A konečná. (9. týždeň Prečítaného leta)

Pohľadnica zo Slovenska do Čiech

Tak ja neviem čo je to vo vzduchu, asi september. Podivne nostalgicky bolo v skupine Prečítaného leta, všetci sa tam lúčili, spomínali, dobre im bolo. Alžbeta potom do sveta vypustila taký post, že som sa najprv smiala a potom sa rozplakala.

No ale vážne. Toto sa stane na internetoch, keď na začiatku neopatrne lajknete nejakú tú fotku. Aby som vás varovala: o dva týždne spolu budete vyrábať letný megaprojekt, a to pomedzi deti, ktoré vám budú počas skypovania liezť chrbtoch, kývať na seba zo Slovenska do Čiech, posielať si pohľadnice a všeobecne si to užívať. Ech, čo si to tu navrávam. Nočné skajpovačky s nemenovanou boli jedna z najlepších vecí leta 2016.

Pohľadnica z Čiech na Slovensko
Pohľadnica z Čiech na Slovensko

Posledný týždeň sme zámerne venovali zmene. Nakoniec, končí leto, nie? A všetky možné naše blogovacie deti nastupovali do škôlok klasických či lesných, dopoludňajších či celodenných. Veronika sa po materskej vracia do práce a Aďa prácu mení (s presne popísaným mixom obáv a nadšenia). Marianne rastie bruško a Alžbete zase chalanisko čo sa narodilo včera a dnes to má šesť mesiacov. Ostatné mamy žijú tak ako sa to práve dá, stále však ostávajú mamami a pomáhajú deťom rásť.

Tento posledný týždeň bol hlavne o výberoch. Klokani sa zamerali na cyklus života a smrti, veľmi dobrá zbierka. Adamkovci sa zase s knižkami pripravovali na škôlku, a rovnako sa na škôlku pripravovali aj Karin a Aďka Bodka. Zdenka má s Mimi škôlku rozbehnutú, a tak sa zamerala na vytŕčanie/nevytŕčanie z davu, čo je teda pre bežné slovenské inštitucionálne škôlkovanie veľmi veľká téma. Nuž a Lenka zakončila vyberanie zmenami počasia a zmenami pri prechode z vidieku do mesta.

Nepriamo, no predsa ruka v ruke ide so škôlkovaním či prváčikovaním ide aj téma toho ako ostať samým sebou (Veronikina kniha Nechcem byť žabou) a jednoznačne téma postupného naberania odvahy (Zuzana a knižka Mizící hmyzíci so série ilustrovanej Evou Chlupíkovou).

My sme pre prvákov vytiahli výborné veršovačky Gabriely Dittelovej zo Štrbavej knižky, čo je vlastne taká prehliadku bežného života prváčika. Zaspávanie do školy, desiata, machule a lastovičky v zošitoch, šalátové knižky, všetko čo potomok počas prvého roka školy dobre spozná.

No ale mojim osobným favoritom pre tento týždeň je The Other Side, kniha o zmene uhla pohľadu. Je to zvláštna kniha, ktorá vás možno trochu zneistí. Pochádza z rúk ilustrátora maďarského pôvodu Istvana Banyaiho, no a v tomto týždni sa jej venoval Pampúch. Nenechajte si to ujsť.

The Other Side

Keď príde na hranie v tomto poslednom prázdninovom týždni, u Zuzany vymenili pozeračky videa za divadlo – a to teda nie je hocaká zmena.  Adamko sa zase učil o jabĺčkach, o tom ako sa z jednej kôstky stane celý strom a z neho zase jablkový kompót.  U Lenky sa húsenička menila na motýľa pomocou cestovín, to musíte vidieť. Veronikine deti si zase vyskúšali príjazd sanitky v hlbokej noci, pretože jednému z nich včielka kompletne zmenila tvár – to už je aké dobrodružstvo! No a Ina zamenila domovinu za centrum Banskej Štiavnice, a týmto postom v hornej časti škály tvorivého zemetrasia defintívne posunula Štiavnicu na prvé miesto našich najbližších destinácií. (Hneď po Barcampe, teda.)

Ani už nie je čo povedať. Všetko povedala Alžbeta vo svojom článku o zmene. Bolo to Prečítané leto ako sme dúfali a pre mňa osobne jedno z najlepších odkedy som mama. Ďakujem všetkým ostatným supermamám, ktoré sa na toto dali nachytať, nevediac do čoho idú, a odrazu museli každý týždeň blogovať, fotiť a inšpirovať. (Na budúci rok to bude ešte zaujímavejšie.)

Ďakujem, a krásnu jeseň!

(Ale čoby, ešte tento krátky dotazník vás poprosíme vyplniť. Vďaka nemu bude Prečítané leto 2017 – lebo bude – o dosť lepšie. A že teda bude. Vďaka.)

Takže naozaj ďakujem, a krásnu jeseň! Samé šťastné prekvapenia prajem.

2 komentáre ku “A konečná. (9. týždeň Prečítaného leta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *