Prečítané leto

Pozor pozor: Prečítané leto má nový domov, samostatnú stránku. Kliknite si jeho nové logo.

Poznáte Prázdninový útlm?

  1. Prázdninový útlm a prečo je to pliaga.
  2. Ako proti nemu.
  3. Čo máme pre vás.
  4. Kto všetko tvorí Prečítané leto.

1. Prázdninový útlm a prečo je to pliaga.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do škôl a škôlok vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak straty, ku ktorým počas leta dochádza sú veľmi veľké, a veru nie na zasmiatie. Na Slovensku sa o tomto veľa nehovorí, no vo svete je prázdninový útlm veľmi podrobne preskúmaný. A ako sa ukazuje, každé prespaté leto má dlhodobý vplyv na ďalšie vzdelávanie dieťaťa. Všetko sa začína už v období škôlky.

Strata 2.6mesiaca matematickych zrucnosti. Strata az troch mesiacov jazykovych zrucnosti. 2-3x rychlejsie priberania v porovnani so skolskym rokom. Objavuje sa uz u 5-rocnych deti v pripravkach. 60 percent rodicov neveri, ze v lete dochadza k stratam. 48 percent rodicov veri, ze dieta ma byt hlavne vonku. iba 17 percent rodicov veri, ze pocas leta treba citat. Deti vo veku 5/11 rokov stravia v lete 17.4hodiny pozeranim telky, 16.4 hodiny hranim sa vonku, 5.9 hodiny citanim. Na to, aby dieta nestratilo zo skolskeho roka nic staci cez leto precitat 4 az 6 knih.

Prázdninový útlm je veľká pliaga. Súvisí s tým, že cez leto deti stratia rytmus, ktorý školský rok má, bez ohľadu na to či sú v škole alebo v škôlke. Stratia zodpovednosti, nad ktorými bdiete aj vy. Je to tak aj preto, že rodičia – a mnohokrát ani učitelia – o ňom jednoducho nevedia. Alebo nad ním kývnu rukou, že to je vlastne samozrejmosť, veď deti si musia po školskom roku trochu oddýchnuť.

A deti teda oddychujú – ale pokiaľ nie sú v tábore alebo pokiaľ nemáte čas venovať sa im cez deň, nezvykne to končiť veľmi dobre. Zvykne to končiť pri priemerne sedemnástich hodinách telky za týždeň na rozdiel od šiestich hodín kníh za týždeň.

2. Ako proti nemu.

Áno, oddýchnuť si musíme všetci, o tom potom. Dôležité však je, že proti prázdninovému útlmu existuje veľmi jednoduchý – a stále oddychový – liek. Skutočne. Taký jednoduchý, až by sa vám možno nezdalo: presnejšie 4 až 6 prečítaných kníh za jedno leto. Infografika-druha-strana-web

3. Čo máme pre vás.

Leto nie je iba útlm ale aj …nuž, zmätok. Ráno sa vám zdá, že máte pred sebou celý deň. A potom je odrazu večer, všetci sú spotení a unavení, a deň ste si ani nevšimli.

Presne preto sme pre vás pripravili jeden prázdninový balíček, ktorý vám snáď pomôže prežiť ho ešte zmysluplnejšie. A trochu vás – dúfame – odbremení. Nazvali sme ho príhodne Prečítané leto, aby sme vás dopredu vyzbrojili proti všetkým letným bacilom.

Balíček obsahuje deväť letných tém na celé prázdniny: na každý týždeň jednu.

Na každý týždeň máme pre vás podľa novej letnej témy zopár tipov na čítanie. Ak sa k nám pridáte, môžete a nemusíte si vyberať z  našich tipov. Nakoniec, možno sa vám nepodarilo ich zohnať alebo možno nepatria k vašim obľúbeným. Máte voľnú ruku!

Na každý týždeň tiež pre vás máme zopár nápadov na hry alebo aktivity. Niektoré nezaberú žiaden čas, iné si viete vsunúť do dobrodružstiev, ktoré by ste aj tak s deckami podnikli. Pridajte sa alebo si vymyslite vlastné.

A to všetko si môžete stiahnuť v jednom peknom .pdf balíčku.

Prečítané leto: tipy na knihy  Prečítané leto: aktivityPracujete v knižnici alebo máte jednu obľúbenú, kde sa dajú presvedčiť na spoluprácu? Pridajte sa k nám!

Stačí na to jeden stôl pri vchode, na ktorom každý týždeň len vymeníte vašu zbierku kníh podľa aktuálnej letnej témy. Litpark, hlavná pobočka košickej Knižnice pre deti a mládež, v tom ide s nami, veď len pozrite ich FB stránku.

Infografiku a zoznamy kníh s hrami sťahujte tuto. Ďakujeme, že s nami bojujete proti Prázdninovému útlmu.


Máme pre vás mapu Prečítaného leta! Vyrobil ju pre vás Robo v spolupráci s Edit Sliackou. Môžete si ju stiahnuť vo farebnej verzii na zavesenie na stenu či dovymaľovanie. Alebo v čiernobielej verzii na tvorivé kresliace chvíle.

mapa farebná

Mapa Prečítaného leta čiernobiela
Ak by ste chceli oceniť prácu, ktorú pre nás náš grafik a otec Robo robil bez nároku na honorár, použite prosím tento Paypal Donate button. Použiť ho môžete aj bez toho, aby ste mali Paypal účet, stačí obyčajná Visa alebo Maestro karta. Peniaze pôjdu na účet, ktorý je registrovaný pre Čítajme si spolu, a budú vašim darom. Najneskôr ku koncu mesiaca, tj. ku koncu Prečítaného leta, budú prevedené jemu. Viac z jeho práce si môžete pozrieť tuto. A skutočne, stačí množstvo podľa vášho uváženia: od dobrej kávy po dobrý obed. 1. K tomu všetkému bude mať pre vás Pampúch a aj ja pravidelné týždenné updaty o tom, čo sa deje a ako.
 2. A máme pre vás ešte pár ďalších blogerov, ktorí pôjdu letom s nami a budú o tom pravidelne (alebo tak pravidelne ako leto a rodina dovolí) publikovať články.
 3. Prihadzujeme aj FB stránku Prečítaného leta. (V minulom roku sme sa sústredili na FB skupinu, kde ste zdieľali všetko čo s Prečítaným letom môže súvisieť.) Tú ale budeme využívať stále menej, pretože v tomto roku sme ju ale na mnoho žiadostí nahradili FB stránkou. Čochvíľa ju doplníme aj osobitným webom.
 4. Ani neviete ako a môžete súťažiť. Branakdetem.cz má krásnu letnú súťaž s tagom #zazitkovani. Na ich stránke si môžete stiahnuť väčší alebo menší nápadník na letné hry s deťmi a vychutnať si to, spojiť si ich súťaz s našimi hrami. Litpark má rovnako výbornú letnú súťaž o knihy a o členské zdarma. (Ak nájdeme nejakú ďalšiu, dáme vám vedieť.)

A preto.

Nečakajte už na nič. My čakáme na vás. Toto leto bude prečítané leto.

4. Kto všetko tvorí Prečítané leto.

Prečítané leto sme vytvorili my dve: Viki z Čítajme si spolu a Alžbeta z Malého pampúcha. Varili sme ho dobré tri mesiace popri našich deťoch a ostatných záväzkoch. K nám sa pridal ešte kamarát a otec Robo, talentovaný grafik, ktorý nám vytvoril túto parádnu infografiku, mapu a ešte čosi čo sa zatiaľ chystá. Vďaka nemu je Prečítané leto také príjemné na pozeranie.

Okrem toho sa do Prečítaného leta s knižkami na cestách pustilo niekoľko našich virtuálnych či skutočných priateľov. Aj ich budete môcť počas celého leta sledovať a nechávať sa nimi inšpirovať.

mimi malá knihomilka

Klokaní guláš

moje a Adamkovo ihrisko

Antimama

Ina's Little Studio

Takisto aj

vrz

mom plus cam

A najnovšie vítame aj

Farebné prsty

___

 

Zdroje:

Straty matematických a jazykových zručností

Priberanie počas leta

Názor rodičov na prázdninový útlm 

Postačuje 4 až 6 kníh

Ďalšie informácie k prázdninovému útlmu 

15 základných faktov ku prázdninovému útlmu (bez odkazov na štúdie)