Voda, voda, samá voda! (4.týždeň Prečítaného leta)

Štvrtý týždeň Prečítaného leta je za nami. Všade voda, samá voda. V nedeľu večer bolo v správach vlastne priveľa vody. Vtedy váham, či a kedy začnem staršiemu synovi ukazovať správy. Aj povodne sú voda v celej ich hrôze, a je to tiež dôležitá lekcia o našom svete. Čo myslíte?

Inak bol ale celý vodný týždeň veľmi pomalý, letný a spokojný. Takýto:

Kluci běhali v dešti až byli durch. Tu a tam něco. Málo klidu na soustředění pro mě. Ale fakt krásné dny.,

napísala o ňom Zuzana. Nám sa to behanie v daždi často zdá v materstve veľmi málo. Ale nie je, veru nie je. Materstvo je náročné dobrodružstvo, a o to lepšie padne, že málo naozaj stačí.

Aj to sme si chceli v Prečítanom lete pripomenúť: že žiadne drahé krúžky a itinerár na šesť stránok. Iba drobnosti.

Čítali sa nové aj staršie príbehy.

Pampúch si číta všeličo, krásne a neobyvklé knihy. V tomto týždni to bola Řeka, a určite si to nenechajte ujsť. Řeka je kniha, ktorú pokojne kúpte ako dar, keď máte chuť kúpiť ponožky, lebo už neviete čo iné. Je lepšia. Menej neutrálna. Ako dar možno niečo rozvlní.

reka_03

Zuzana pozbierala zaujímavú kombináciu českých titulov a Edita k tomu pridala niekoľko zahraničných. Retro leporelá vo mne vzbudzujú rozličné nostalgické nálady a vyvolávajú spomienky. Som vďačná, že stále bez problémov rozumiem češtine! (A som vďačná, že moje deti rozumejú angličtine.)

zuzanamore2

klokani_voda
My sme v tomto týždni najviac čítali o úhorovi z knihy, ktorá ho vykreslila ako jedno nesmierne tajomné prekrásne stvorenie. Takéto knihy ja veľmi môžem a veľmi mi v slovečnine chýbajú.

Think of an Eel

Počas celého týždňa aj naďalej víťazili jednoduché hry s dobrým nápadom. Aha.

Polárka sa odvážne brodila potokom (až 200 metrov to bolo!) s tromi deťmi. Že to bola expedícia náročná sa dočítate v článku. Aj susedy ich vystríhali, aj pijavice, hady a švagrovia všemožne ohrozovali… leto za domom u babky ako má byť.

polarkasabrodi

Pre mňa osobne bol najväčším prekvapkom vedrový močiar, ktorý s deťmi vyrobila Antimama. I keď v ňom pijavice nepestujú, zverov majú požehnane, napríklad komárie larvy. Na leto ideálne!

zubrienky

Rybníkom sa brodili aj Klokánkovia, a bola to zábava. Neskôr v týždni už prišlo na najrozličnejšie vodné hrátky s mydlom, nádobkami a legom.

klokanekbrodenie

klokankovia sa hraju vo vode

Nuž a po brodení príde rad znovu na malé veci, lebo aj tak z nich sa najviac skladá deň. 

U Adamkov sa rozbehla plastelína a stavba lodí. Marianna hrami dopĺňa knihy, ktoré Adamko číta, a tak si podľa Lily a rybka vytvarovali oranžovú rybku a k tomu postavili loď.

adamko

Podobne to prebiehalo aj u Miriam, kde sa zase lovili ryby.

miriamryby

Dagmar z úžasnej stránky o Tvorivých prstoch prišla s efektným nápadom, kde sa mrazia tony ľadu, do nich sa púšťa soľ a do tej sa maľuje.

farebneprsty

Nuž a u Zuzany sa dokonca pridali aj lívanečky.

livanecky

A to je všetko. Drobnosti, za ktoré sme v očiach našich detí superhviezdami.

Nasledujúci týždeň je o hradoch, rytieroch, priepastiach a princeznách. Tešíme sa!

(Michodom, spomínate?)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *