Nie je leto ako leto, nie je hrad ako hrad (5.týždeň Prečítaného leta)

 

Skončili sme piaty týždeň Prečítaného leta. Tento bol o hradoch a bol …hmmm…nebyčajný. Totiž, začal sa tým, že mnohé maminy nevedeli čo čítať so svojimi deťmi: v súčasnej detskej knihe o rytierov nejako nie je záujem. A ak aj nejaký hrad objavíte, väčšinou v ňom býva moderný superzločinec (Moriarty, Red Skull, barón Strucker. Alebo Gargamel.)

Avšak jadrom knižných výziev je práve to, že vás podnecujú k tvorivosti. Takže si poviete, že ostanete v téme, no zároveň hladáte ako z nej von. To sa stalo aj v našom Hradnom týždni, a tak z neho vznikol jeden z najdobrodružnejších týždňov Prečítaného leta doteraz.

Fakt, že prvou knihou týždňa sa stal Zdenkin bláznivý hradný kúsok Kdo si prdnul u dvora v podstate udalo náladu všetkému čo nasledovalo. Táto kniha je vlastne kekešnou knižkou o kráľovských a nekráľovských manieroch, a deti sa z nej idú popučiť. Pampúch sa vo svojom výbere zameral na rytierov, a ani tí už nie sú to, čo bývali: Vianočka udatný je totiž jedna nesmierne svieža hra na Dobšinského. Pridajte k tomu Blexbolexa a jeho hrátky so žánrom stredovekej romance v Romanci – veru tak, nebude dvor dvorom a ani rytier rytierom. Preto Jak šel slon na houby, ktorú so sebou brala na výlet Zuzana vlastne nikoho neprekvapil – toto je naozaj veľmi slobodná verzia hradného týždňa.

O to viac sa ale vzdelávalo v historických veciach hradných. Adamko si študijné materiály rozložil priamo na dlážke Spišského hradu. Ina s dievčatami maľovala hradné portréty, Eda s klokankami šila pre kráľa. Lenkini zbojníci sa pridali maľbou štítov a meča.

Dagmar stavala hradné múry, Veronika sa zamerala na padací most a Alžbeta zase na vežu v oblakoch. Bojovalo sa (rytier či pirát, o život ti ide!), a pochopiteľne cestovalo po celom Slovensku a Čechách.

Všetko možné sa dialo, lebo aj rodičia sú vlastne povolaním drakobijci, len to o sebe v živote hypoték a pevného pracovného času musia tajiť. (Ak ešte nie ste v našej FB skupine, prichádzate o veľa. Viete aké parádne hrady sa stavali? Hrady, zámky, rytieri v brneniach a výlety za pokladmi.)

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rytieri zostarli a prestali byť zaujímavým námetom na príbeh. Málokto si ale všimne, že oni len vymenili kostým a rekvizity. Už nemávajú mečmi, teraz používajú zelené päste, inteligentné oblečko, kladivá a superodolné štíty. Ich hrady neboli postavené v stredoveku, ale stále sú to pevnosti. A aj rytierska česť je stále v hre, tiež lojálnosť a ochrana slabších. No a podobne je to s princeznami: na ružových šatách je stále čosi magické (magnetické?), ale ak si majú zababrať ruky moderným umením, nezaváhajú ani na chvíľu.

Pampúch do peny odetý

Tak takýto bol hradný týždeň: plný. Ako ste ho prežili vy? Napíšte nám do komentárov, ak hráte s nami, no nie ste na Facebooku. A nezabudnite, že náš grafik Robo a ilustrátorka Edit Sliacka v krásnej spolupráci pre vás vyčarovali mapu Prečítaného leta, ktorú si môžete vymaľovávať podľa toho, ktorou témou práve prechádzate.

mapa precitaneho leta farebnáMapa Prečítaného leta čiernobiela

 

Šiesty týždeň Prečítaného leta bude s knižkami, v ktorých sa mení počasie. Uvidíme sa, rodičovia!

Jeden komentár ku “Nie je leto ako leto, nie je hrad ako hrad (5.týždeň Prečítaného leta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *