Keď v lete prší (a iné): šiesty týždeň Prečítaného leta

S istotou môžeme povedať, že týždeň o počasí sa vydaril nad naše očakávania: zabezpečili sme toľko dažďa a vetra (v Košiciach až strhávalo strechy), že na slnko takmer ani nezvýšil čas. Svedčia o tom mnohé komentáre z našej Facebookovej skupiny. Dokonca až do Rakúska siahajú naše vplyvy, pretože Veronika Pizano, ktorá si tam zašla s rodinou na dovolenku mala toho slnka zo všetkých dní presne jeden. Prepáčia, pani! 

 boribon pizano

Prečítané leto je oficiálne v druhej polovici, a vonku sa aj skôr stmieva. August zvykne byť kekešný čo sa počasia týka, a tak Robo a Edit vyrobili pre vás domácu meteostanicu na stiahnutie a vymaľovanie. V tomto rozmanitom týždni sa teda náramne hodila. Videli sme ju potom na Facebooku v rozličných verziách a srdce nám plesalo, pretože sme vás očividne potešili. U nás doma sa k tejto meteostanici viaže asi osemnásť detí, dve mamy a jeden Čarodejník z krajiny Oz: staršie kreslili, strihali a lepili, mladšie sa hralo s lotom značky Djeco na štyri ročné  obdobia. Všetci kričali a jedli jablká, spolu veľmi príjemný deň s kamošmi.

Simonovi

Djeco: 4 ročné obdobia

Počasie v domácej knižnici

V knižkách sa to prejavmi počasia len tak hemžilo. Dúhu deti objavili v Boribonovi (Veronika má doma osobného Boribona!), hurikán samozrejme v Calvinovi a tornádo v spomínanom Čarodejníkovi. Dážď sa vyskytol pri praní Psíka a mačičky. No a asi milión dobrých hier spojených s prírodou a teda aj počasím v 365 aktivitách v prírode, ktoré objavila Zdenka.

zdenka365

Hitom minulého týždňa boli ale jednoznačke Cvrček a mravenci v kombinácii s Blexbolexom. To prvé je klasikou našej detskej literatúry (výrezy Vojtecha Kubašty sú rozprávka sama osebe), to druhé je dnes súčasťou moderného kánonu detskej knihy. Cvrčkovi sa venovali Zuzana, EdaMarianna aj Lenka, Blexbolexa zase čítali Zdenka s Alžbetou. O Svrčkovi sa ani nemusíme rozprávať, tento titul jednoducho nestarne.

Keď príde na Roční období od Blexbolexa, je zaujímavé, ako veľmi mu deti vedia prísť na chuť napriek tomu, že pre rodiča to na prvý pohľad nemusí byť láska. Faktom však je, že ide o nebyčajnú knihu, ktorá vydrží omnoho viac než jedno prelistovanie.

Alžbeta ešte pridala k počasiu prekrásnu novinku vydavateľtva Baobab, Větrné počasí. V tomto článku beží aj súťaž o spomínanu knihu, tak navštívte, Pampúch má v ňom pre vás jednu hádanko-otázku. A keď sme už pri tom Větrnom počasí, obzrite si aj nedávno vydanú Odkiaľ fúka, ktorá je nesmierne zaujímavá, a vyšla vďaka podpore startovac.cz.

Hry na počasie

Zdenka pri listovaní Blexbolexom zistila, že počasie spojené s vodou jej Mimi priťahuje najviac. Že je to tak? Aj vaše decká pri zmočení ponožiek vyhlásia, že teraz už nič nebráni tomu, aby sa ponorili do mláky po členky? Myslela som si. A tak práve dážď a búrka sa najčastejšie objavovali v tohtotýždňových hrách.
U Iny sa dážď maľoval tušom do vody, a veru prekrásne veci z toho vznikali. Dažďové mračná sa skúšali (okrem kadečoho iného) aj u Marianny na Adamkovom ihrisku. Dagmar zase vyrábala mraky: skutočný – a inak veľmi ľahký – fyzikálny pokus pre decká, z ktorého budú paf.  Jej pokus potom testovala aj Zdenka s Mimi a vyšiel im parádne. Lenka s chlapcami vyrábala dúhu. No a Veronika – na tej upršanej dovolenke v zahraničí – elektrinu. Ide o vedecké zábavné centrum Welios v meste Wels, a ak budete na rakúskej strane, určite zájdite.

Dagmer okrem toho s deťmi vyrábala aj blesky (a dozvedeli sme sa, že veru nevie letovať, čo nám prišlo ako značné sklamanie potom, ako ukázala, že s deťmi štandardne v rámci hier zapája elektrické obvody.) Detaily prezradiť nemôžeme, pretože sú z našej FB skupiny, ale keď sa do nej necháte pozvať, možno sa dozviete.

Na záver toto

Tieto naše skamarátené mamuše robia s deťmi kadečo. Vy možno stíhate menej, možno viac. Ale v žiadnom prípade od vás nechceme súťaženie, porovnávanie a iné jedovaté huby. Snažíme sa vás len povzbudiť byť viac s deťmi a vedieť o tom – bez zvoniaceho telefónu a bez YouTube v pozadí. Eda so svojimi vyrobila okrem iného aj jednoduchý veterník, a pozrite akú radosť to vie vyvolať. Ak je dobré, stačí aj málo, milí rodičovia. Nenechajte si nahovoriť nič iné.

klokaní vietor

Ďalší týždeň knižky o najlepšom zvieracom priateľovi. Tešíme sa na vás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *