Cestovateľský týždeň Prečítaného leta

Ako sa vám darí v lete? Prečítané leto ukončilo tretí týždeň a aktuálne už beží štvrtý, vodný. Tento článok je sumarizáciou všetkého čo sa dialo na blogoch, ktoré idú Prečítaným letom s nami. A trochu mešká, pretože aj my sme cestovali (dopriali sme si riadnu dávku rebríkov Slovenského raja).

Ako sa cestovalo s deťmi?

Fantastickým článkom o ceste vlakom s deťmi odštartovala týždeň Marianna z Adamkovho ihriska. Nie, nie ste blázni, ak máte jednu tašku IBA na program pre dieťa. Detská schopnosť udržať pozornosť (a vôbec regulovať sa) je v plienkach, nemôžeme čakať, že šesť (alebo dve) hodiny presedí pokojne a slušne. A nie, nemá to nič s výchovou, milí starí rodičia – tak prosto fungujú detské telíčka. Pripraviť sa na cestu s hrami a knihami je stále omnoho lepšie než funieť, zlostiť sa a nakoniec strčiť do rúk dieťaťu mobil. Tento článok má cenu zlata.

adamko

Aj Ina bola s deťmi v Bratislave. Bratislavský hrad podľa jej slov zabavil aj jej dievčatá, navyše, v rámci výstavy objavili zopár interaktívnych miest špeciálne pre deti.

ina na bratislavskom hrade

Antimama vytiahla na svoju vekovo rozmanitú skupinu eso v podobe geocachingu. Lebo pánabeka, geocaching je úplné ATB proti Prázdninovému útlmu. V geocachingu je všetko: čítanie inštrukcií s porozumením, študovanie mapy, orientácia v priestore, tvorivosť – a ešte k tomu ste so svojimi najbližšími a užívate si to.

antimama_geocaching

Ale keby len to. Antimama klan sa nezastavil ani na jeden deň: je tam všetko od kozmonatov, cez Park oddychu Inspiro až ku mape slovenských okresov. (Takýto jeden týždeň, a dospelý by potreboval ďalší týždeň dovolenky.) Mimochodom, mapa slovenských okresov spustila v našej FB skupine sled najrozličnejších zvolacích viet. Odporúčam prečítať, stojí za zapamätanie.

mapa_okresov

 

Medzi knihami to bolo podobne dobrodružné.

Pampúch vzal knižky ale že naozaj na cesty a počas zastávok kreslili pohľadnice. Necestovali ďaleko a hrali sa len úplne jednoducho. A potom sa zase vrátili domov. Je to malé, že? Obyčajné.

Je to nádherné! Na čas s našimi deťmi vážne nepotrebujeme diplomy, sofistikované hračky a kamión z kníhkupectva.

pampuch

Túto hru sme hrali na zastávke miestneho vláčika aj my. Maminy a deti okolo nás krúžili a nenápadko zisťovali, čo to vlastne robíme. Decká boli na seba strašne hrdé a synátor večer odmietol zaspať kým nedokončil svoju pohľadnicu.

U Klokánkov sa zase na základe Velkého cestování Vlase a Brady zase dialo putovanie lesom. So všetkým, dokonca ešte aj s diamantmi, ktoré v lese rozsypali lesní škriatkovia. Ako sa tam dostali? Vstávala mamka pred svitaním, aby za rannej rosy sádzala po svete rozprávku? Ale kdeže, deťom stačí naozaj omnoho menej, a to je veru vysoká škola materstva. (Odpoveď: stačí porozhadzovať kamienky v momente, keď deti objavia jahodu.)
klokani
Dobrodružstvo cestovania lesnou krajinou si vyskúšali aj u Zuzany, ktorá sa k nám pripojila v tomto poslednom týždni (veľmi sa tešíme!). Po trochu náročnejších prípravách si tiež užili parádne putovanie – len čo dočítali Pidibabku z Brd. Tá bola jednou z inšpirácií.
vrzuza

Nuž a nakoniec je tu Zdenka s malou švédskou ovečkou na úteku. Nečakajte však žiadneho vtipálka Shauna. Táto ovečka je z vydavateľstva Baobab a je to metafyzik.

Prchám pomalu, abych nebudila pozornost.
Jsem na útěku.
To nejhorší, co se vám na útěku může přihodit, je, že se za vámi někdo připlíží a všechno zkazí.
Vůbec nejhorší ale je, když si nikdo nevšimne, že jste vzali do zaječích.
Knihy o útekoch sú málokedy knihami o útekoch. Poväčšine je to hľadanie toho akú máme cenu pre iných a kde máme v tomto svete miesto. A keď si nikto nevšimne, že jste vzali do zaječích? To musí byť veľmi smutný svet (ako dobre, že ovečka na konci spozná pravdu). Takéto knihy pre deti sú najväčšími pokladmi aké našim deťom môžeme dať.
ovecka

Takýto bol tretí týždeň Prečítaného leta.

Trochu sme si v ňom čítali a trochu sa v ňom hrali. Aj Miriam sa k nám pripojila!

Stačia malé, drobné radosti. Ak ste cez deň v práci, stačí aj krátky príbeh počas raňajok a jedno čítanie pred spaním. Okrem toho si po príchode domov môžete dať na balkóne nanuk – do jedného nanuka sa vám vojde celá jedna rozprávka, vedeli ste? Vyskúšajte. Čítanie s deťmi si vyžaduje naozaj omnoho menej času než by ste si mysleli. Jeden nanuk!

(A ak ste na sieťach, čakáme vás v našej FB skupine. Ak nie ste, nechajte tak, na ten nanuk nepotrebujete nikoho.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *