Nie je leto ako leto, nie je hrad ako hrad (5.týždeň Prečítaného leta)

Nie je leto ako leto, nie je hrad ako hrad (5.týždeň Prečítaného leta)

Skončili sme piaty týždeň Prečítaného leta. Tento bol o hradoch a bol …hmmm…nebyčajný. Totiž, začal sa tým, že mnohé maminy nevedeli čo čítať so svojimi deťmi: v súčasnej detskej knihe o rytierov nejako nie je záujem. A ak aj nejaký hrad objavíte, väčšinou v ňom býva moderný superzločinec (Moriarty, Red Skull, barón Strucker. Alebo Gargamel.)

Avšak jadrom knižných výziev je práve to, že vás podnecujú k tvorivosti. Takže si poviete, že ostanete v téme, no zároveň hladáte ako z nej von. To sa stalo aj v našom Hradnom týždni, a tak z neho vznikol jeden z najdobrodružnejších týždňov Prečítaného leta doteraz.

Fakt, že prvou knihou týždňa sa stal Zdenkin bláznivý hradný kúsok Kdo si prdnul u dvora v podstate udalo náladu všetkému čo nasledovalo. Táto kniha je vlastne kekešnou knižkou o kráľovských a nekráľovských manieroch, a deti sa z nej idú popučiť. Pampúch sa vo svojom výbere zameral na rytierov, a ani tí už nie sú to, čo bývali: Vianočka udatný je totiž jedna nesmierne svieža hra na Dobšinského. Pridajte k tomu Blexbolexa a jeho hrátky so žánrom stredovekej romance v Romanci – veru tak, nebude dvor dvorom a ani rytier rytierom. Preto Jak šel slon na houby, ktorú so sebou brala na výlet Zuzana vlastne nikoho neprekvapil – toto je naozaj veľmi slobodná verzia hradného týždňa.

O to viac sa ale vzdelávalo v historických veciach hradných. Adamko si študijné materiály rozložil priamo na dlážke Spišského hradu. Ina s dievčatami maľovala hradné portréty, Eda s klokankami šila pre kráľa. Lenkini zbojníci sa pridali maľbou štítov a meča.

Dagmar stavala hradné múry, Veronika sa zamerala na padací most a Alžbeta zase na vežu v oblakoch. Bojovalo sa (rytier či pirát, o život ti ide!), a pochopiteľne cestovalo po celom Slovensku a Čechách.

Všetko možné sa dialo, lebo aj rodičia sú vlastne povolaním drakobijci, len to o sebe v živote hypoték a pevného pracovného času musia tajiť. (Ak ešte nie ste v našej FB skupine, prichádzate o veľa. Viete aké parádne hrady sa stavali? Hrady, zámky, rytieri v brneniach a výlety za pokladmi.)

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rytieri zostarli a prestali byť zaujímavým námetom na príbeh. Málokto si ale všimne, že oni len vymenili kostým a rekvizity. Už nemávajú mečmi, teraz používajú zelené päste, inteligentné oblečko, kladivá a superodolné štíty. Ich hrady neboli postavené v stredoveku, ale stále sú to pevnosti. A aj rytierska česť je stále v hre, tiež lojálnosť a ochrana slabších. No a podobne je to s princeznami: na ružových šatách je stále čosi magické (magnetické?), ale ak si majú zababrať ruky moderným umením, nezaváhajú ani na chvíľu.

Pampúch do peny odetý

Tak takýto bol hradný týždeň: plný. Ako ste ho prežili vy? Napíšte nám do komentárov, ak hráte s nami, no nie ste na Facebooku. A nezabudnite, že náš grafik Robo a ilustrátorka Edit Sliacka v krásnej spolupráci pre vás vyčarovali mapu Prečítaného leta, ktorú si môžete vymaľovávať podľa toho, ktorou témou práve prechádzate.

mapa precitaneho leta farebnáMapa Prečítaného leta čiernobiela

 

Šiesty týždeň Prečítaného leta bude s knižkami, v ktorých sa mení počasie. Uvidíme sa, rodičovia!