Mojich 10 naj: píše malý pampúch

Nebudú sa všetky knihy páčiť všetkým. A práve preto vám predstavujeme novú poličku na Čítajme si spolu, poličku s názvom Mojich 10 naj. V nej sa budete stretávať so zaujímavými ľuďmi okolo kníh, z ktorých každý vám ponúkne tých svojich 10 naj. Keďže každý z nich má iný život, iný vek, iný počet detí a samozrejme inú domácu knižnicu, s ich desiatimi naj sa budete môcť alebo nebudete vedieť stotožniť. V každom prípade však budú inšpirovať - a to úplne postačí.

Ako prvá vás do svojej desiatky pozýva mama z naozaj inšpiratívného osobného blogu o detských knihách, ktoré okrem iného sprevádzajú prekrásne fotografie. V internetových svetoch je známa ako @bc_polarka a na svojom blogu zaznamenáva čitateľský denník jej malého pampúcha. Každá knižočka, ktorá pribudne na jej blog je starostlivo zvážená, pampúchom otestovaná a zaručene predstavuje kvalitnú detskú literatúru. Je toho veľa na dnešnom trhu, a mnohé vyzerá lákavo. Ale nie je to vždy dobré.

Vybrať len desať bolo prekvapivo ťažké. Tak nejako to je zmes nových a starých, viac českých (keďže žijeme v Čechách). Urobila som prierez od bábätka do troch rokov.

Knihy, ktoré máme by som mohla rozdeliť do pár základných kategórií, no a z každej som vybrala našu najobľúbenejšiu.

1. Baby′s very first library: Little black and white – bábätkovské knihy.

Tieto knihy sú také „predčítacie“. Je to niečo medzi hračkou a knihou. Sú maličké, dobre sa držia v bábätkovskej rúčke a majú veľmi kontrastné čierno-biele obrázky. Ideálne pre deti už pred prvým rokom. Akurát sme museli dávať pozor na ožužlávanie (na to sme mali textilné a plastové knihy).

Babys very first library

2. František Hrubín, Zdeněk Miler: Kuřátko a obilí – úplne prvá čítacia kniha.

Túto sme pampúchovi čítali večer pred spaním skoro dva mesiace. Patrila k našemu uspávaciemu rituálu. Chcela som, aby si osvojila koncept čítania kníh, preto sme tak dlho čítali len jednu. Ani neviem, prečo práve túto, vybrala som náhodou. Milerove ilustrácie sú klasika a Hrubínove verše sa zase dobre čítajú. Navždy si budem pamätať ako sa pri slovách „jak mám najít maminku“ pampúch vždy pozrel na mňa (tu je predsa mama!).

František Hrubín, Zdeněk Miler: Kuřátko a obilí

3. Petr Šmalec a kol.: Šmalcova Abeceda – abecedná kniha, obrázkový slovník.

Šmalcova Abeceda je podľa mňa skvelý viacúčelový obrázkový slovník. Máme ju veľmi radi. Najskôr sme ju používali ako ukazovaciu (toto je bager, baletka, tučniak, jogurt, …), neskôr pre zoznamovanie s písmenkami (veľké V, malé v, vajce, vlak, vidlička, …). Na riešenie hádaniek a úloh si ešte s pamúchom počkáme.

Šmalcova abeceda - titulka

Šmalcova abeceda

4. František Rojček: Neposlušné čižmičky – kniha s jednoduchými básničkami.

Táto je v našej rodine viac ako dvadsať rokov. Prešla rukami mojich mladších súrodencov, a to že je obľúbená na nej naozaj vidieť. Krátke jednoduché básničky sa dobre pamätajú, ako stvorené na recitovanie s deťmi.

Básničky sú skvelé na trénovanie pamäti. Uvidíte, že si ich o chvíľu budete hovoriť nielen vy, ale hlavne vaše deti. (Na požiadanie dokážem zarecitovať básničku o hocakom zvieratku. Mám to napísané v CV).

František Rojček: Neposlušné čižmičky - kniha s jednoduchými básničkami.

Neposlušné čižmičky

5. Daisy Mrázková: Můj medvěd Flóra – bilderbuch.

Bilderbuch je kniha kde sa kladie väčší dôraz na obraz než na text. Sú to knihy pre deti aj dospelých. Flórinka je totiž medvědí holčička v ružových šatách po jedné panně a s čepičkou z osmi dílů. To už ako dôvod prečo ju má pampúch rád stačí. Ako bonus sú nádherné ilustrácie a citlivý príbeh.

Daisy Mrázková: Můj medvěd Flóra

Daisy Mrázková: Můj medvěd Flóra 2

6. Robin Král, Andrea Tachezy: Ferdinande! – skladacie leporelo.

Rozkladacie leporelo je povinná výbava pre každé batoľa. A keď sa z neho dá postaviť domček, to už je vysoká škola skladacia. Ferdinande! má zábavný príbeh o stratenom netopierovi a nádherné krehké ilustrácie od Tachezy. Je graficky riešená tak, aby aj po zostavení sedeli vonkajšie a vnútorné steny s ilustráciami. Geniálne.

Ferdinande!

c038

7. Ján Navrátil, Vlasta Baránková: Dobré ráno, pramienok – náučná kniha.

Detské náučné knihy sú skvelým pomocníkom pri zvedavých otázkach. Pre vysvetlenie, kam vlastne tečie ten potok, sme si zobrali práve túto knihu. Niečo medzi náučnou a poéziou. Na úvod akurát.

Dobré ráno, pramienok

8. Emily a Patrick Hruby: Counting in the garden – počítacia kniha, kniha v cudzom jazyku.

Táto baví pampúcha hlavne pre to, že sa v nej (s postupným pridávaním prvkov) opakuje ten istý obrázok. Tak ľahko odhalila zmeny: tu pribudlo päť melónov, sedem slimákov a tu jedenásť ľalií.

Counting in the garden

Counting in the garden 2

9. Arnold Lobel: Pán Sova – kniha s krátkymi príbehmi.

Pán Sova je náš hrdina. Do láskavých a trošku smiešnych príbehov sa jednoducho zamilujete. Kniha je krásne graficky spracovaná. Príbehy sú už pre deti, ktoré dokážu pozorne počúvať pri čítaní aj dlhšiu dobu (päť minút). Pekne zakomponované obrázky v texte pomôžu aj malému dieťaťu udržať dejovú linku.

Arnold Lobel: Pán Sova

Pán Sova a Mesiac

10. Peyo (Pierre Culliford): Šmolkovia – kniha, ktorej svet vaše dieťa úplne pohltí.

Šmolkovia sú u nás všade. Každý deň sa niečo šmolí, proti kašľu máme šmolicínu, jedlo je šmolvýborné. Modré plastové postavičky cestujú s nami aj do obchodu. Ak sa z toho (keď pampúch na verejnosti vykrikuje „do šmolka rohatého“) nezošmolíme, môžeme si za odmenu urobiť oslavičku – zábavičku, a s našou malou Šmoulinkou veselo pospevovať šmolalá – šmolalá – šmolkolinky – la la lá.

Šmolkovská olympiáda

Šmolkovská Veľká noc

Ktorá vás nadchla, a ktorú už máte vo doma? Napíšte nám do komentárov.

A hneď potom šup-šup prelúskať celý blog o pampúchovej knižnici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *