Dní tridsať, minút päť. Pridajte sa!

Rodičovia, na prvom januári nie je nič magické. Začať niečo meniť sa dá kedykoľvek. Tak sa pridajte.

Možno ste už niekoľkokrát chceli zaviesť pravidelné čítanie do vášho denného programu, no deti nechcú ani za svet, vy už večer ani nevidíte, čítanie je posledná vec, ktorú máte na mysli.

A keďže sme tiež rodičia a veľmi dobre vieme ako to chodí, máme pre vás čosi naviac, čo vám môže štart do nového zvyku zjednodušiť. 

Takže čo teraz? Je to jednoduché – začnite dnes, a začnite smiešne malými cieľmi. Podľa výskumov by dieťa malo dostať aspoň 20 minút čítania denne, no teraz nechajte výskumy bokom. Začnite málom.

Začnite budovať zvyk

Dnes bude stačiť 5 minút. Dnes, a tiež niekoľko najbližších dní a týždňov. Ak si vaša ratolesť vyžiada viac, nech sa páči. Ak však nie, po piatich minútach odložte knihu bokom. A ak čítavate hlavne večer, potom si len šuškajte pod paplónom.

Aby sme vás a vaše deti motivovali, prizvali sme si k spolupráci ilustrátorku ilustrátorku Petru Lukovicsovú (áno áno, to je tá z knihy Cesta na svet), ktorá pre vás nakreslila obrázok zázračného stromu. Vytlačte si ho a spoločne po čítaní vymaľujte jeden lístok na strome. Ako budú pribúdať zelené listy, bude pevnieť aj váš zvyk čítať si spolu. Vždy po desiatich či pätnástich sa môžete odmeniť zmrzlinou, výletom do zoo alebo novou knižkou.

 

Vytlačte si plagátik a vezmite niekoľko kópií rovno do vašej škôlky či školy. Kto vie, možno zmeníte život aj inému rodičovi. Máme ich aj v češtine!
?Kliknite sem, aby ste sa dostali ku verzii plagátiku pre tlač.?

Tri ľahké spôsoby ako na to:

 1. Majte obľúbenú knihu na wecku a využite každé kakanie vášho potomka.
 2. Majte obľúbenú knihu na stole počas raňajok a využite chrúmajúcu (teda zatvorenú) pusu vášho potomka.
 3. Majte obľúbenú knihu na chladničke a použite ju kým potomok líže nanuk. Olepené operiete/poutierate. Knihy nie sú z cukru, prežijú všeličo.

Pridajte sa k nám na Instagrame či na Facebookutam vás budeme každý deň povzbudzovať. Foťte momentky s vašimi deťmi a knihami, a používajte pritom náš zvyčajný hashtag #citajmesispolu. A takisto môžete svetu dať vedieť, že začínate pracovať na novom dôležitom zvyku, a použite náš hashtag #aspon5minut. Všetci vám zatlieskame!

 Povzbudili sme vás

Ak ste sa rozhodli pridať do tejto výzvy na jún/júl, už viete, že záštitu nad letnou výzvou prevzalo vydavateľstvo Zelený kocúr Každých desať dní sme žrebovali vždy štyroch výhercov, ktorých Zelený kocúr štedro odmenilo za snahu.

UPDATE 3: Aj tretia časť súťaže je už ukončená. 
Fináloví víťazi a superčitatelia sú Anna Strohnerová, Iveta Melicherová, 
Marek Hegedus a Ivana Ševčíková. Blahoželáme!
UPDATE 2: Už aj druhé kolo žrebovania je ukončené. 
Vyžrebovaní boli Lucia Goghová, Lenka Filipová, 
Peter Luprich a Angela Obročníková. Blahoželáme a ozveme sa vám na mail. 

UPDATE: Prvé kolo žrebovania je ukončené. 
Z vás všetkých, ktorí sa pustili do výzvy nám random.org vyžreboval tieto štyri mená: 
Ivana Dvoraková, Gita Pokrývková, Lenka Nedić a Diana Ducká. Blahoželáme! 
Ozveme sa vám na mail.

P.S.

Čítanie je dôležité. Avšak nezabudnite na to najdôležitejšie: že si chcete čítať, pretože sa máte radi – viac než pol hodinku s telkou po celom dni alebo novú hračku. Čítanie vám má všetkým prinášať radosť. Iba tak si budete môcť všetci dlho vychutnávať všetky jeho výhody. Hľadajte knižky, ktoré vám sadnú, zisťujte, čo vaše dieťatko už dokáže (neprehliadnite našu sériu o čítaní podľa veku), a robte z tohto času vašu prioritu.

Do čítania, priatelia.

 

15 komentárov ku “Dní tridsať, minút päť. Pridajte sa!

 1. Skvelý nápad, už aj sťahujem a dnes (najneskôr zajtra) začíname, hádam sa nám bude dariť :-).

 2. Skvely napad! My sme teraz vo faze, ked uz jedna ani dve knizky naraz nestacia, a mne vyschyna v hrdle, a Matik recituje basnicky…a ja sa velice velice vytesujem.

  1. Jozef, kontrolovali sme práve teraz, všetko beží ako má. Čo nefunguje tam u vás? Prihlasovať sa netreba, stačí stiahnuť.

 3. Eťa:
  Aj my čítame každý deň, resp. večer. Dcérka bude od septembra prváčka, ale s písmenkami sa už kamaráti, takže si číta aj sama. Knihy nás sprevádzajú všade. Náš ocko pracuje v knižnici, takže stále máme niečo nové =)

  1. Tak to blahoželáme, dcérka s písmenkami (a ani školou) určite zápasiť nebude. Veľa zdaru v septembri!

 4. Čítame každý deň. Dcérka má štyri roky a už má svoj vlastný preukaz do knižnice :) Veď keď má mamka, musí mať aj ona :) A môj skoro 18 mesačný syn si v knižkách tiež rád listuje. Čítame si pri poobednom spánku a tiež večer, synček pri ňom zaspáva. Osobne si myslím, že to deťom dáva veľa, dcérka má výbornú slovnú zásobu, krásne artikuluje, vie čísto povedať všetky písmenká a má aj dobrú pamäť, niektoré rozprávky vie krásne prerozprávať a využíva aj intonáciu. A vďaka knižke Connie ide k zubárovi sa nebojíme zubára a tak nám mohol zaplombovať jeden zúbok :)

 5. Áno, čítame lebo to máme radi! :) Už veľmi dlho a naozaj pravidelne. Vďaka „Čítajme si spolu“ a spriateleným blogom si už dokážeme aj vyberať oveľa lepšie tituly ako predtým. Čítanie sa stalo denným rituálom a ak velikánskou náhodou nečíta mamka, ocko, staršia sestra mladšej… (lebo u nás je to opačne – dietko chodí za najbližšou voľnou osobou v dosahu a dobiedza – no čítaj už!) :) , tak v „najhoršom“ prípade si dietko berie do ruky bábiky a ono samotné číta im. :) pozdravujeme. A ozaj, včera milé prekvapenie – vyskúšala som kúpiť Bublinu – a tam v strede vaša čítacia letná mapa – tak ma to potešiloooo – poputuje na nástenku a hurá! – ideme testovať Bublinu!

  1. Milá Mariana, aký krásny komentár. Ďakujeme za povzbudenie, veľmi si to vážime. Tešíme sa, že vám to doma takto číta.

 6. Máme doma 6 a pol mesačného škriatka, ktorému sa z každej strany, samozrejme, sypú kadejaké hračky. Mama si ale najradšej ulietava na knihách, takže sa mu za tých pár mesiacov už krásne rozrástla jeho mini knižnica. Z čoho mi ale srdiečko od radosti piští je, že jeho tie knižky ozaj bavia zo všetkého najviac. Od úplného malinka =) Keď čítame, ani nedýcha. Má knižky, ktoré číta len so mnou a také, ktoré číta len s otcom. Na návšteve u krstnej aj u starkých má zase iné knižky… verím, že to takto úspešne potiahneme aj ďalej. =)

  1. Toto je naozaj najlepší možný štart. Keď si knižny spája s mamou, s tatom, s krstnými, vtedy knižky sa naisto rovnajú láska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *