Všetky možné princezné.
Čo všetko ovplyvňujú ilustrácie v knihe? Ako má byť ilustrovaná “dobrá” a “vhodná” detská kniha? Majú sa v nej všetci usmievať? Má byť chutná na prvý pohľad? Realistická, uletená, kreslená ceruzkami či maľovaná? A čo s knihami, ktoré sú vyslovene čudné? Výborný príspevok islandskej autorky a ilustrátorky sa zameriava na to, čo sa na knihách páči a nepáči deťom, čo sa páči či nepáči ich rodičom a kam v tom všetkom s Elzou a spol.
Odporúčaná literatúra:
Zavrite oči a predstavte si knihu (či knihy), ktoré ste mali v rukách ako dieťa. Možno to je kniha, ktorú ste milovali alebo kniha, ktorá bola čudná. Alebo hoci kniha, ktorej ste sa báli. Najdôležitejšie je, že vo vás prebudila mnohé emócie a ešte stále vo vás žije.
Ragnheiður Gestsdóttir, ilustrátorka a autorka detských kníh
“Moje deti majú nesmierny vplyv na moju prácu.”
Ragnheiður Gestsdóttir sa narodila 1. mája 1953 na Islande do rodiny maliarov a spisovateľov. Študovala učiteľstvo a neskôr aj históriu umenia a literatúru. Svoju prvú knihu ilustrovala, keď mala 18 rokov, avšak jej prvá kniha, ktorú napísala a zároveň ilustrovala sa dostala do tlače o sedem rokov neskôr. Jej práca sa delí do troch hlavných častí: ilustrované knihy pre malých čitateľov, vzdelávacie materiály a romány v žánri Young Adult. Za svoje práce už bola mnohokrát ocenená doma i v zahraničí. Doma sa už veľmi dlho angažuje v podpore detského čítania a je členkou medzinárodnej poroty IBBY (medzinárodného inštitútu detskej literatúry). Je vydatá, má štyri deti a 5 vnúčat – aspoň zatiaľ!
Jedným z najsilnejších vzorov v jej živote je jej mama, ktorá ešte aj teraz vo veku 92 rokov čulo tvorí. Knihy miluje, no nemá žiadnu obľúbenú viac než iné. Odkedy ju jej stará mama naučila čítať vo veku štyroch rokov, knihy sú pre ňu otázkou prežitia.