozaj môžu pomôcť knihy? Toto nie sú ľahké otázky a skôr či neskôr si ich položí každý rodič. Počas týchto dvoch dní ste sa teda mohli pýtať pýtať a pýtať (a popritom zisťovať, že vlastne vôbec nie ste sami) – či už na prednáškach alebo hlavne na seminároch v malých skupinách. Sme za vás vďačné, dobrodruhovia.

Zoznam prednášok, ktoré ste mohli zažiť

Hnev alebo esej o láske a zrade

„Bodaj by ste zhavraneli!,“ vraví matka v rozprávke o zhavranelých bratoch, ktorá je zároveň rozprávkou o matkinej únave a hneve, ale aj o sile súrodeneckej lásky. Táto prednáška ponúkla psychoanalytické zrkadlo ako z počiatočnej lásky, obetavosti a starostlivosti vzniká hnev, žiarlivosť a zrada na podklade klasických motívov známych rozprávkových príbehov. Motívy z klasických rozprávkových príbehov ste hľadali aj v súčasných vzťahoch a rodinných príbehoch. Videozáznam z prednášky klinickej psychologičky Evy Reichelovej si viete pozrieť na tejto podstránke.

Všetky možné princezné

Čo všetko ovplyvňujú ilustrácie v knihe? Ako má byť ilustrovaná “dobrá” a “vhodná” detská kniha? Majú sa v nej všetci usmievať? Má byť chutná na prvý pohľad? Realistická, uletená, kreslená ceruzkami či maľovaná? A čo s knihami, ktoré sú vyslovene čudné? Výborný príspevok islandskej autorky a ilustrátorky Ragnheiður Gestsdóttir (v spolupráci s tlmočníčkou Ester Demjanovou) hovoril o tom čo sa na knihách páči a nepáči deťom, čo sa páči či nepáči ich rodičom a kam v tom všetkom s Elzou a spol. Záznam z prednášky nájdete na tejto podstránke.


O zdravom hneve dieťaťa

Dieťa, ktoré nerešpektuje rodiča – kedy je to súčasťou normálneho vývinu a kedy hovoríme o poruchách správania? S rodinnou psychologičkou Katarínou Ontkovou ste sa dívali na zdravý vývin dieťaťa od počatia až po dosiahnutie dospelosti, na jednotlivé vývinové míľniky a úlohu „neposlúchania detí“ v nich. To všetko bolo doplnené informáciami o vzťahovej väzbe, ktorá hrá kľúčovú rolu pri „nerešpektovaní.“ Prednášku si viete pozrieť zo záznamu na tejto podstránke. 

Rozprávka a emócie

Prednáška pedagogičky Ľudmily Hrdinákovej sa zameriavala na to, aký význam má literárna rozprávka pre dieťa súčasnosti, akými mechanizmami naň pôsobí, aké sociálne a emociálne impulzy mu poskytuje. Osobitý zreteľ venuje emóciám ako strach, ľútosť a hnev, dotkne sa i detskej neposlušnosti v kontexte rozprávkových príbehov. Celú prednášku môžete vidieť na tejto podstránke. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *